درخواست اتریش برای لغو مصونیت دیپلمات ایرانی دستگیر شده در آلمان درخواست اتریش برای لغو مصونیت دیپلمات ایرانی دستگیر شده در آلمان | آوتاف
خانه / اخبار داغ / درخواست اتریش برای لغو مصونیت دیپلمات ایرانی دستگیر شده در آلمان

درخواست اتریش برای لغو مصونیت دیپلمات ایرانی دستگیر شده در آلمان

اتریش از تهران خواسته است مصونیت دیپلمات ایرانی شاغل در سفارت ایران در وین را که به دست داشتن در طرح خنثی شده بمب گذاری در اجتماع اپوزیسیون مظنون است، لغو کند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه اتریش در گفتگو با خبرگزاری فرانسه ضمن تایید این مطلب خاطرنشان کرده است که از ایران درخواست شده با برداشتن مصونیت دیپلمات ایرانی دستگیر شده در آلمان موافقت کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از وزارت خارجه اتریش نام این دیپلمات را آقای اسدی عنوان و اعلام کرده که وی به عنوان مشاور سوم در سفارت ایران در وین مشغول به کار بوده است.

در پی اعلام دستگاه قضایی بلژیک مبنی بر دستگیری یک دیپلمات ایرانی شاغل در اتریش که گفته می شود در عملیات لو رفته بمب گذاری در همایش سالیانه سازمان مجاهدین خلق در پاریس دست داشته است، سفیر ایران روز دوشنبه به وزارت خارجه اتریش فراخوانده شد. مسئولان وزارت خارجه اتریش درخواست خود را برای برداشتن مصونیت این دیپلمات به سفیر ایران در وین ابلاغ کرده اند.

دستگاه قضایی بلژیک روز دوشنبه اعلام کرد در جریان تحقیقات انجام شده در خصوص این طرح عملیاتی چندین نفر از جمله دو تبعه ایرانی تبار بلژیک و یک دیپلمات ایرانی شاغل در اتریش دستگیر شده اند.

دو فرد ایرانی تبار که از آنها به عنوان عاملان اصلی این عملیات نام برده می شود در حالی که ۵۰۰ گرم ماده منفجره استون پروکسید و چاشنی انفجاری در خودروی خود داشتند، در بروکسل از سوی پلیس بازداشت شدند.

درخواست اتریش برای لغو مصونیت دیپلمات ایرانی دستگیر شده در آلمان

دادستانی بلژیک همکاری اطلاعاتی با کشورهای فرانسه و آلمان را دلیل اصلی به نتیجه رسیدن تحقیقات بر روی این پروژه و خنثی سازی عملیات پیش از وقوع آن اعلام کرده است.

حتما بخوانید:  پیشنهاد افزایش ۱۷ درصدی قیمت خودرو

در نشست امسال همایش «ایران آزاد» که هر سال از سوی سازمان مجاهدین خلق در پاریس برگزار می شود سیاستمداران سرشناسی از آمریکا، کانادا و برخی کشورهای اروپایی حضور داشتند. نوت گینگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا و رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک که از شخصیت های نزدیک به دونالد ترامپ محسوب می شوند نیز در این همایش حضور داشتند.

خبر انتشار دستگیری متهمان به عملیات بمب گذاری در همایش اپوزیسیون ایران در حالی منتشر می شود که حسن روحانی هم اکنون برای گفتگو و تقویت روابط با سران کشورهای اروپایی پس از خروج آمریکا از توافقنامه هسته ای در قاره سبز به سر می برد. رئیس جمهوری ایران ظهر روز سه شنبه با الن برسه، رئیس کنفدراسیون سوئیس دیدار و گفتگو کرد.

درخواست اتریش برای لغو مصونیت دیپلمات ایرانی دستگیر شده در آلمان

دیدار حسن روحانی با رپیس دولت فدرال سوپیس

سفارت ایران در اتریش هنوز در مورد این دستگیری ها اظهارنظر نکرده است. اما محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در صفحه توئیتر خود ضمن محکوم کردن «خشونت و ترور» بر آمادگی ایران برای همکاری در تحقیق پیرامون ادعاهای مطرح شده تاکید کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *