نماینده اصولگرا: چین به دولت روحانی اعتماد ندارد نماینده اصولگرا: چین به دولت روحانی اعتماد ندارد | آوتاف
خانه / اخبار داغ / نماینده اصولگرا: چین به دولت روحانی اعتماد ندارد

نماینده اصولگرا: چین به دولت روحانی اعتماد ندارد

انتخاب: یک نماینده اصولگرا گفت که این احتمال قوی وجود دارد که اگر دولت بعدی اصولگرا باشد، شرایط برای اجرای قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین هموارتر باشد.

جعفر قادری در پاسخ به این پرسش که چرا نمایندگان کمتر درباره قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین در این مدت صحبت کردند و مجلس تا امروز طرح یا موضعی نسبت به این قرارداد نداشته است، گفت: متاسفانه واقعیت این است که وزارت امورخارجه اطلاعاتی را در خصوص این قرارداد به مجلس ارائه نکرده است و بر همین اساس بسیاری از نمایندگان مجلس حداقل تا آنجایی که من اطلاع دارم ، اطلاعاتی از جزییات و اتفاقات جدید درباره قرارداد ایران و چین ندارند. لذا مجلس هم خیلی در جریان این قرارداد نیست.

این نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی همچنین درباره ارزیابی کلیات قرارداد ایران و چین، گفت: این یک قرارداد خوبی است که در حال انعقاد بین دو کشور قرار دارد و من اعتقاد دارم که این قرارداد می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات کشور باشد. این قرارداد یک امکان و فرصت است که می‌تواند اگر نگوییم همه مشکلات بلکه خیلی از مشکلات کشور را می‌تواند حل کند. اینکه ما بتوانیم به چین نفت بفروشیم و در ازای آن از منابع و امکانات و تکنولوژی و صنعت چین استفاده کنیم یک اتفاق خوب است.

نماینده اصولگرا: چین به دولت روحانی اعتماد ندارد

این نماینده اصولگرای مجلس ادامه داد: ما می‌توانیم در قالب این قرارداد در بخشی از سرمایه‌گذاری‌ها با کمک چین، بازارهای صادراتی جهان را بدست بیاریم و به نوعی تحریم‌ها را دور بزنیم. اما اینکه چرا هنوز این قرارداد اجرایی و عملیاتی نشده است، شاید دلیل عمده آن، این باشد که چینی‌ها به دولت فعلی ایران اعتماد کافی را ندارند.

حتما بخوانید:  وان پلاس ۹ و ۹پرو معرفی شدند

قادری با اشاره به امیدواری دولت روحانی به بازگشت آمریکا به برجام گفت: ممکن است چینی‌ها منتظر دولت بعدی ایران باشند که شاید در آن زمان بتوانند با اصولگرایان به نتیجه برسند و این احتمال قوی وجود دارد که اگر دولت بعدی اصولگرا باشد، شرایط برای اجرای قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین هموارتر باشد.

وی افزود: قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین می‌تواند به طرف‌های غربی ایران چنین پیامی را بدهد که اگر آنان از ایران استقبال نکنند، ایران به سمت شرق خواهد رفت و در چنین وضعیتی اگر برجام هم اجرایی شود، ما می‌توانیم یک توازن بین شرق و غرب در تعاملات بین المللی ایجاد کنیم.

این نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین مشمول موضوعات امنیتی و ملی خواهد شد، گفت: خوشبختانه ایران در جایگاه قرار دارد که نوع سرمایه‌گذاری و همکاری‌ها را خودش مشخص می‌کند و این چنین نیست که آنان اراده خودشان را بتوانند بر ایران تحمیل کنند. ما در بحث زیرساخت‌ها همچنانکه امروز از برخی شرکت‌ها چینی و بعضا غربی استفاده کرده بودیم، می‌توانیم در قالب قرارداد ۲۵ ساله دوباره با چینی‌ها همکاری کنیم.

وی افزود: البته که ما در مسائل امنیتی و ملی اجازه وابستگی به هیچ کشوری را نمی‌دهیم که اگر بنا بر چنین چیزی بود ما خیلی زودتر از این‌ها برخی مسائل را حل کرده‌ بودیم. ما زیربار زور چه شرق و غرب نخواهیم رفت و همیشه بر احترام متقابل در ارتباط با هرکشوری تاکید دارم که روابط ما با چین هم همواره بر این اصل پایدار بوده است.

حتما بخوانید:  تغییر ساعت کار ادارات استان تهران از اول شهریور

قادری در پاسخ به پرسشی درمورد مقاله کیهان مبنی بر اینکه مذاکره ایران با آمریکا موجب ناراحتی چین، روسیه و هند خواهد شد اظهارکرد: اصلا تضادی وجود ندارد. قرارداد ۲۵ ساله یک فرصت خوبی است که می‌توان از آن استفاده کرد. برجام هیچ منافاتی با قرارداد چین و بحث روسیه یا کشور دیگری ندارد. من اعتقاد دارم که قرارداد چین می‌تواند مکمل سایر قراردادهای بین‌المللی ایران باشد و نباید آن را جایگزین قرارداد دیگری دانست.

این نماینده شیراز در مجلس همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا قرارداد ۲۵ ساله بدون اجرای FATF تحقق پذیر خواهد بود، گفت: این ۲ مساله از هم جدا هستند. ابزارهایی که غرب به عنوان اهرم فشار علیه ایران استفاده می‌کند نمی‌تواند مانع این قرارداد شود. چراکه چین نیز دنبال فعالیت و حیات مستقل خود در عرصه بین‌المللی است و لذا این قرارداد یک فرصت مهم برای ایران تلقی می ‌شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *