عاقبت نفت با سبزی سر سفره تهرانی‌ها آمد! عاقبت نفت با سبزی سر سفره تهرانی‌ها آمد! | آوتاف
خانه / اخبار داغ / عاقبت نفت با سبزی سر سفره تهرانی‌ها آمد!

عاقبت نفت با سبزی سر سفره تهرانی‌ها آمد!

روزنامه کیهان: مزارع کاشت سبزی در باقرشهر با آبی که همراه با مواد نفتی از زیرزمین بیرون کشیده می‌شود آبیاری می‌شود.

موضوع سرایت مواد نفتی به زمین‌های کشاورزی و منابع آب جنوب تهران پس از بازدید مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران از محل مورد ‌اشاره مورد تایید قرار گرفت و اعلام کرد: موضوع تحت پیگرد قرار گرفته است.

رئیس ‌اداره محیط زیست شهرستان ری آلودگی سبزی و صیفی‌جات اطراف تاسیسات نفتی جنوب تهران را تایید و بیان کرد: براساس آزمایش‌های انجام شده توسط محیط زیست آب و خاک این منطقه آلوده است و واحدهای صنعتی مسبب این آلودگی باید با اجرای طرح‌های مختلف آب و خاک منطقه را پاکسازی کنند.

سبزیجات جنوب تهران با مواد نفتی آبیاری می‌شود

زهره عبادتی یادآور شد: آب و خاک برای کشت محصولات کشاورزی باید استانداردهای لازم را برای کشت داشته باشد که زمین‌های اطراف تاسیسات نفتی جنوبی تهران هیچکدام از این موارد را ندارند.

وی تصریح کرد: تاسیسات نفتی جنوب تهران از جمله پالایشگاه، شرکت خطوط لوله و مخابرات و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی باید طرح‌های پاک‌سازی آب و خاک منطقه باقرشهر را در اسرع وقت به اداره محیط زیست ارائه کنند.

عبادتی افزود: اداره محیط زیست شهرستان ری پیگیری‌های حقوقی لازم را درخصوص آلودگی‌های آب و خاک منطقه باقرشهر انجام داده و در انتظار حکم مراجع قضایی است.

وی ادامه داد: جهاد کشاورزی شهرستان ری باید با هرگونه کشت در زمین‌های اطراف پالایشگاه و شبکه بهداشت نیز با عرضه این محصولات به بازار مصرف مقابله کند.

رئیس ‌شبکه بهداشت و درمان شهرستان ری نیز گفت: تنها راه جلوگیری از فروش سبزیجات آلوده به مواد نفتی زمین‌های باقرشهر تخریب زمین‌های کشاورزی است.

حتما بخوانید:  «بزوس» عنوان ثروتمندترین فرد جهان را پس گرفت

فاطمه تاجیک عنوان کرد: شبکه بهداشت ری طرح شکایت و مستندات خود را در این زمینه به دستگاه قضایی ارائه کرده و در انتظار حکم دادگاه است.

وی اضافه کرد: تخریب آلاچیق‌های فروش سبزیجات و صیفی‌جات موجود در زمین‌های اطراف پالایشگاه راهکار لحظه‌ای است؛ برای اینکه این معضل از بین برود بایستی تخریب مزارع و محصولات کشاورزی تولید شده در دستور کار قرار گیرد.

تاجیک با ‌اشاره به اینکه شبکه بهداشت و درمان ری مادامی که حکم دادگاه ابلاغ نشود نمی‌تواند محصولات و مزارع کشاورزی را تخریب کند، گفت: سبزیجات آبیاری شده با آب آلوده به مواد نفتی هیچگونه رنگ و بوی خاصی ندارد و مصرف کنندگان هرگز آلودگی آن را متوجه نخواهند شد.

وی عنوان کرد: مردم سبزیجات و صیفی جات را به عنوان مواد غذایی سالم و مفید می‌شناسند در حالی که مواد نفتی موجود در سبزیجات زمین‌های اطراف پالایشگاه عامل انواع سرطان است.

تاجیک با ‌اشاره به اینکه مسئولان تاسیسات نفتی جنوب تهران برداشت آب از چاه‌های غیرمجاز را علت اصلی آلوده شدن سفره‌های زیرزمینی منطقه می‌دانند بر ضرورت حل این مشکل تاکید کرد.

درحالی که مسئولان شبکه بهداشت و محیط زیست می‌گویند زمین و آب این منطقه آلوده به مواد نفتی است، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ری با بیان اینکه سلامت محصولات کشاورزی اطراف تاسیسات نفتی جنوب تهران باید به شکل علمی اثبات شود، معتقد است: آلودگی‌های زمین‌های اطراف پالایشگاه اگر در طی سال‌ها تداوم داشته پس محصولی هم نباید تولید می‌شده، بنابراین آلودگی آن مزارع و محصولات باید اثبات شود.

محمد عباسی با ‌اشاره به اینکه جهادکشاورزی تنها وظیفه شناسایی و معرفی متخلفان بخش کشاورزی را برعهده‌دارد، گفت: برخورد با کشاورزانی که در مزارع آلوده کشت می‌کنند بر عهده شبکه بهداشت و درمان است.

حتما بخوانید:  دختر سردار: عمو «نصرالله» انتقام پدرم را می‌گیرد

وی ادامه داد: بر اساس ماده ۴۶ «قانون توزیع عادلانه آب»، آلوده ساختن آب ممنوع و مسئولیت پیشگیری، ممانعت و جلوگیری از آلودگی منابع آب به سازمان حفاظت محیط زیست محول ‌شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *