همتی: سپرده‌های چند ساله را احیا می‌کنیم همتی: سپرده‌های چند ساله را احیا می‌کنیم | آوتاف
خانه / اخبار داغ / همتی: سپرده‌های چند ساله را احیا می‌کنیم

همتی: سپرده‌های چند ساله را احیا می‌کنیم

خبرگزاری تسنیم: عبدالناصر همتی؛  رییس کل بانک مرکزی در افتتاحیه بیست و نهمین همایش دو روزه بانکداری اسلامی که در مرکز همایش های صدا وسیما در حال برگزاری است، به ایراد سخنانی درباره وضعیت بازار ارز پرداخت و در ابتدا گفت: به شرطی در این همایش شرکت کردم که این نوع همایش ها کاهش یابد، بهتر است کمتر حرف بزنیم و بیشتر عمل کنیم.

همتی: سپرده‌های چند ساله را احیا می‌کنیم

* اجازه نمیدهیم بازار ارز منحرف شود/ در بازار آزاد دخالت می کنیم

رییس کل بانک مرکزی گفت: بازار ثانویه به سرعت در حال تعمیق و شفافیت است و در نرخ دخالت نمی کنیم؛ اما در بازار دخالت خواهیم کرد و اجازه نمی دهیم بازار از جهتی که به نفع نظام است منحرف شود البته اکنون ٩٧درصد مبادلات از طریق حواله است و فقط سه درصد اسکناس معامله می شود و در بازار صرافی عدد قابل توجهی نیست و اکنون نرخ حواله کاملا نزدیک به سنا است.

همتی در ادامه درباره حفظ ذخایر ارزی بانک مرکزی، گفت: ذخایر ارزی بانک مرکزی، ناموس این بانک است و همانطور که در یک ماه گذشته در جهت تقویت این ذخایر اقدام شد، باید از هر وسیله ای استفاده کنیم تا این روند ادامه داشته و این ذخایر حفظ شود.

وی افزود: مقام معظم رهبری وظیفه شرعی بانک مرکزی را روشن کرده اند و البته ایشان به صورت خصوصی هم به بنده دستور فرمودند تا روند اضافه برداشت را اصلاح کنیم.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ ذخایر بانک مرکزی، افزود: سیاست ما حفظ ذخایر بانک مرکزی و استفاده از سایر منابع در کشور از جمله منابع حاصل از صادرات غیر نفتی هستیم.

حتما بخوانید:  آقای تلویزیون! چرا بازی والیبال را پخش نکردی؟

وی ادامه داد: با ورود ارز حاصل از صادرات غیر نفتی قدرت تنظیم بازار ایجاد می شود و از ارز بانک مرکزی می توان در سرمایه گذاری های صنعت نفت و یا شرایط خاص در بازار استفاده کرد که در حال حاضر ضرورتی برای این اقدام وجود ندارد.

* خط و نشان همتی برای بانک ها: اجازه نمی دهم بانک هایی که راه کج می روند ادامه مسیر دهند

همتی با اشاره به دستورات مهم مقام معظم رهبری در حوزه نظام بانکی گفت: در گذشته فکر می کردیم که کسری بودجه بر سیاست ارزی کشور اثرگذار بوده است ولی اکنون وجود شبه پول با سرعت بالایی در حال رشد است و بانکها نیز نرخ سود را رعایت نمی کنند و باید حتما به کمک خود بانکها کار را پیش ببریم و اصلاحات لازم را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه رشد سریع شبه پول به خاطر مسابقه بی انتها و سریع و بی ضابطه بانکها در نرخ سود شکل گرفته است، افزود: این درحالی است که بانک ها نباید بی کفایتی خود را با بانک مرکزی جبران کنند.

رئیس کل بانک مرکزی خطاب به بانک ها تاکید کرد: شخصا اجازه نخواهم داد بانکهایی که در نظام بانکی کشور راه را کج می روند ادامه مسیر دهند. بانکها باید با ضابطه رفتار کنند و باید جسارت جراحی داشته باشیم چراکه این روند کل نظام اقتصادی را نابود می کند.

همتی افزود: من با مدیران بانک‌ها دوست هستم اما در بحث نظارت در بانک‌ها جدی هستم و قول می‌دهم که ضابطه را با عاطفه یکی نخواهم کرد چرا که امروز ضروری است با جدیت مشکلات بانک مرکزی را پیگیری و حل کنیم؛ تمامی ارکان نظام از جمله رهبر معظم انقلاب تاکید دارند که باید مشکلات بانکی و اقتصادی هر چه سریعتر رفع شود.

حتما بخوانید:  قتل‌عام خانوادگی در شیراز به خاطر مشکلات مالی

* القا پذیر نیستم/ از نظرات چپ چپ تا راست راست استفاده می کنم

همتی در ادامه در مورد برخی شائبه های مطرح شده در برخی رسانه ها مبنی بر اینکه بانک مرکزی در دوره جدید فعالیت خود، تحت تاثیر القائات و سیاست جریان های خاص فکری است،تصریح کرد: از هیچ گروه خاصی خط نمی گیرم و اصولا فردی نیستم که بخواهم از کسی القاء بگیرم؛ من با بسیاری از افراد مشورت می کنم؛ البته خود نیز در سی سال گذشته در بخش اقتصاد کلان و پول فعال بوده ام و نمی توان موضوعی را به من القا کرد؛ از نظرات چپ چپ تا راست راست استفاده می کنم.

وی با بیان اینکه بسیاری از نظرات کارشناسان دارای نقاط مشترک است، اظهار داشت: ما باید از برآیند و نقاط مشترک نظرات افراد مختلف استفاده کنیم.

* سیاست های پولی مشکل دارد و قابل اجرا نیست

همتی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سیاست های پولی ما مشکل دارد زیرا برخی از آنها قابل اجرا نیست؛ شاید با شورای فقهی و شورای نگهبان صحبت کنیم زیرا بانک مرکزی دنبال سود و زیان نیست.

رییس شورای پول و اعتبار گفت: بانک های مرکزی در دنیا از ابزارهای مختلفی مانند زیپو برای کنترل بازار پول استفاده می کنند و ما نمی توانیم با روش های سنتی و گذشته تورم و بازار پول را کنترل کنیم.

وی با بیان اینکه، روش های سنتی و مقداری جواب نمی دهد و آن را پیش از این نیز آزمایش کرده ایم، تصریح کرد: ما نیاز داریم تا روش های دیگری را باید پیگیری کنیم.

حتما بخوانید:  اعتراض عربستان به ایران در رابطه با کرونا

* سپرده های چند ساله احیا می شود/ دستوری برای افزایش نرخ سود ندادیم

همتی در بخش پایانی سخنان خود از بررسی بانک مرکزی برای ارایه سپرده های دو و سه ساله خبر داد و گفت: در حال بررسی این امر هستیم که بتوانیم در کنار این سپرده های چندساله، دولت هم اوراق مشارکت منتشر کند.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر دستور بانک مرکزی برای افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی گفت: بانک مرکزی در زمینه افزایش نرخ سود که ۲۳ درصد شده هیچ دستوری ارائه و ابلاغ نکرده و فقط ما تاکید کردیم که تمدید یک‌ماهه قراردادها، منحصر به سپرده‌های ۲ تا ۱۱ شهریور ۹۶ بود اما معلوم نیست چرا این خبر اعلام شد؛ قطعا یک سری از خبر سازی در این حوزه منافعی در زمینه نرخ سود دارند که این صحبت را می‌کنند.

* نباید مثل بچه پولدارها زندگی کنیم/ باور کنید درجنگ اقتصادی هستیم

وی همچنین تصریح کرد: باور کنید که کشور در چارچوب یک جنگ اقتصادی از سوی دولتی قرار گرفته که هر روز با سیاست‌های جدی فشار بیشتری ایجاد می‌کند و ما باید یک سری سختی‌ها را قبول کنیم و نباید مانند برخی بچه پولدارها زندگی کنیم تا بتوانیم از این بازه فشار عبور کنیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *