وزیر بهداشت: مرگ ناشی از تزریق واکسن نداشته‌ایم وزیر بهداشت: مرگ ناشی از تزریق واکسن نداشته‌ایم | آوتاف
خانه / اخبار داغ / وزیر بهداشت: مرگ ناشی از تزریق واکسن نداشته‌ایم

وزیر بهداشت: مرگ ناشی از تزریق واکسن نداشته‌ایم

انتخاب: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به وضعیت فعلی کرونا و واکسیناسیون آن در کشور توضیحاتی ارائه کرد.

وزیر بهداشت: مرگ بر اثر تزریق واکسن کرونا نداشته‌ایم

بهرام عین‌اللهی گفت:

* (درباره شایعات پیرامون واکسن کرونا): آنهایی که واکسن می‌زنند عوارض نادر بسیار کمی داشتند و مرگ ناشی از تزریق واکسن هم نداشتیم. پس از دو ماه از تزریق دو دوز واکسن ایمنی ایجاد می‌شود. در کشور ما حدود یک قرن است واکسن تزریق می‌شود و از بدو تولد کودکان واکسن می‌زنند و بیماری مانند فلج اطفال با واکسیناسیون اکنون دیگر بسیار نادر است. واکسن نکته‌ای علمی و مشخص است.

* (درباره علت عدم دسترسی به واکسن در نیمه ابتدایی سال و دسترسی بالا به واکسن پس از شهریور): از گذشته بی‌اطلاع هستم ولی از وقتی مسئولیت به عهده گرفتم تلاش همگانی انجام شد. البته در هفته اول قبول مسئولیت خیلی واکسن نداشتیم ولی پس از آن با تلاش همگی به‌ویژه رئیس جمهور حجم زیادی از واکسن وارد شد. البته بحث انجام واکسیناسیون نیز اهمیت بالایی دارد. اگر قرار بود با امکاناتی که خود وزارت بهداشت داشت واکسیناسیون انجام دهیم کار سخت بود. می‌دانید که امروز ما در حال رسیدن به مرز ۸۰ میلیون هستیم. یعنی در عرض دو ماه و نیم ۷۵ میلیون دوز واکسن تزریق شده است. اگر با شرایط معمول می‌خواستیم کار کنیم حداقل یک‌سال طول می‌کشید ولی با کمک گرفتن از مردم حجم بالای واکسن در حسینیه‌ها، مساجد، مصلی‌ها و… با کمک مردم واکسن تزریق شد و در برخی مراکز تنها یک یا دو رابط از سمت ما حضور داشتند و این نشان دهنده ارزش حضور مردم ما در صحنه است.

حتما بخوانید:  تحلیل تازه و عجیب تبریزیان درباره کرونا

* واکسیناسیون در حجم بالایی انجام شد و ما با این‌که در یک وضعیت بحرانی بودیم اما امروز میزان مرگ و میرمان به ۱۲۴ نفر رسید. پیش از تصدی بر سمت وزارت، رئیس بیمارستان لبافی‌نژاد بودم و مرگ و میر مردم را از نزدیک می‌دیدم و این واقعا دلخراش است. خوشبختانه میزان بیماران و بستری کاهش یافته است. البته باید برای موج ششم آماده باشیم. این موج در خیلی از کشورها آمده است اما نکته موثر برای ما انجام واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌ها است‌. از مردمی که واکسن زدند ممنون هستم. ما نزدیک ۲۰ هزار عضو هیأت علمی در دانشگاه‌ها داریم و دغدغه ما سلامت مردم است. امروز ۷۶ درصد مردم یک دوز و ۴۰ درصد دو دوز واکسن زده‌اند و به سرعت در حال پیش روی است. عزیزانی هم که هنوز واکسن نزده‌اند لطفا اقدام کنند. من در واکسیناسیون کودکان نوه ۱۲ ساله خود را برای تزریق واکسن بردم که نشان دهم همه مردم مانند نوه‌ام برایم عزیز هستند.

* طبق بررسی انجام شده تعداد مهمی از بیمارانی که در چند ماه اخیر فوت کردند کسانی بودند که واکسن نزده بودند. قبل از واکسیناسیون در کادر درمان حدود ۲۰۴ نفر از عزیزان ما شهید سلامت شدند اما امسال که ویروس تهاجمی‌تر شد و بیماران هم بیشتر شده بودند ولی ما به اندازه انگشتان یک دست هم شهید سلامت از کادر درمان نداشتیم و این نشان دهنده تاثیر بسزای واکسن است‌ و تصمیم داریم دوز سوم را هم برای کادر سلامت تزریق کنیم. البته افراد پر ریسک و کسانی که مسن بودند ‌ مدت زمان زیادی از تزریق دوز دومشان گذشته است هم می‌توانند دوز سوم را دریافت کنند.

حتما بخوانید:  فرانسه ۱ - آرژانتین ۰؛ تا دقیقه ۱۳

* (با اشاره به ابتلای خودش به ویروس کرونا در اسفند سال گذشته): مردم نباید با ابتلا به کرونا دچار واهمه و وحشت شوند و باید به خوبی درمان خود را دنبال کنند. اکثر کسانی که مبتلا می‌شوند نجات پیدا می‌کنند.

* در شرایط کنونی، زمان برای ما بسیار مهم است و فرصت تامین شدن ۱۶۰ میلیون دز واکسن را در داخل نداریم در حالی که حتی یک ساعت هم برای ما ارزش دارد و تمرکز اصلی ما نجات تک تک هموطنان از مرگ است. باید توجه داشت واکسن‌های داخلی دو مرحله آزمایشگاهی و صنعتی دارند؛ نمی‌توانیم صبر کنیم و زمان را از دست بدهیم تا واکسن‌های داخلی به تعداد موردنیاز ما برسد، زیرا مرحله آزمایشگاهی که زیر نظر وزارت بهداشت است با سرعت هرچه تمام‌تر انجام می‌شود، اما نباید توقع داشت که مرحله صنعتی تامین واکسن نیز با همان سرعت پیش برود.

* نظر ما در مورد بازگشایی مدارس این است که آموزش و پرورش تنها در صورت تزریق بالای ۷۰ درصد ۲ دز کامل واکسن به دانش آموزان، می‌تواند تصمیمی برای بازگشایی مدارس داشته باشد که این هدف تا اواخر آبان عملی خواهد شد. البته باید به این نکته توجه داشت که میزان مرگ و میر در کودکان بر اثر کرونا بسیار کم است، اما خطر ناقل بودن کودکان و در نتیجه مبتلا کردن خانواده هایشان را باید مد نظر داشت. بازگشایی مدارس باید با واکسیناسیون باشد.

* (در مورد واکسن کووایران برکت): این واکسن یکی از موفق‌ترین واکسن‌های دنیا با کمترین عوارض ممکن است، اما متاسفانه به دلیل راه‌اندازی تنها یک خط تولید، میزان کافی از این واکسن در دسترس ما نیست؛ بسیاری از مطالعات انجام شده حاکی از ایمنی بسیار بالای واکسن کووایران برکت است و ما این مطالعات را برای مجامع بین‌المللی ارسال کرده‌ایم و امیدواریم فارغ از مسائل سیاسی واکسن برکت به عنوان یک واکسن بین‌المللی مطرح شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *