میشل اوباما در کنار بایدن، ترامپ، ضربه می‌شود؟ میشل اوباما در کنار بایدن، ترامپ، ضربه می‌شود؟ | آوتاف
خانه / اخبار داغ / میشل اوباما در کنار بایدن، ترامپ، ضربه می‌شود؟

میشل اوباما در کنار بایدن، ترامپ، ضربه می‌شود؟

روزنامه آرمان ملی: با پایان رقابت درون‌حزبی دموکرات‌ها برای انتخاب نامزد نهایی حزب، موضوع معاون احتمالی جو بایدن، بعد از اخبار مربوط به‌ ویروس کرونا به‌یکی از سوژه‌های موردعلاقه رسانه‌ها تبدیل شده است.

هفته گذشته نام‌هایی از جمله الیزابت وارن، رقیب درون‌حزبی برای معاونت بایدن مطرح شد اما اظهارنظر عجیب بایدن در روزهای گذشته باز هم توجه‌ها را به‌خانواده اوباما معطوف کرد. بایدن گفته است علاقه دارد میشل اوباما، همسر باراک اوباما و بانوی اول سابق ایالات‌متحده، معاونش باشد. این ابراز تمایل در شرایطی مطرح شده که خانم اوباما پیش از این بارها تاکید کرده بود قصد حضور در رقابت‌های ریاست‌جمهوری را ندارد.

میشل اوباما در کنار بایدن، ترامپ، ضربه می‌شود؟

حال باید دید آیا بایدن تا اول ماه می‌ (زمان معرفی معاون و همراه انتخاباتی بایدن) می‌تواند میشل اوباما را برای معاونت احتمالی ریاست‌جمهوری متقاعد کند یا باید گزینه‌های دیگر را مورد بررسی قرار دهد. اظهار علاقه بایدن باعث شگفتی بسیاری از رسانه‌ها شد اما برخی چهره‌ها نیز ازحضور میشل اوباما به‌عنوان معاون بایدن حمایت کردند. آلفرد شارپتون معروف به‌ آل شارپتون، سیاست‌مدار، کشیش و فعال حقوق مدنی آمریکایی، از جمله چهره‌های شاخصی بود که از انتخاب بانوی اول سابق آمریکا حمایت کرد.

اعلام نظر علنی شارپتون به‌عنوان یکی از چهره‌های اثرگذار سیاسی میان دموکرات‌ها، قبل از جمع‌بندی بایدن و مشورت او با رهبران این حزب شاید نوعی اعمال فشار محسوب شود اما با توجه به‌محبوبیت بالای اوباما میان رهبران حزب دموکرات و رای‌دهندگان و نیز وجهه مثبت میشل اوباما، به‌نظر می‌رسد برایند نظر مقام‌های ارشد حزب دموکرات و رای‌دهندگان نیز انتخاب میشل اوباما به‌عنوان معاون جو بایدن باشد.

حتما بخوانید:  تخم مرغ؛ رسما و چندباره گران شد

شارپتون به‌فروش بالای کتاب زندگی‌نامه میشل اوباما اشاره می‌کند و به‌پولیتیکو می‌گوید: «از خداوند می‌خواهم تا میشل اوباما انتخاب شود. زمانی که بایدن اعلام کرد قصد دارد یک زن را به‌عنوان معاون خود انتخاب کند، بسیاری از آمریکایی‌ها از نژادهای مختلف و با دیدگاه‌های اقتصادی متفاوت، میشل اوباما را بهترین گزینه برای این جایگاه دانستند. نگاهی به‌کتاب او بیندازید. به‌یاد ندارم کتاب یک چهره شناخته‌شده تا این اندازه مورد استقبال طیف‌های گوناگون جامعه قرار گیرد. او نفوذ بیشتری از ترامپ در میان قشرهای مختلف جامعه آمریکا دارد.»

میشل اوباما در کنار بایدن، ترامپ، ضربه می‌شود؟

تشکیل دوباره تیم بایدن- اوباما

جدا از توانایی‌های شخصی میشل اوباما، ایده تشکیل دوباره تیم بایدن- اوباما یادآور آخرین دولت دموکرات در ایالات‌متحده است و برای حامیان این حزب ایده‌ای نوستالژیک محسوب می‌شود. درباره محبوبیت هم نظرسنجی‌های اخیر به‌سود خانواده اوباما است. میشل اوباما سال گذشته توانست در نظرسنجی YouGov، آنجلینا جولی، هنرپیشه نامدار هالیوود را پشت‌سر بگذارد و «تحسین‌شده‌ترین زن» در جهان نام گیرد.

باراک اوباما هم براساس‌همین نظرسنجی «تحسین‌شده‌ترین مرد» جهان پس از بیل‌گیتس لقب گرفته است. با وجود محبوبیت بالای خانواده اوباما و حسن نیتی که حزب دموکرات به‌آنها دارد، تردیدی نیست که حتی ورود یک اوباما به‌میدان رقابت انتخاباتی، واقعیتی غیرقابل ‌انکار را تغییر نمی‌دهد. با وجود گذشت حدود چهار سال از انتخابات ۲۰۱۶، هنوز هم حزب دموکرات از آنچه در انتخابات آن سال رقم خورد و ترامپ را به‌پیروزی رساند، مبهوت است و تأثیر منفی آن‌بر کمپین انتخاباتی امسال حزب دموکرات غیرقابل چشم‌پوشی است.

با وجود این، شاید حتی ورود اوباماها نیز نتواند تضمینی برای پیروزی حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ باشد.والری جارت، دوست و مشاور باراک و میشل اوباما، که در زمان ریاست‌جمهوری اوباما یکی از مشاوران ارشد او و دستیارش در امور روابط نهادهای داخل دولت بود، می‌گوید: «تردیدی نیست که میشل اوباما محبوبیت بسیار زیادی در داخل و خارج ایالات‌متحده دارد اما سمتی سیاسی از جمله معاون ریاست‌جمهوری آن جایگاهی نیست که با سبک و شخصیت میشل اوباما مطابق باشد.

حتما بخوانید:  نه راست، نه چپ؛ لاریجانی کاندید نمی‌شود؟!

او چهره‌ای فراتر از مناسبات سیاسی است. با اینکه میشل اوباما همواره از بایدن به‌عنوان معاون رئیس‌جمهور و اکنون به‌عنوان رئیس‌جمهور احتمالی حمایت کرده است، اما خود را چهره‌ای سیاسی نمی‌داند. او از سیاست و مناسبات آن گریزان است و به‌همین دلیل با وجود حمایت از بایدن حاضر نشده رسما این حمایت خود را اعلام کند. از سوی دیگر کمپین بایدن تاکنون حتی از میشل اوباما هم دعوت نکرده است تا موافقت رسمی خود را با نامزدی برای معاونت ریاست‌جمهوری اعلام کند.»

میشل اوباما در کنار بایدن، ترامپ، ضربه می‌شود؟

 از سوی دیگر، همه می‌دانیم اوباماها از تحسین‌شده‌ترین چهره‌ها در جهان به‌شمار می‌آیند و این تحسین صرفا به‌دلیل حضور آنها در کاخ سفید نصیب آنها نشده است. اقداماتی که خانواده اوباما انجام داده‌اند و شیوه انجام آنها در این محبوبیت تاثیرگذارتر بوده است».

خوش‌بینی در کمپین بایدن

با وجود مخالفت چهره‌های شاخص دولت اوباما و افراد نزدیک به‌خانواده رئیس‌جمهور سابق آمریکا، مشاورانی که در کمپین بایدن حضور دارند از حضور میشل اوباما، به‌عنوان معاون بایدن استقبال کرده و استدلال می‌کنند که اعلام حمایت رسمی هفته گذشته باراک اوباما از بایدن، میشل اوباما را هم تشویق خواهد کرد تا نقشی پررنگ‌تر برای پیروزی بایدن ایفا کند. یکی از مشاوران بایدن که نمی‌خواست نامش فاش شود، گفت: «می‌دانیم سیاست‌مداران در ایالات‌متحده چه می‌کنند. بنابراین تردیدی نیست که میشل اوباما را باید در میان محبوب‌ترین سیاست‌مداران در آمریکا قرار داد. بیراه نیست اگر بگوییم او محبوب‌ترین عضو حزب دموکرات به‌شمار می‌آید. حمایت میشل می‌تواند نقشی تعیین‌کننده در پیروزی بایدن داشته باشد.

باید در انتظار ماند و دید اعلام حمایت رسمی میشل اوباما از بایدن و حضورش در کمپین انتخاباتی او تا چه حد می‌تواند‌بر محبوبیت حزب دموکرات بیفزاید». اما تا آن زمان به‌نظر می‌رسد بایدن وضعیتی مشابه آل شارپتون داشته باشد. شارپتون گفته بود که «من هر روز ابتدا برای خانواده‌ام و سپس برای میشل اوباما به‌درگاه خداوند دعا می‌کنم. اگر او نظرش را تغییر دهد و به‌کمپین بایدن بپیوندد، برکت شامل حال ما و آمریکا خواهد شد». بایدن هم این روزها دعا می‌کند تا با همراهی میشل اوباما بتواند مانع از تمدید چهارساله ریاست‌جمهوری ترامپ شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *