نرخ بیکاری به پایین‌ترین سطح ۲۵سال اخیر رسید! نرخ بیکاری به پایین‌ترین سطح ۲۵سال اخیر رسید! | آوتاف
خانه / اخبار داغ / نرخ بیکاری به پایین‌ترین سطح ۲۵سال اخیر رسید!

نرخ بیکاری به پایین‌ترین سطح ۲۵سال اخیر رسید!

خبرگزاری دولت (ایرنا) نوشت: براساس اعلام مرکز آمار نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیشتر در پاییز امسال ۸.۹ درصد شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۰.۵ درصد کاهش یافته است؛ این در حالی است که این نرخ کمترین میزان در ۲۵ سال اخیر است.

مرکز آمار نرخ بیکار در پاییز ۱۴۰۰ را منتشر کرد. براین اساس ۶۳ میلیون و ۱۵۵ هزار نفر از جمعیت کشور در رده سنی ۱۵ ساله و بیشتر قرار دارند.

نتایج طرح آمارگیری حاکی از این است که ۴۰.۹ درصد از جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر که برابر ۲۵ میلیون و ۸۳۸ هزار نفر است از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند.

بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ١٣٩٩) ٠.۵ درصد کاهش یافته است.

همچنین جمعیت شاغلان ١۵ ساله و بیشتر در این فصل ٢٣ میلیون و ۵٣۵ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٢٢ هزار نفر افزایش داشته است.

نرخ بیکاری به پایین‌ترین سطح ۲۵سال اخیر رسید!

اشتغال در بخش‌های مختلف اقتصادی

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در پاییز ١۴٠٠، بخش خدمات با ۴۹.۹ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۴.۷ درصد و کشاورزی با ۱۵.۴ درصد قرار دارند.

براساس آمار پاییز امسال هشت میلیون و ۱۶۳ هزار نفر در بخش صنعت، سه میلیون و ۶۲۹ هزار نفر در بخش کشاورزی و ۱۱ میلیون و ۷۲۷ هزار نفر در بخش خدمات مشغول به کار بودند.

حتما بخوانید:  علم‌الهدی: برخی با هر عطسه آمریکا لرزشان می‌گیرد

۲۳.۶ درصد جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال بیکار هستند

نرخ بیکاری جوانان ١۵ تا ٢۴ ساله حاکی از آن است که ۲۳.۶ درصد از فعالان این گروه سنی در پاییز ١۴٠٠ بیکار بوده‌اند. براساس این آمار ۵۴۵ هزار و ۷۰۶ نفر از جوانان کشور در رده سنی ۱۵ تا ۲۴ سال بیکار هستند.

بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ١٣٩٩) ٠.١ درصد کاهش یافته است.

نتایج طرح آمارگیری بیانگر این است که ۴۲.۳ درصد از جوانان فارغ التحصیل ۱۵ ساله و بیشتر کشور بیکار هستند.

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ١٨ تا ٣۵ ساله نیز نشان می‌دهد که در پاییز امسال، یک میلیون و ۶۱۲ هزار نفر از این جمعیت بیکار هستند یعنی ۱۶.۱ درصد از جمعیت فعال در این رده سنی. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به پاییز ١٣٩٩، به میزان ٠.۴ درصد کاهش یافته است.

۱۰.۶ درصد افراد اشتغال ناقص داشتند

بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ١۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که در پاییز ١۴٠٠، ١٠,۶ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ٣٧.۴درصد از شاغلین ١۵ ساله و بیش‌تر، بیش از ۴٩ ساعت در هفته کار کرده‌اند.

۲۰ استان نرخ بیکاری تک رقمی داشتند

نتایج طرح آمار نشان می‌دهد که در پاییز امسال، ۲۰ استان کشور نرخ بیکاری تک رقمی داشتند.

حتما بخوانید:  آغاز تخصیص آرای الکترال در آمریکا

همچنین خراسان رضوی با ۵.۳ درصد و مازندران با ۶.۵ درصد کمترین نرخ بیکاری را داشتند.

بالاترین نرخ بیکاری مربوط به استان هرمزگان با ۱۵.۳ درصد است.

کاهش نرخ بیکاری به پایین‌ترین سطح در ۲۵ سال اخیر

در حالی نرخ بیکاری در پاییز امسال به ۸.۹ درصد رسید که در ۲۵ سال گذشته کمترین رقم بود.

رقم نرخ بیکاری در پاییز ۱۴۰۰ مشابه سال ۱۳۷۵ بود اما این روند نزولی نه به دلیل ایجاد اشتغال بلکه به دلیل شیوع بیماری کرونا است که بسیاری از جوانان از یافتن شغل مناسب دلسرد شدند و با خروج از بازار کار، شاهد کاهش جمعیت فعال هستیم و در نتیجه نرخ بیکاری کاهشی شده است.

نرخ بیکاری به پایین‌ترین سطح ۲۵سال اخیر رسید!

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *