وعده واکسیناسیون در ایران با شش ماه تاخیر! وعده واکسیناسیون در ایران با شش ماه تاخیر! | آوتاف
خانه / اخبار داغ / وعده واکسیناسیون در ایران با شش ماه تاخیر!

وعده واکسیناسیون در ایران با شش ماه تاخیر!

انتخاب: حرف‌های عجیب سخنگوی وزارت بهداشت که از واکسیناسیون در تیرماه گفته، نشان می‌دهد که علی‌رغم تمام نقاط دنیا که واکسیناسیون را شروع کرده‌اند، در ایران اراده‌ای برای رفع سریع ماجرا وجود ندارد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در صورتی که نتایج آزمایش بالینی واکسن ایرانی کرونا در دی‌ماه امسال مثبت باشد، پیش‌بینی می‌شود که تزریق و استفاده عمومی واکسن از تیرماه سال آینده آغاز شود.

سیما سادات لاری روز دوشنبه در حاشیه ستاد استانی مقابله با کرونا استان مازندران افزود: هم اکنون چهار شرکت داخلی برای تولید واکسن ایرانی کرونا فعال هستند که تولیدات یک شرکت مرحله آزمایش بالینی واکسن خود را اوایل دی ماه سال جاری شروع می‌کند.

وی اضافه کرد: در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش بالینی واکسن ایرانی، پیش‌بینی می‌شود که اوایل تیرماه سال جاری ( تابستان ) بر روی افراد مشمول که گروههای با ریسک بالاست، استفاده شود.

معاون وزیر بهداشت همچنین گفت: علاوه بر پیگیری دریافت واکسن از کواکس (یک برنامه جهانی واکسن کرونا با هدایت سازمان بهداشت جهانی) که حدود ۱۸۶ کشور جهان از جمله جمهوری اسلامی عضو آن هستند، از سه کشور دیگر نیز رایزنی برای خرید واکسن در دست اجراست.

دکتر لاری کشورهایی که وزارت بهداشت و درمان در حال رایزنی برای خرید واکسن کووید ۱۹ از آنهاست را شامل هندوستان، روسیه و چین اعلام کرد و اظهارداشت: به دلیل تحریم آمریکا، مبادلات ارزی برای خرید این واکسن ها و حتی واریز حق مشارکت ایران در کواکس نیز با مشکل مواجه است.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت و درمان با وجود مشکلات پیشرو برای مبادلات ارزی جهت خرید واکسن، با همکاری برخی دستگاهها پیگیری های خود را ادامه خواهد داد و در روزهای اخیر گزارشات امیدوار کننده ای برای به نتیجه رسیدن رایزنی ها جهت خرید واکسن داده شد.

حتما بخوانید:  وزیر اقتصاد: حساب‌ سپرده قوه قضائیه قانونی است

سخنگوی وزارت بهداشت و درمان گفت: به هرحال وزارت بهداشت و درمان مصوبه قانونی و منابع ارزی مورد نیاز را برای خرید واکسن کرونا در اختیار دارد ، ولی به دلیل تحریم تبادل ارزی این خرید تاکنون به تاخیر افتاده است.

دکتر لاری افزود: براساس برنامه ریزی در صورت خرید واکسن و حتی تولید داخلی آن، واکسن در مرحله نخست بر روی حدود ۲۰ درصد از جمعیت ایرانی انجام می شود که اولویت با گروههای پرخطر و سایر افرادی که در معرض خطر بالایی از ابتلا به ویروس قرار دارند خواهد بود.

وی همچنین تاکید کرد: در شرایط فعلی که تاکنون واکسن داخلی و یا حتی خرید خارجی آن به نتیجه نرسید، رعایت پروتکل های بهداشتی و محدودیت ها در دستور کار ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا قرار دارد و اجرای برخی محدویت ها از جمله طرح شهید سلیمانی نیز برای کنترل بیماری کووید-۱۹ در حال اجرا است.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *