وزیر بهداشت: برخی ضجه، گریه و غصه را تبلیغ می‌کنند وزیر بهداشت: برخی ضجه، گریه و غصه را تبلیغ می‌کنند | آوتاف
خانه / اخبار داغ / وزیر بهداشت: برخی ضجه، گریه و غصه را تبلیغ می‌کنند

وزیر بهداشت: برخی ضجه، گریه و غصه را تبلیغ می‌کنند

ایسنا: دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت در شورای مشترک سلامت شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت در بیمارستان رازی چالوس، اظهار داشت: در نظام سلامت کاملا از کشورهای دنیا، بی‌نیاز هستیم، اما در خیلی از حوزه‌ها نیازمند مراقبت‌های ویژه از بیرون از کشور هستیم؛ بنابراین رشد و توسعه در عرصه سلامت با لطف خدا و همت همکاران ما در همه رشته‌ها و رده‌ها، ارزشمند بوده و توانسته‌ایم مرگ و میر گروه‌های آسیب پذیر به ویژه زنان و کودکان را کاهش داده و حتی به یک دهم، چهل سال قبل برسانیم.

وی تصریح کرد: هر کس بگوید وضعیت مازندران از نظر حوزه سلامت با ۳۰ سال پیش یکسان است، بی‌انصافی کرده و تحولات شگرفی رخ داده، اما گام‌هایی که برداشته‌ایم، به دلیل مسائلی مانند دوران هشت ساله دفاع مقدس و تحریم‌ها و تهدیدهایی که به ما تحمیل شد، متناسب با نیازهای این منطقه و شأن مردم آن نیست، اما بدون تعارف بدانیم نفس‌گیرترین ایام اقتصادی بعد از انقلاب اسلامی با حضور دیوانه‌ای به نام ترامپ در آمریکا، همین سال‌هایی است که در آن قرار داریم، چنانکه با جریانات استکباری و صهیونیستی و ارتجاعی منطقه همدستی دارد و فاز جدیدی از تنگناهای اقتصادی برای ما رخ داده است.

شرایط سخت اقتصادی و بیمه نظام جمهوری اسلامی ایران

وزیر بهداشت افزود: شرایط اقتصادی امسال برای مردم، بسیار دشوار است و برای مدیران دولتی، روزهای سخت‌تری به حساب می‌آید و ایام پر دغدغه و پرالتهابی است، اما تردید ندارم تا زمانی که دعای سحرگاهان یک مادر شهید و تا زمانی که دعای نیمه شب یک مجروح جانباز قطع نخاعی در این کشور وجود دارد، کشور و نظام جمهوری اسلامی بیمه شده و قطعا از این روزهای سخت با سرافرازی خواهد گذشت.

نمکی با بیان اینکه به رغم شرایط سخت اقتصادی کنونی منابع مناسبی برای نظام سلامت کشور در نظر گرفته شده است، گفت: امسال نسبت به سال قبل، وضعیت منابع وزارت بهداشت ان‌شاالله بهتر خواهد بود، طرح تحول نظام سلامت به عنوان طرحی موفق در توسعه زیرساخت های حوزه سلامت به ویژه در حوزه درمان، ماندگاری تیم پزشکی در مناطق محروم، حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج و همچنین کاهش پرداختی از جیب مردم، موفقیت‌های بزرگی به دست آورد و این راستا با جدیت دنبال خواهد شد.

نقاط مثبت و منفی طرح تحول نظام سلامت

وی یادآور شد: طرح تحول نظام سلامت البته نقاط مثبت و نقاط منفی داشت و افرادی که بر نظام سلامت، تاختند دو گروه بودند؛ گروهی که بر هر کار مثبت این دولت می تازند و انگار جز این، نگاهی ندارند که امیدواریم خدا به آنها انصاف دهد و آنهایی که دچار کج اندیشی هستند را شفا دهد و گروهی دیگر نیز نقدهای کارشناسانه و منصفانه ای به طرح تحول نظام سلامت داشتند که باید شنید و برخی از اشکالات آنها وارد بود.

وزیر بهداشت: برخی ضجه، گریه و غصه را تبلیغ می‌کنند

قطار تحول را در حرکت تعمیر می‌کنم

وزیر بهداشت با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت نیاز به مقدماتی مانند پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع و پزشکی خانواده و راهنماهای بالینی داشت، گفت: اگر قرار بود بیمه همگانی و طرح تحول نظام سلامت را اجرا کنیم، بدون ایجاد این زیرساخت ها، هزینه های قابل توجهی به کشور تحمیل می کنیم که در نهایت می بینیم که حتی وزیر محترم بهداشت سابق، وزارت بهداشت را ترک می‌کند، بنده در سازمان برنامه و بودجه هم گفتم که قطار طرح تحول نظام سلامت را در هیچ ایستگاهی متوقف نمی کنم اما آن را در حال حرکت تعمیر خواهم کرد.

حتما بخوانید:  عاقبت عجیب نصب بنر اسراییلی در شیراز

دلایل قبول مسئولیت در وزارت بهداشت

نمکی خاطرنشان کرد: بنده به دو دلیل به وزارت بهداشت آمدم؛ یکی اینکه نقصان های طرح تحول نظام سلامت را حل و فصل کرده و نقاط قوت آن را تقویت کنم و دوم اینکه به مناطق کمتر برخوردار کشور به شکل ویژه‌ای رسیدگی کنم و به عدالت در سلامت و توزیع عادلانه منابع بپردازیم.

وی ضمن تاکید بر لزوم ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی جهت مشارکت در حوزه سلامت بویژه در مناطق کمتر برخوردار کشور، گفت: متاسفانه امروز بخش خصوصی را تقریبا فراموش کرده ایم که این ناشی از اشکالات دیدگاهی ما است و برای بخش خصوصی در نقاط کمتر برخوردار باید ایجاد انگیزه کنیم، تدبیری اندیشیده‌ایم و طرح آن در حال اتمام است و نمی‌توانیم با همان مکانیسمی که پزشکان را در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران نگه می‌داریم، در بیمارستان سراوان هم حفظ کنیم.

وزیر بهداشت از اولویت بهداشت و پیشگیری بر درمان و همچنین تقدم درمان سرپایی بر بستری به عنوان فاز دوم طرح تحول نظام سلامت یاد کرد و افزود: در مرحله‌ای توانستیم مرگ و میر زنان و کودکان را به یک دهم کاهش دهیم؛ چون فرزندان‌مان را با ۵ دلار علیه ۶ بیماری مهلک مسری قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه می کردیم و وزارت بهداشت در کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری های واگیر، بزرگ‌ترین نقش آفرینی را داشت، اما وزارت بهداشت برای پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر مانند سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، فشارخون و حوادث جاده‌ای کمترین تاثیر را دارد.

تاثیر وزارت بهداشت در کاهش حوادث جاده‌ای

نمکی افزود: وزارت بهداشت چه میزان در کاهش حوادث جاده‌ای به جز در حوزه درمان مصدومان، تاثیرگذار است؟ پیچ خطرناک، جاده ناایمن، خودروی غیر استاندارد و رفتار نادرست رانندگی، چقدر با وزارت بهداشت، مرتبط است؟ تا شیوه زندگی ما تغییر نکند چقدر می‌توانیم در کاهش چاقی و دیابت و فشارخون و … موثر باشیم؟ سیمای همه گیری بیماری‌ها مدت‌هاست از بیماری‌های واگیر به غیرواگیر تغییر کرده است.

وی با اشاره به جان باختن ۷۷ نفر بدنبال سیلاب های ابتدای سال ۹۸، گفت: با اینکه در سال ۹۶ حدود ۹۷ هزار مورد از مرگ و میر مردم ایران به دلیل فشارخون بالا بوده است، اما ما بی‌خبر هستیم و مهم‌تر از همه اینکه از این ۹۷ هزار نفر، حداقل ۴۰ درصد از آنها از فشارخون بالای خود خبر نداشته‌اند. ماشین‌های دیالیز کشور نسبت به ۵ سال پیش، حداقل ۱۰ برابر شده و موارد ابتلا به نارسایی‌های کلیوی، کماکان رو به افزایش است و از عوامل اصلی این بیماری فشارخون بالا و دیابت است.

وزیر بهداشت از استان مازندران به عنوان یکی از استان‌های پیشرو در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون یاد کرد و گفت: از ۴۰ میلیون جمعیت هدف ۳۰ تا ۷۰ سال، بنا بود فشارخون ۲۰ میلیون نفر را ثبت کنیم که به لطف خدا، فشارخون ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر ثبت شد که نشان از فهم و خرد مردم ایران دارد؛ در حالیکه دولت ترامپ به مردم آمریکا التماس می‌کند که واکسن سرخک تزریق کنند، اما مردم رغبتی ندارند، اما با یک اعلان و بسیج ملی، ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر فشارخون خود را در ایران ثبت کردند.

حتما بخوانید:  صف رای اختصاصی برای روحانیون در اصفهان

نمکی اضافه کرد: در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون، حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بیمار جدید مبتلا به پرفشاری خون، شناسایی کردیم که از بیماری خود خبر نداشتند و خوشبختانه یا متاسفانه ۱۰ میلیون نفر را در مرحله پیش از ابتلا به فشارخون بالا، شناسایی کردیم که با ساماندهی و مراقبت ویژه و آموزش، در آینده شاهد کاهش بار نظام سلامت در بخش‌های مراقبت‌های ویژه و دیالیز و امثالهم خواهیم بود.

جریاناتی در کشور بیشتر به گریستن مردم تا شاد کردن آنها، دل بسته‌اند

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی بهداشت روان را یکی از معضلات کشور عنوان و خاطرنشان کرد: توفیق دارم که ۳۰ سال پیش، مراقبت های سلامت روان را در نظام شبکه بهداشت و درمان کشور، ادغام کردیم. مشکلات بهداشت روان کشور به دلیل فضای ناشاد جامعه، بسیار زیاد است و متاسفانه همه کمک می کنند که فضای کشور، غمگین‌تر شود؛ در حالیکه بارها مقام معظم رهبری فرمودند که فضای کشور را شاد و بانشاط کنید اما ما از آن سو، ضجه، گریه، اندوه و غصه، یاس و ناامیدی را تبلیغ می کنیم و انگار جریاناتی در کشور بیشتر به گریستن مردم تا شاد کردن آنها، دل بسته‌اند.

وزیر بهداشت همه مردم ایران هستم

وزیر بهداشت با بیان اینکه بارها عرض کرده ام قطار وزارت بهداشت و سلامت این مردم را به لوکوموتیو سیاست نمی بندم، افزود: بنده وزیر بهداشت همه مردم ایران اعم از شیعه، سنی، مسیحی، کلیمی، زرتشتی، اصلاح طلب، اصولگرا، بدون خط سیاسی و حتی زندانیان محکوم به اعدام هستم. اخیرا هم یکی از دوستان با سیاست در یکی از استانهای کشور، در امری که کاملا در حوزه اختیارات وزیر و وزارت بهداشت است، مداخله کرد که صریحا موضع گرفتم، اجازه نمی‌دهم که یک رییس دانشگاه به دلیل مخالف بودن نماینده یک منطقه با دولت، به آن منطقه کمتر رسیدگی کند و در هر صورت، مردم نباید لگدمال سیاست‌زدگی‌ها شوند.

در آینده با سالمندان روان نژند روبرو هستیم

نمکی به افزایش جمعیت سالمندان در کشور و ضرورت برنامه‌ریزی برای مقابله با موج سالمندی جمعیت در آینده اشاره کرد و گفت: سالمندان ایرانی با سالمندان سایر کشورها چه بسا متفاوت هستند؛ چون بسیاری جوانی نکرده، پیر شده‌اند؛ همانگونه که جوانان کشور به دلیل کلاس‌های بسیار مافیای آموزشی که در کشور شکل گرفته، کودکی نکرده، جوان و منزوی می‌شوند. سالمندان افسرده، پر هزینه هستند؛ چون سلامت خود را کنترل نمی‌کنند و در آینده با جمعیت سالمند روان نژندی و افسرده روبرو هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: خوشبختانه کار ما در راه‌اندازی پرونده الکترونیک سلامت تمام شده است و مازندران، یکی از استان هایی بود که در آن پزشک خانواده اجرا شد، اما نقصان‌ها و همزمان برکاتی به همراه داشت. در هر حال باید ابتدا پرونده الکترونیک سلامت را آغاز می کردیم چون یک ریل و زیرساخت است و از این به بعد پزشکی خانواده و سیستم ارجاع را اجرا کنیم و استان مازندران در این زمینه پیشتاز است و می‌خواهیم این استان در کنترل هزینه‌ها و پیشگیری از تقاضاهای القایی و منطقی کردن خدمات هم پیشتاز باشد.

موافقت با ایجاد دانشکده در غرب استان مازندران

حتما بخوانید:  گمانه‌زنی درباره مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا

وزیر بهداشت در خصوص ایجاد دانشکده علوم پزشکی در غرب استان مازندران، تاکید کرد: اعتقاد داریم که نباید از تعدد مراکز آموزشی بی مورد دفاع کنیم اما اگر از استقرار پایگاه های آموزش عالی در مناطقی مانند غرب مازندران دفاع کنیم، به ارتقای سطح علمی، آموزشی و خدماتی این مناطق کمک کرده ایم و نباید فراموش کنیم که توسعه از مسیر آموزش می گذرد.

وی افزود: در منطقه کلاردشت، برخی خوش نشین‌های مرفه زندگی می‌کنند. بنده البته دارایی زیادی ندارم و دلم هم ویلای کلاردشت نمی‌خواهد، اما در نظر داشته باشیم آمدن افراد پردرآمد در این منطقه، اقتصاد این منطقه را متحول می‌کند؛ ولی بنا نیست سرانه افراد ضعیف بومی را نثار افرادی کنیم که از مناطق دیگر آمده و وضعیت مالی بسیار خوبی دارند و تقاضا دارم که از این افراد در توسعه زیرساخت‌های حوزه سلامت کمک بگیرید، همچنین بها و تاوان تخریب طبیعت را باید به مردم این منطقه پرداخت کنیم.

نمکی در خصوص برطرف کردن مشکلات منطقه غرب استان مازندران از جمله راه‌اندازی ساختمان جدید بیمه سلامت چالوس، توسعه بخش دیالیز بیمارستان شهید بهشتی نوشهر، راه‌اندازی بخش آنژیوگرافی در این منطقه از استان مازندران، توزیع نیروی انسانی، تخصیص آمبولانس برای شهرستان کلاردشت، تکمیل مرکز اورژانس کجور و اختصاص اتوبوس آمبولانس به غرب استان مازندران قول مساعد داد.

بنابر اعلام وبدا، در ادامه جلسه یکی از خبرنگاران حاضر در جلسه عنوان کرد که امیدواریم این وعده‌ها همانند وعده های رییس جمهور سابق نباشد که نمکی پاسخ داد: بنده یا وعده نمی دهم یا اگر وعده ای دهم، محکم پای آن ایستاده ام. پنج سال عمده بودجه کشور را مدیریت کردم و با همه مسئولان استانی صحبت کنید که اگر بنده وعده ای دادم که محقق نشده، حرف شما درست است. وزیر کشور یکی از حرف‌هایی که به استانداران می‌زد این بود که اگر دکتر نمکی وعده داده، اطمینان داشته باشید محقق می‌شود.

وی اضافه کرد: از این خبرنگار عزیز که ما را مقایسه کرد، می خواهم که حتما وعده های بنده را به همراه نماینده تام الاختیار بنده، پیگیری کند و هر کجا که تصمیمی محقق نشد، با بنده تماس بگیرد.

در همین زمان این خبرنگار که برداشت نادرستی از صحبت های وزیر بهداشت مبنی بر بی نیازی کشور در حوزه درمان داشته بود، بین سخنان دکتر نمکی آمد که وزیر بهداشت عنوان کرد: گفتم که در حوزه درمان از اعزام بیماران به خارج از کشور بی نیاز شدیم. پدرم در بیمارستان کاشان، جان خود را از دست داد و مادرم هم چندین بار در بیمارستان کاشان بستری شده است و همین امروز هم در همان کاشان بستری است.

اعتقادم بر این است که اگر بیمارستان کاشان درخور مادر بنده نیست، در شأن مردم هم نیست و اگر هم هست، برای مادر بنده نیز هست. این حرف‌ها را به عنوان حرف‌های پوپولیستی نمی‌گویم. همسر من زمانی که زایمان کرد، رییس دانشگاه بودم و گفتم باید در اتاق شش تخته همان شهر بماند، چون خون همسر بنده، سرخ‌تر از خون زنان روستایی آن دیار نیست. در خانه ما هنوز یک قرص خارجی مصرف نشده، از مسیر پاویون هم رفت و آمد نمی ‌نم و خودم نان و گوشت و مایحتاج را می‌خرم تا حداقل بفهمم مردم چه مشکلات و دردهایی دارند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *