نگرانی‌ها از افزایش دانشجویان سهمیه‌دار پزشکی نگرانی‌ها از افزایش دانشجویان سهمیه‌دار پزشکی | آوتاف
خانه / اخبار داغ / نگرانی‌ها از افزایش دانشجویان سهمیه‌دار پزشکی

نگرانی‌ها از افزایش دانشجویان سهمیه‌دار پزشکی

روزنامه همدلی در نقد اعمال سهمیه در کنکور و به خصوص رشته‌های پرطرفدار پزشکی نوشت: بیش از ۶۰ درصد داشجویان رشته پزشکی «سهمیه‌ای» هستند!

سهمیه آزاد در رشته‌های پزشکی در کشور به زیر ۴۰ درصد می‌رسد، چرا که بر اساس قانون مجلس ما با موضوع ۳۰ درصد عدالت آموزشی که مختص رشته‌های گروه علوم پزشکی است، مواجه هستیم و در رشته‌های دیگر این وضعیت وجود ندارد.

علاوه بر این میزان ۳۰ درصد نیز سهمیه‌های دیگر شهدا، رزمندگان و ایثارگران و ۵ درصد سهمیه‌ نیز به خانواده‌های آنان تعلق می‌گیرد این وضعیت در سه رشته پر متقاضی علوم پزشکی یعنی دندانپزشکی، داورسازی و پزشکی وجود دارد.

به نحوی که در حال حاضر اگر ۱۰ هزار نیرو در سه رشته پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی جذب دانشگاه‌های علوم پزشکی کنیم، ۶۰۰۰ نفر آنها بر اساس سهمیه وارد می‌شوند.

اعمال سهمیه در کنکور موضوع تازه‌ای نیست. این موضوع با سابقه‌ای نزدیک به ۴ دهه بارها منجر به اعتراض داوطلبان کنکور و دانشجویان شده و حتی در یکی دو سال اخیر برخی معترضین را در مقابل ساختمان مجلس و وزارت علوم گرد هم آورده و تجمعات اعتراضی را سبب شده است، چرا که آنان معتقدند تخصیص سهمیه در کنکور ضمن این که به اعتبار علمی کشور لطمه می‌زند، نوعی تبعیض و مغایر با عدالت آموزشی است.

اما اعمال و افزایش سهمیه‌‌های ورود به دانشگاه، وقتی به رشته‌های گروه پزشکی می‌‎رسد اهمیت آن صدچندان می‌شود، چرا که این حرفه ضمن این که حرفه پرطرفذاری است، فارغ التحصیلان آن به صورت مستقیم با سلامت و جان مردم سروکار دارند و کوچکترین قصور و خطای آنان می‌تواند یک فاجعه انسانی را خلق کند.

حتما بخوانید:  ستاره‌های خوش‌تیپ هالیوود انتخاب شدند

وارد کردن سهمیه‌ها به خصوص در گروه علوم پزشکی که افراد با فراغت از تحصیل، بلافاصله مجوز کار پیدا می‌کنند و با سلامت مردم در ارتباط هستند، بسیار خطرناک است.

آن گونه که مسئولان ادعا می‌کنند در حال حاضر اعمال سهمیه در رشته‌های پزشکی وخیم است ، وضعیتی که کیفیت علمی فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم‌پزشکی و به تبع آن وضعیت کیفی طبابت کشور در سال‌های آینده را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

در حالی سهمیه تهدید سلامت ایرانی‌ها به بیش از ۶۰ درصد رسیده است و تعداد بسیاری از دانشجویان پزشکی از مسیری جز تلاش و توانایی علمی به دروازه‌های این رشته رسیده‌اند که قصور و خطاهای پزشکی یکی از چالش‌های بزرگ نظام سلامت است، به نحوی که نام و نشان قربانیان این خطاهای پزشکی هر از چندگاهی رسانه‌ای می‌شوند. نمونه بارز خطاهای پزشکی مرگ عباس کیارستمی، هنرمند نامی کشور بود که بسیاری از جمله خانواده وی مرگ او را به خطاهای پزشکی گره زدند.

ناگفته پیداست که اعمال سهمیه، کیفیت آموزش پزشکی را کاهش می‌دهد و به تبع آن کیفیت طبابت و خدمات ارائه شده در این حوزه نیز کاهش پیدا می‌کند.بدون تردید اگر روند موجود پذیرش دانشجو رشته پزشکی اصلاح نشود و کمافی‌السابق پزشکان سهمیه‌ای به بازار پولساز و پرمخاطب این حوزه وارد شوند، فاصله زیادی تا محوموجودی به نام پزشک باسواد و ماهر ازسیستم نظام سلامت ایران نداریم. شاید در آینده نه چندان دور برای اشتباه و خطای پی‌درپی پزشکان ایرانی و افت سطح پزشکی کشور مجبور به راه‌اندازی کمپین‌ها و تجمعات‌ شویم.

برخی از نظرات و انتقادهای کاربران را در ادامه مشاهده می کنید:

حتما بخوانید:  نماینده ولی‌فقیه در قم: نباید با اصلح رقابت کرد

نگرانی‌ها از افزایش دانشجویان سهمیه‌دار پزشکی

نگرانی‌ها از افزایش دانشجویان سهمیه‌دار پزشکی

نگرانی‌ها از افزایش دانشجویان سهمیه‌دار پزشکی

نگرانی‌ها از افزایش دانشجویان سهمیه‌دار پزشکی

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *