قرارداد ترکمنچایِ بام‌لند، اجاره سالانه ۲۰میلیون! قرارداد ترکمنچایِ بام‌لند، اجاره سالانه ۲۰میلیون! | آوتاف
خانه / اخبار داغ / قرارداد ترکمنچایِ بام‌لند، اجاره سالانه ۲۰میلیون!

قرارداد ترکمنچایِ بام‌لند، اجاره سالانه ۲۰میلیون!

روزنامه اعتماد در گزارشی به موضوع اجاره سالانه مجتمع تجاری بام لند، تنها ۲۰ میلیون تومان پرداخته است.

بی‌توجهی شهرداری تهران به پرونده بام لند خبرساز شد. پرونده‌ای که سال گذشته افشین حبیب‌زاده معاون نظارت شورای شهر هم در نامه‌ای محرمانه به شهردار تهران نسبت به آن تذکر داده بود.

قرارداد بهره‌برداری از مجموعه بام لند در دوره گذشته مدیریت شهری را بسیاری به قرار داد ترکمنچای تشبیه می‌کنند که حق مردم تهران در آن نادیده گرفته شده است. داستان بام لند از قرار‌داد پنجم آبان‌ماه ۹۲ یکی ازشرکت‌های زیرمجموعه شرکت‌های سازمان بازنشستگی شهرداری تهران با سازنده این مجموعه آغاز می‌شود، موضوع این قرارداد عبارت است از احداث و تجهیز مجتمع توریستی، پذیرایی، تجاری، آموزشی و فرهنگی شرق دریاچه شهدای خلیج فارس که مدت این قرارداد ۲۵ سال است.

اجاره سالانه مجتمع بام‌لند، تنها ۲۰میلیون!

در این قرارداد طرف دوم ملزم بود با توجه به نقشه‌های پایه درخصوص تاسیس فضای موردنظر موضوع قرارداد اقدام لازم را به‌عمل آورد.

این درحالی است که برآوردهای اولیه از میزان حجم کل کار و هزینه‌های آن بطور واقعی و پایه کارشناسی درست دیده نشده بود و براساس قرارداد منعقده درپایان سال نخست باید فقط مبلغ ۲۷۳ میلیون تومان به عنوان اجاره به شرکت تحت پوشش سازمان بازنشستگی شهرداری تهران داده شود که در پایان سال بیست وپنجم این رقم به ۵۹۳ میلیون تومان می‌رسد .مساحت تقریبی قطعه زمین مورد نظر برای بهره‌برداری طرف دوم قرارداد ۴۴هزار و ۲۷۶ متر مربع بود. انتخاب سرمایه‌گذار این قرار‌داد بزرگ در یک هفته‌نامه گمنام و یک مجله از مجموعه نشریات گروه موسسه همشهری منتشر می‌شود.

بهاره آروین روز گذشته در تذکری این پرونده قدیمی را غبارروبی می‌کند و خطاب به شهردار تهران در خصوص عدم احقاق حقوق شهر و شهرداری در مجتمع تجاری بام‌لند گفت: این پروژه در سال ۹۲ در قالب یک قرارداد BOLT و با دوره بهره‌برداری ۲۵ساله به شرکتی خصوصی واگذار شده است.

حتما بخوانید:  واکنش تند وزیر بهداشت به انتقاد اخیر زیباکلام

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: در پروژه بام‌لند که در حاشیه دریاچه شهدای خلیج فارس واقع شده است، حدود ۶ هکتار زمین با منظر مشرف به دریاچه در اختیار سرمایه‌گذار قرار گرفته و درواقع زمین به همراه پروانه ساخت آن، آورده شهرداری محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اجاره بهره‌برداری از پروژه در سال نخست احداث آن (سال ۹۶) گفت: اجاره‌ای که در سال نخست به‌ازای بهره‌برداری از ۳۷ هزار متر مربع بنای احداثی از سرمایه‌گذار دریافت شده ماهانه کمتر از ۲۰ میلیون تومان بوده است؛ حال آنکه بخش عمده بهره‌برداری به صورت تجاری بوده و درضمن ۱۷ هزار متر مربع از بنای احداثی مازاد بر قرارداد احداث شده است. آروین تصریح کرد: این مبلغ ناچیز اجاره قرار است طی دوره‌ای ۲۵ ساله، سالانه بطور ثابت تنها ۱۵ درصد افزایش یابد! با این تفاصیل اکنون که سومین سال بهره‌برداری پروژه است، اجاره ماهانه بابت بهره‌برداری از چندین هزار متر مربع فضای تجاری تنها حدود ۲۲ میلیون تومان است.

عضو شورای شهر تهران خاطرنشان ساخت: با این حساب، درواقع درآمدی که شهرداری تهران طی ۲۵ سال بهره‌برداری از پروژه بام‌لند کسب می‌کند، در مجموع ۴۴ میلیارد تومان خواهد بود که آشکار است این رقم در مقایسه با درآمد حاصل از این مجموعه تا چه حد ناچیز است.

ه گفته او، از سوی دیگر در برآوردهای کارشناسی اولیه، مزایده برگزارشده، قرارداد منعقدشده و نهایتا اجرای پروژه، در مورد کاربری و مساحت عرصه و اعیان پروژه بام‌لند ابهامات و مغایرت‌های فاحش و غیرقابل اغماض وجود دارد.

آروین تصریح کرد: این پروژه در ابتدا با کاربری فرهنگی تعریف شده است؛ ولی اکنون تبدیل به یک مجتمع تجاری شده است.

حتما بخوانید:  موضع جدید احمدی‌نژاد سوژه فضای مجازی شد

وی افزود: زیربنای پروژه در تعریف اولیه، ۱۴۵۵۰ مترمربع و در قرارداد ۱۷۸۸۰ مترمربع بوده است و اکنون با ۱۰۰ درصد افزایش ساخت، برای آن قریب ۳۷۰۰۰ مترمربع زیربنا احداث شده است. همه این تغییرات در کاربری و افزایش بنا در حالی صورت گرفته است که اثر مالی هیچ‌یک از آنها نه در زمان برگزاری مزایده و نه پس از اتمام ساخت پروژه، در قرارداد اعمال نشده است.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری هزاران میلیارد ریال برای ساخت دریاچه شهدای خلیج فارس و نگهداری آن هزینه کرده و زمین‌های بایر حاشیه بوستان جنگلی چیتگر را از نظر تجاری ارزشمند ساخته است، اظهار داشت: شهرداری در سال‌های آتی و طی دوره ۲۵ ساله بهره‌برداری از مجتمع تجاری بام‌لند نیز هزاران میلیارد ریال پول شهروندان تهران را برای نگهداری دریاچه هزینه خواهد کرد و این درحالی است که از چند ده هزار متر مربع زمین و بنای تجاری احداث‌شده تقریبا عایدی نصیبش نخواهد شد.

وی تاکید کرد: در این اوضاع اقتصادی که شهرداری تهران در خدمات‌رسانی به شهروندان مشکلات فراوان دارد، جای پرسش جدی است که با وجود اظهارنظر صریح دستگاه‌های نظارتی برای اقدام قانونی در قبال این مجتمع، چرا شهرداری اقدام موثری برای فسخ قرارداد انجام نداده یا با تغییر میزان اجاره، مدت زمان بهره‌برداری و نرخ افزایش سنواتی اجاره، درجهت به‌روزآوری قرارداد براساس منطق اقتصادی اقدامی به عمل نیاورده است.

آروین خطاب به شهردار تهران گفت: جناب آقای شهردار! چرا هزینه‌های نگه‌داری دریاچه شهدای خلیج فارس از جیب شهر و شهروندان تهرانی پرداخت می‌شود و حدود شش هکتار از بهترین زمین‌های تجاری شهر در اختیار شرکتی قرار گرفته است بدون اینکه منافع مالی برای شهرداری تهران ایجاد کرده باشد؟ دلیل تسامح حمایت‌گونه از استمرار این امتیاز ویژه و اطاله زمان رسیدگی به آن چیست؟

حتما بخوانید:  ابتلای مدیر خبرسازِ شبکه سه به کرونا؟

وی در پایان خواستار احقاق هرچه سریع‌تر حقوق شهرداری از شهردار تهران شد و اظهار کرد: از شهردار تهران می‌خواهم که تکلیف فسخ یا به‌روز‌آوری مبانی قرارداد هرچه سریع‌تر با حفظ منافع گذشته و آتی شهرداری به نتیجه برسد و اجاره‌بهای هزاران مترمربع زیربنا که مازاد بر قرارداد احداث شده و بیش از سه سال با کاربری تجاری و به رایگان توسط سرمایه‌‎گذار استفاده شده است، در اسرع وقت محاسبه و دریافت شود. این مبلغ اکنون می‌تواند حتی از مبلغ سرمایه‌گذاری اولیه نیز بیشتر باشد.

محسن هاشمی در پاسخ به تذکر آروین گفت: من این موضوع را پیگیری کردم و شهردار اعلام کرد چون نهادهای قضایی به موضوع ورود کرده‌اند ما منتظر حکم قضایی هستیم که آروین خطاب به هاشمی گفت: نکته جالب این است که نهادهای قضایی به این پرونده ورود کردند اما شهرداری هنوز آن را پیگیری نکرده است. محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران هم درخصوص سرانجام پرونده بام‌لند در قوه قضاییه گفت: بر اساس آخرین خبرها که شنیده‌ام حکم این پرونده به نفع شهرداری صادر شده و حق شهرداری در سال‌های گذشته هم پرداخت می‌شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *