گرانی ناگهانی تخم‌مرغ در نزدیکی عید نوروز گرانی ناگهانی تخم‌مرغ در نزدیکی عید نوروز | آوتاف
خانه / اخبار داغ / گرانی ناگهانی تخم‌مرغ در نزدیکی عید نوروز

گرانی ناگهانی تخم‌مرغ در نزدیکی عید نوروز

تجارت نیوز: اخیرا حجم تخم مرغ‌ها در میادین اصلی میوه و تره‌بار به شکل قابل توجهی کوچک شده. این در حالی است که علی رغم کوچک شدن حجم تخم مرغ، قیمت این کالا در مرغداری‌ها و سوپرمارکت‌ها افزایش داشته است!

در این مورد دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران می‌گوید: علت کوچک شدن اندازه تخم‌مرغ‌ها قیمت دستوری این کالا است. قیمت دستوری هر کیلو تخم مرغ کیلویی ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان است. اما اخیرا به دلیل افزایش حجم تقاضا در بازار، مرغ‌دارها قیمت هر کیلو تخم مرغ را هزار و ۲۰۰ تومان بیشتر می‌فروشند.

سید فرزاد طلاکش به تجارت‌نیوز توضیح داد: فروشندگان این کالا را از مرغدار با قیمت بیشتری می‌خرند. این در حالی است که همین فروشندگان در مراکز میوه و تره‌بار باید از قیمت دستوری دولت تبعیت کنند. از این‌رو چون این افراد نمی‌توانند قیمت مصرف‌کننده را با قیمت تولید تنظیم کنند مجبورند، تخم‌مرغ‌های ریزتری را انتخاب و بفروشند که با توجه به افزایش قیمت، ضرر آنها کمتر شود.

گرانی ناگهانی تخم‌مرغ در نزدیکی عید نوروز

او ادامه داد: تقاضا برای خرید این کالا، هر ساله از ۱۰ بهمن تا ۱۵ اسفند افزایش پیدا می‌کند. هم شیرینی‌پزی‌ها، هم تولیدکنندگان کیک و کلوچه از حالا برای شب عید شروع به تولید می‌کنند. همین مساله باعث شد که قیمت‌ها بالا رود.

طلاکش گفت: کوچک شدن اندازه تخم‌مرغ، ارتباطی به مریض شدن مرغ‌ها یا نوع خوراک آنها ندارد. برخی می‌گویند سن مرغ به کوچک یا بزرگ بودن اندازه این کالا ارتباط دارد. در حالی که چنین نیست.

قیمت تخم مرغ در فروشگاه‌ها

این تولیدکننده بیان کرد: میادین میوه و تره‌بار، معمولا تخم مرغ‌های ریز را می‌فروشند و در فروشگاه‌ها یا سوپر مارکت‌ها شاهد فروش این کالای ریز نیستیم. علت هم مشخص است. دست واحدهای صنفی برای قیمت باز است و در برخی محله‌ها  این کالا دانه‌ای دو هزار تومان به فروش می‌رسد.

حتما بخوانید:  وزیر دروغ می‌گوید یا این بیمارستان‌های صحرایی؟

آیا مازاد تولید داریم؟ طلاکش پاسخ داد: اکنون با مازاد تولید رو به رو هستیم. علی‌رغم افزایش تولید اما صادرات همچنان ممنوع است و به باز شدن راه‌های صادراتی این کالا هم خوشبین نیستیم.

پیش‌تر ناصر نبی پور، رئیس هیأت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران به مهر گفته بود: دلیل کوچک شدن اندازه تخم‌مرغ این است که جوجه‌ریزی زیاد شده و مرغ‌ها خیلی جوان هستند. زمانی که سن مرغ کم باشد، اندازه‌ها هم کوچک می‌شود و هر چه مرغ پیرتر باشد اندازه تخم‌مرغ نیز بزرگ‌تر خواهد شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *