ضرر ۶ امتیازی استقلال، ۳ امتیازی پرسپولیس ضرر ۶ امتیازی استقلال، ۳ امتیازی پرسپولیس | آوتاف
خانه / اخبار داغ / ضرر ۶ امتیازی استقلال، ۳ امتیازی پرسپولیس

ضرر ۶ امتیازی استقلال، ۳ امتیازی پرسپولیس

فرهیختگان: سوت پایان بازی استقلال و پدیده که زده شد محمدحسین زاهدی‌فر در میان حلقه نیروهای امنیتی و در هیاهوی شعارها و اعتراض‌های هواداران استقلال به عملکرد او از زمین خارج شد. زاهدی‌فر و البته کمک او با گرفتن آفساید، گل صحیح استقلالی‌ها را مردود کردند.

در اینکه اشتباه داوری به نوعی یک خطای انسانی محسوب شده و اجتناب‌ناپذیر است، شکی وجود ندارد ولی مساله آنجایی مزمن می‌شود که این اشتباهات هر هفته تکرار می‌شود و سرمربیان تیم‌های مختلف بخشی از کنفرانس‌های مطبوعاتی پس از بازی را به گلایه و شکایت از عملکرد تیم داوری اختصاص می‌دهند.

با پایان نیم‌فصل اول و تشکیل پنج ضلعی مدعیان قهرمانی با حضور سپاهان، پدیده، پرسپولیس، تراکتورسازی و استقلال، شرایط داوری‌ها در نیم‌فصل دوم بسیار تعیین‌کننده و حیاتی خواهد بود. شاید یک سوت اشتباه یا یک پرچم غلط تمام رویاها و آرزوهای یک تیم و حتی یک شهر را نابود کند و این باعث می‌شود که روزبه‌روز فضای کار برای قاضیان میدان سخت و سخت‌تر شود.

شاید با نگاهی به عملکرد داوران بتوانیم قضاوت صحیح‌تری درخصوص سود و زیان تیم‌ها و تاثیر سوت‌های داوران در روند امتیازگیری تیم‌های صدر جدول در نیم‌فصل اول داشته باشیم و به همین دلیل در «فرهیختگان» امروز سعی کردیم به اشتباهات داوری در بازی‌های پنج تیم برتر لیگ(با استناد به کارشناسی‌های انجام گرفته در برنامه۹۰) بپردازیم. با این توضیح که اشتباهات مربوط به اخراج بازیکنان در نتایج تاثیرگذار نبوده و تنها صحنه‌هایی که منجر به گل یا پنالتی شده در نظر گرفته شده است.

سپاهان، ماجرای بیانیه و قلدرخان

زردهای دیار زاینده‌رود این فصل با به خدمت گرفتن امیر قلعه‌نویی و ستاره‌های کهکشانی می‌خواستند به چند فصل ناکامی در این رقابت‌ها پایان دهند. بازی اول آنها در نقش جهان بدون تماشاگر و مقابل صنعت نفت آبادان بود که صحنه مشکوک و قابل ذکری در آن رخ نداد. هفته بعد آنها به رشت رفتند و با یک پیروزی پرگل سپیدرود رشت خداداد عزیزی را شکست دادند که با توجه به برد ۶ بر یک، تیم داوری کار سختی در این دیدار نداشتند.

در دیدار با شاگردان مجید جلالی و تساوی در اصفهان یک بازیکن از هر دو تیم مستحق اخراج بودند. قلعه‌نویی بیش از داوری از بازی بسته پیکان گلایه داشت. دربی اصفهان اما با اعتراض اصفهانی‌ها به داور همراه بود، سپاهان توانست ذوب‌آهن را ۲ بر یک شکست دهد ولی گل اول سپاهان روی یک ضربه ایستگاهی به ثمر رسید در حالی که به گفته کارشناس داوری، خطایی رخ نداده بود.

بوحمدان بازیکن ذوب‌آهن با کارت دوم باید اخراج می‌شد که کارت نگرفت. در ادامه دو پنالتی برای سپاهان گرفته نشد. دیدار هفته پنجم مقابل تراکتورسازی(۲-۲) پس از اعتراض‌های امیر قلعه‌نویی مشخص شد اشتباه تاثیر‌گذاری نداشته است. در بازی هفته ششم مقابل پارس‌جنوبی(۲-۲) قبل از گل پارس خطا شد و داور باید بازی را متوقف می‌کرد.

روی گل ساسان انصاری، استنلی هیچ خطایی روی سیف‌اللهی نکرد و داور به اشتباه گل سپاهان را مردود اعلام کرد. پورقاز نیز روی میرجوان خطا نکرد و داور به اشتباه به سود پارس پنالتی اعلام کرد.

پیروزی قاطع مقابل فولاد خوزستان بحران‌زده و برد مقابل نفت مسجدسلیمان نیز جایی برای اعتراض به داوری باقی نگذاشته بود اما اوج اشتباهات داوری در دیدار هفته نهم و دهم زردپوشان رخ داد. سپاهان در هفته نهم پذیرای نساجی مازندران بود که در این دیدار که با برتری سه بر دوی س‍پاهان همراه بود یک پنالتی برای شاگردان نکونام گرفته نشد و پنالتی دقایق آخر سپاهان که منجر به پیروزی آنها شد، اشتباه بود.

حتما بخوانید:  آخرین مناظره، کم‌اُفت و خیزتر از قبلی‌ها

بازی بزرگ هفته دهم نیز از لحاظ داوری به نفع پرافتخارترین تیم لیگ برتر بود آنها قبل از بازی ۶ امتیازی مقابل استقلال(برد یک برصفر سپاهان) بیانیه در مورد اشتباهات داوری و قربانی شدن خود صادر کردند آن هم در حالی که اشتباهات هفته قبل مقابل نساجی به سود آنها بود. سپاهانی‌ها در دیدار با استقلال نیز از اشتباه داوری سود بردند و داور پنالتی استقلال را در نیمه‌دوم نگرفت.

در بازی مقابل سایپا و ماشین‌سازی صحنه خاصی دیده نشد و در مقابل پدیده نیز تنها یک آفساید اشتباه که از تک‌به‌تک شدن شهباززاده جلوگیری کرد، دیده شد. در بازی حساس مقابل پرسپولیس در اصفهان نیز یک پنالتی قبل از گل سپاهان گرفته نشد و پنالتی دقایق پایانی پرسپولیس که باعث مساوی شدن بازی شد به اشتباه توسط فغانی گرفته شد.

پس از این بازی بود که آتشفشان امیر قلعه‌نویی علیه علیرضا فغانی فوران کرد و به او لقب قلدرخان داد. طبق این بررسی ها سپاهان سه امتیاز با اشتباهات داوری کسب کرده است.

پدیده، نه راضی و نه شاکی

شاگردان یحیی گل‌محمدی در این فصل دست به کار بزگی زده و در بیشتر مقاطع فصل بالاتر از همه مدعیان توانستند در صدر جدول قرار بگیرند. شاید جار و جنجال کمتر پدیده‌ای‌ها باعث شده که آنها درخصوص داوری زیاد اظهارنظر نکنند. بازی هفته اول آنها با پرسپولیس بود که داور در همان دقایق ابتدایی باید علیپور که اتفاقا تک‌گل آن بازی را به سود قرمزها به ثمر رساند، اخراج می کرد.

پس از آن شاگردان گل‌محمدی در پنج بازی متوالی توانستند به ترتیب مقابل استقلال خوزستان، نفت آبادان، سپیدرود رشت، پیکان و ذوب‌آهن به برتری دست‌یابند. تساوی مقابل تراکتورسازی که مصادف با اولین تجربه سرمربیگری محمد تقوی روی نیمکت تبریزی‌ها بود، صحنه خاصی نداشت. هفته نهم و بازی مقابل فولاد اگرچه با برد مشهدی‌ها پایان یافت ولی در همان بازی یک پنالتی و یک گل سالم برای آنها به اشتباه گرفته نشد.

پیروزی مقابل نفت مسجدسلیمان نیز صحنه تاثیرگذار در نتیجه بازی به همراه نداشت و در پیروزی پرگل مقابل نساجی نیز باید داور بازیکن نساجی را با کارت قرمز از زمین مسابقه اخراج می‌کرد. پیروزی مقابل سایپا بدون اشتباه داوری سپری شد. مقابل سپاهان اگرچه پدیده‌ای‌ها تا حدودی به قضاوت داور معترض بودند ولی کارشناسان تنها صحنه این بازی را آفساید اشتباه شهباززاده مقابل دروازه پدیده دانستند.

تساوی پرگل مقابل شاگردان مهاجری نیز صحنه خاصی به همراه نداشت ولی شاید تنها دیداری که پدیده‌ای‌ها تا حدودی از اشتباهات داوری سود بردند دیدار معوقه آنها مقابل استقلال و در ورزشگاه آزادی بود. آنجا که محمدحسین زاهدی‌فر، قاضی میدان و کمک او گل صحیح استقلال در دقیقه ۷۸ بازی را به اشتباه آفساید تشخیص داد.

هرچند پدیده‌ای‌ها معتقد بودند که محمد دانشگر باید در همان دقایق ابتدایی از زمین مسابقه اخراج می‌شد ولی کارشناسان نظرهای متفاوتی در این خصوص داشتند و اکثرشان تصمیم داور را تایید کردند. پدیده با این تفاسیر یک امتیاز از اشتباهات داوری سود کرده است.

پرسپولیس، از حمله به سیدعلی تا تمجید از فغانی

قرمزپوشان در این فصل ابتدا با یک گل پدیده را در مشهد شکست دادند. دیداری که علیپور در آن باید اخراج می‌شد. پیروزی یک‌طرفه مقابل فولاد خوزستان و تساوی‌های بدون گل مقابل استقلال خوزستان و نفت مسجدسلیمان از لحاظ داوری مورد خاصی نداشتند. ولی دیدار آنها مقابل نفت آبادان در هفته پنجم که به تساوی یک – یک انجامید یک صحنه تاثیرگذار داشت که می‌توانست باعث پیروزی قرمزپوشان در آبادان شود.

حتما بخوانید:  ۳۰ میلیارد دلار ارز صادراتی روی هوا ماند

داور در آن دیدار خطای حسین ساکی روی علی علیپور در محوطه جریمه را ندید تا یک پنالتی به سود پرسپولیس سوخت شود. در دو بازی بعدی قرمزپوشان مقابل تیم‌های شمالی صحنه به‌خصوصی دیده نشد و آنها توانستند سپیدرود رشت و نساجی را در تهران به راحتی شکست دهند. پرسپولیس این فصل بیشترین آسیب را در دربی دید. پژمان منتظری در محوطه جریمه روی علیپور خطا کرد و باید یک پنالتی به سود پرسپولیس اعلام می‌شد. در ادامه هم آرمین سهرابیان به خاطر خطای شدید روی سیامک نعمتی باید اخراج می‌شد؛ یعنی در دربی بدونِ گل، یک پنالتی پرسپولیس گرفته نشد و یک بازیکن استقلال هم اخراج نشد.

اشتباه داوری در بازی جنجالی و پرحاشیه پرسپولیس مقابل سایپا، برای دو تیم به یک اندازه بود. گلی که سایپا زد به خاطر خطای سارفو روی مصلح باید مردود اعلام می‌شد و از آن سمت هم کوبیدن توپ بیرانوند به صورت آرمان رمضانی پنالتی بود. با ذکر این نکته که اشتباه تاثیرگذار داوری در این بازی(گل نادرست سایپا) ابتدا به نفع شاگردان علی دایی رقم خورد و سپس پرسپولیس از داوری سود برد(خطای پنالتی بیرانوند روی رمضانی).

برد مقابل پیکان از لحاظ داوری صحنه خاصی نداشت ولی شاید قرمزها بیشترین سود از اشتباهات داوری را مقابل تبریزی‌ها داشتند. گل صحیح تراکتورسازی در ورزشگاه آزادی که به اشتباه آفساید گرفته شد، هر چند نباید از حق بگذریم که تشخیص این آفساید کار بسیار دشواری بود باعث شد تا پرسپولیس مقابل تراکتورسازی در ورزشگاه آزادی شکست نخورد و به تساوی برسد. قرمزها در ورزشگاه بنیان دیزل نیز ابتدا از اشتباه داوری منتفع شدند و داور خطای پنالتی نیمه‌اول روی کنعانی را نگرفت .

اشتباه داور در آفساید گرفتن گل دقایق پایانی اسدی مهاجم پرسپولیس نیز باعث شد یک گل سالم پرسپولیس بسوزد. دو دیدار مقابل حریفان اصفهانی نیز جالب توجه بود. در دیدار مقابل ذوب‌آهن که پرسپولیس برد و برانکو به‌شدت از عملکرد سیدمهدی سیدعلی، داور مسابقه شاکی بود، مشخص شد که داور باید امید عالیشاه که تنها پاس‌گل این بازی را پی‌ریزی کرد با کارت زرد دوم از زمین مسابقه اخراج می‌کرد.

در دیدار حساس مقابل سپاهان نیز اشتباهات تاثیر‌گذار داوری مشخص بود. قبل از به ثمر رسیدن گل سپاهان در محوطه جریمه روی عالیشاه خطا اتفاق افتاد و علیرضا فغانی باید یک پنالتی برای قرمزها می‌گرفت و البته پنالتی دقایق پایانی روی سیدجلال حسینی نیز از نظر کارشناسان اشتباه بود که منجر به گل تساوی پرسپولیس شد. طبق این بررسی تیم برانکو مجموعا سه امتیاز به خاطر اشتباهات داور از دست داده است.

تراکتورسازی، ماجرای پرسپکتیو

تراکتورسازی مدل ۹۷ کار خود را جان توشاک مشهور و ستارگان فوتبال ایران شروع کرد. آنها برای شکستن طلسم قهرمانی علاوه‌بر به خدمت گرفتن سه کاپیتان تیم ملی دنبال ستاره‌های خارجی نیز رفتند. ابتدای فصل برای آنها خوش‌یمن نبود و ‌این باعث شد که توشاک خیلی زود از جمع آنها جدا شود. با آمدن محمد تقوی حال و روز تی‌تی‌ها بهتر شد و آنها با چند برد پیاپی به رده‌های بالای جدول رسیدند.

حتما بخوانید:  اقدام ضد واکسن، مشارکت غیرمستقیم در قتل است

در بازی هفته دوم مقابل نساجی که به تساوی انجامید گرفتن محمد میری بازیکن نساجی در محوطه جریمه توسط رضا شربتی بازیکن تراکتورسازی پنالتی بود و آن مدافع باید اخراج هم می‌شد. گل صحیح تبریزی‌ها در دیدار حساس آنها مقابل پرسپولیس که بعدها با کمک ابزارهای معماری و نقطه پرسپکتیو مشخص شد که گل آنها صحیح بوده گرفته نشد و شاید آن دو امتیاز در ادامه فصل می‌توانست به کار سرخ‌های دیار تبریز بیاید. تبریزی ها هم به خاطر اشتباهات داوری یک امتیاز کمتر گرفته اند.

استقلال، داورها آبی را دوست ندارند؟

شاید در شروع فصل جدید بسیاری استقلال شفر را تنها رقیب برانکو در راه قهرمانی می‌دانستند ولی جدا شدن ستاره‌ها و ستون‌های اصلی تیم و البته از دست رفتن زمان پیش‌فصل باعث شد که آبی‌ها امتیازات زیادی را از ابتدای فصل از دست بدهند. امتیازاتی که البته برخی از آنها به دلیل اشتباهات داوری بود. در بازی اول آنها مقابل پیکان(تساوی بدون گل) سجاد مشکل‌پور دفاع پیکان به خاطر خطا روی سجاد آقاییِ استقلال باید از زمین مسابقه اخراج می‌شد.

سجاد آقایی وینگر استقلال خطای شدیدی روی علی حمودی مرتکب شد که جریمه‌اش کارت قرمز بود، نه کارت زرد، بازی دوم آنها مقابل ذوب‌آهن(۲-۲) نیز اشتباهات زیادی از لحاظ داوری داشت. ضربه پای ووریا غفوری به صورت حبیب‌زاده گلزن ذوب‌آهن طبق قانون خطای شدید بود و باید با کارت قرمز جریمه می‌شد. گل فرشید اسماعیلی برای استقلال صحیح بود و به اشتباه آفساید اعلام شد.

دانشگر به دلیل خطا در موقعیت حمله تیم ذوب‌آهن دقایقی قبل از گرفتن کارت زرد دومش باید کارت می‌گرفت و اخراج می‌شد. کارت زردی که دانشگر برای خطای بعدی و اخراجش گرفت اشتباه بود و این خطا شرایط گرفتن کارت زرد را نداشت.

در بازی مقابل فولاد داور، خطای هند میلاد بدرقه در محوطه جریمه را به اشتباه پنالتی تشخیص نداد تا آبی‌ها تنها به یک تساوی بسنده کنند.

در دیدار مقابل نفت مسجدسلیمان نیز که با پیروزی استقلال همراه بود نصاری و کولیبالی از تیم حریف باید اخراج می‌شدند و پنالتی نفت مسجدسلیمان نیز اشتباه بود.

در هفته هشتم که دربی برگزار شد و به تساوی انجامید منتظری روی علیپور مرتکب پنالتی شد که داور اعلام نکرد. آرمین سهرابیان مدافع استقلال هم باید با گرفتن کارت دوم اخراج می‌شد که این اتفاق هم رخ نداد.

در هفته نهم و در جریان بازی با سایپا طارق همام به خاطر خطای شدید روی مهدی ترابی باید از زمین مسابقه اخراج می‌شد.

در هفته دهم و بازی با سپاهان که با برد یک بر صفر زردپوشان خاتمه یافت، خالد شفیعی، مدافع تیم اصفهانی خطای پنالتی انجام دادکه داور آن را نگرفت.

در بازی معوقه آبی‌ها مقابل پدیده نیز گل سالم استقلال پذیرفته نشد تا آبی‌ها جای پیروزی به تساوی برسند.

به این ترتیب باید گفت استقلال بیشتر از همه تیم ها از اشتباهات داوری متضرر شده و ۶ امتیاز از دست داده است که می توانست این تیم را به رده دوم جدول برساند.

جدول واقعی!

به این ترتیب اگر امتیازات پنج تیم بالای جدول طبق این اشتباهات انجام شده اصلاح شود شاهد جدول ذیل خواهیم بود:

ضرر ۶ امتیازی استقلال، ۳ امتیازی پرسپولیس

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *