ماسک تنفسی خطر ابتلا به کرونا را بالا می‌برد؟ ماسک تنفسی خطر ابتلا به کرونا را بالا می‌برد؟ | آوتاف
خانه / اخبار داغ / ماسک تنفسی خطر ابتلا به کرونا را بالا می‌برد؟

ماسک تنفسی خطر ابتلا به کرونا را بالا می‌برد؟

برترین‌ها: استفاده ازماسک‌های تنفسی این روزها برای ایرانیان رایج است و در سطح شهر بسیاری از شهروندان را با انواع این ماسک‌ها به صورت می‌توان مشاهده کرد. درباره استفاده از ماسک‌ها روایات متفاوتی وجود دارد.

از طرفی طرفداران اجباری شدن استفاده از ماسک می‌گویند در شهرهای کرونازده چین دولت همه شهروندان را ملزم به استفاده از آن کرده و این وسیله بهداشتی را به تعداد زیاد در اختیار مردم قرار داده است. اما کسانی هم هستند که می‌گویند استفاده از ماسک برای کسانی که مبتلا به بیماری نیستند منطق جدی ندارد.

مثلا بر این نکته تاکید می‌کنند که اساسا ماسک‌های فیلتردار برای کادر پزشکی که در محیط‌های آلوده و عفونی تردد می‌کنند طراحی شده و شهروندان بهتر است از آن استفاده نکنند. نکته دوم این است که ماسک مدام باید تعویض یا شسته شود و استفاده از یک ماسک شسته نشده برای ساعات طولانی خود منبع آلودگی و بیماری خواهد بود.

دکتر حریرچی قائم‌مقام وزارت بهداشت که خود به بیماری کرونا مبتلا شده در مورد خطرات استفاده از ماسک می‌گوید، این کار احساس امنیت کاذبی به مردم می‌دهد که ممکن است باعث شود آنها، دیگر موارد توصیه شده مانند شستن دست‌ها را کمتر جدی بگیرند. به همین دلیل استفاده از ماسک می‌تواند خطرآفرین هم باشد. دکتر مسعود صابری متخصص و جراح مغز و اعصاب هم در برنامه پارک شهر رادیو با تاکید بر این که مهمترین توصیه‌های ایمنی، شستن دست‌ها و کم کردن رفت و آمد مردم است، گفت: «استفاده از ماسک از جهاتی خطر ابتلا به کرونا را بالا هم می‌برد.

حتما بخوانید:  با تورم بالا، پول ملی همین‌قدر بی‌ارزش می‌شود

مثلا کسانی که ماسک می‌زنند مدام مجبورند آن را روی صورت خود جابه‌جا کنند و برای این کار دست خود را به مثلث حساس صورت یعنی چشم‌ها، بینی و دهان می‌زنند. این کار خود می‌تواند عامل انتقال بیماری باشد.» بنابراین به نظر می‌رسد حتی در صورت اصرار در استفاده از ماسک تنفسی باید در تمیزی آن بکوشیم و دیگر موارد سلامت و ایمنی را هم به شدت رعایت کرده به صورت خود دست نزنیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *