زیباکلام: این‌ها پیش‌درآمد مذاکره با آمریکاست زیباکلام: این‌ها پیش‌درآمد مذاکره با آمریکاست | آوتاف
خانه / اخبار داغ / زیباکلام: این‌ها پیش‌درآمد مذاکره با آمریکاست

زیباکلام: این‌ها پیش‌درآمد مذاکره با آمریکاست

صادق زیباکلام در گفت‌وگو با انصاف نیوز به خبر روزنامه‌ی الاخبار لبنان درمورد دیدار پشت پرده و سطح بالای ایران و امریکا پرداخته است و آن را باتوجه به نشانه‌های موجود دور از ذهن نمی‌داند.

زیباکلام درمورد خبر روزنامه‌ی الاخبار لبنان درمورد دیدار پشت پرده‌ی طرف‌های ایرانی و امریکایی؛ گفت: اینکه آیا دقیقا چنین دیداری صورت گرفته یا نه و آیا آنچه الاخبار گفته موثق است یا نه را من نمی‌دانم؛ ولی آنچه مسلم است، این است که عزم و اراده‌ی جدی از سوی امریکایی‌ها وجود دارد برای اینکه به هرحال به یک توافقی با ایران برسند. ولو توافق کوتاه‌مدتی باشد.

به همین خاطر ظرف چند روز گذشته گویا دونفر از اعضای هیئت مذاکره کننده در وین که یک مقداری سخت‌گیری‌های بیشتری می‌کردند و ایرادات‌شان باعث می‌شد که این مذاکرات به عقب بیافتد را جابجا کردند و دونفر دیگر را جای اینها گذاشته‌اند؛ بنابراین ممکن است که آنچه الاخبار گفته است درست باشد و چنین دیداری صورت گرفته باشد؛ چون هم ایران مایل و مسر است توافق صورت گیرد و هم امریکا، بنابراین بعید نیست که چنین ملاقاتی برای بوجود آوردن تصمیم و سرعت بخشی به مذاکرات صورت گرفته باشد.

می‌دانید که یکی از دلایل اصلی کندی کار این بود که هیئت ایرانی یکسری با اروپایی‌ها مذاکره می‌کردند، بعد اروپایی‌ها می‌رفتند با امریکایی‌ها مذاکره می‌کردند و بعد دومرتبه می‌آمدند با ایرانی‌ها مذاکره می‌کردند. در حالیکه در دوران آقای ظریف و عراقچی، هم به واسطه‌ی تسلط آنها به زبان انگلیسی، و هم مذاکرات مستقیم این رفت و برگشت نیازی نبود. بنابراین ممکن است که این ملاقات صورت گرفته باشد.

حتما بخوانید:  فراستی به مردم: فیلم‌های آشغال ایرانی را نبینید!

او در واکنش به صحبت‌های مهدی فضائلی -عضو دفتر حفظ و نشر آثار رهبری- نیز می‌گوید: آنچه که آقای فضائلی می‌خواهند بگویند در حقیقت معنی‌اش این است که «ای مردم! ای طرفداران نظام! ای انقلابیون! اگر ما با امریکایی‌ها مذاکرات مستقیم بکنیم، علیرغم تمام بدی‌ها و چیزهای منفی که درباره‌ی مذاکره با امریکا رد گذشته گفتیم، ولی اینها مربوط به آقای روحانی و دیگران می‌شده است که در دهه‌ی ۹۰ این مذاکرات را انجام می‌دادند و افراد انقلابی و وطن‌پرستی نبودند.

اما این مذاکرات با امریکا که توسط تیم دولت آقای رئیسی صورت می‌گیرد، خیلی فرق می‌کند با آن مذاکرات؛ این مذاکرات توسط افراد انقلابی، وطن‌پرست و شجاع صورت می‌گیرد و بنابراین نخواهید که این مذاکرات را با آن مذاکرات مقایسه کنید». به عبارت دیگر ایشان در حقیقت دارند پیش‌درآمد و راه مذاکرات مستقیم با امریکا و کلیت مذاکره با امریکا را در نظر افکار عمومی هموار می‌کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *