واکنش روسیه و آمریکا به گام پنجمِ برجامیِ ایران واکنش روسیه و آمریکا به گام پنجمِ برجامیِ ایران | آوتاف
خانه / اخبار داغ / واکنش روسیه و آمریکا به گام پنجمِ برجامیِ ایران

واکنش روسیه و آمریکا به گام پنجمِ برجامیِ ایران

خبرگزاری فارس: دولت روسیه و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به گام پنجم برجامی ایران واکنش های متفاوتی داشتند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای تأکید کرد که به عقیده مسکو، گام پنجم ایران در جهت کاهش تعهد به توافق هسته‌ای اقدامی تهدیدآمیز نیست.

مسکو: گام پنجم ایران، تهدیدآمیز نیست

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت تصمیم ایران برای کنار گذاشتن محدودیت‌های باقی‌مانده در زمینه غنی‌سازی اورانیوم، تهدیدی در زمینه منع اشاعه ایجاد نمی‌کند.

بنا بر این گزارش، مسکو همچنین تأکید کرده است که همچنان به طور کامل به توافق هسته‌ای و اهداف آن متعهد است و برای کار بر روی آن آمادگی دارد.

در بخش دیگری از بیانیه روسیه آمده است: «غلبه بر چالش‌های پیش روی جامعه بین‌الملل در زمینه اجرای برنامه جامع اقدام مشترک، نیازمند اراده سیاسی و پاسخ جمعی قدرتمند، خصوصا از سوی اعضای این توافق است.»

مسکو در ادامه اشاره کرده است که در صورت رفع چالش‌های به وجود آمده ناشی از تحریم‌های آمریکا، ایران می‌تواند اجرای برجام را از سر بگیرد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه در یک توییت تازه درباره ایران، گفت تهران هرگز به سلاح اتمی دست نمی‌یابد.

وی در توییتر نوشته است: «ایران هرگز بمب اتم نخواهد داشت.»

ترامپ در این مورد توضیح بیشتری نداده، اما به نظر می‌رسد این توییت واکنشی باشد به گام پنجم جمهوری اسلامی ایران برای کاهش تعهد به توافق هسته‌ای. ترامپ بعد از گام‌های پیشین ایران هم توییت‌های مشابهی منتشر کرده بود.

مسکو: گام پنجم ایران، تهدیدآمیز نیست

جمهوری اسلامی ایران روز گذشته اعلام کرد با توجه به ادامه تحریم‌های آمریکا و عدم تحقق وعده‌های طرف‌های اروپایی برای جبران آثار این تحریم‌ها، تهران تمام محدودیت‌های مربوط به غنی‌سازی، از جمله در زمینه تعداد سانتریفیوژها، را کنار می‌گذارد.

حتما بخوانید:  طرح بسیج برای ساخت «محله اسلامی» در کشور

تهران در عین حال اعلام کرده است که به همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه داده و در صورت رفع تحریم‌ها و پایبندی کامل طرف مقابل به برجام، اجرای تعهدات هسته‌ای را از سر می‌گیرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *