آمریکا: برای آغاز مذاکره به ایران امتیازی نمی‌دهیم آمریکا: برای آغاز مذاکره به ایران امتیازی نمی‌دهیم | آوتاف
خانه / اخبار داغ / آمریکا: برای آغاز مذاکره به ایران امتیازی نمی‌دهیم

آمریکا: برای آغاز مذاکره به ایران امتیازی نمی‌دهیم

خبرگزاری تسنیم: آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در نشست استماع کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که دولت بایدن قبل از لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ایران قطعاً با کنگره و همچنین با متحدان آمریکا مشورت خواهد کرد.

بلینکن همچنین در پاسخ به سؤال یکی از نمایندگان مبنی بر اینکه آیا می‌تواند تضمین کند که صرفاً برای برگزاری یک نشست هیچ امتیازی به ایران نخواهد داد، به جمله‌ای کوتاه بسنده کرد و گفت: «بله می‌توانم.»

آمریکا: برای آغاز مذاکره به ایران هیچ امتیازی نمی‌دهیم

وی افزود: برجام در محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران مؤثر بود. جامعه اطلاعاتی ما و بازرسان بین‌المللی این را تأیید می‌کردند.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت: وقتی ما از برجام خارج شدیم، ایرانی‌ها نیز شروع به برداشتن محدودیت‌هایی کردند که به موجب برجام بر آنها تحمیل شده بود.

بلینکن افزود: در نتیجه این تحولات، زمان گریز یعنی زمان موردنیاز برای دسترسی به مواد شکافت‌پذیر لازم برای تولید یک بمب هسته‌ای، از بیش از یک سال به ۳ الی ۴ ماه کاهش یافته است. اگر ایران به برداشتن محدودیت‌های هسته‌ای خود ادامه دهد، این زمان حتی می‌تواند کمتر هم بشود.

وزیر خارجه آمریکا گفت: من فکر می‌کنم که به نفع ماست که ایران را به محدودیت‌های هسته‌ای بازگردانیم.

وی ادامه داد: ما تقریباً در همه زمینه‌ها با ایران اختلاف داریم؛ از برنامه موشکی گرفته تا ایجاد بی‌ثباتی در منطقه. اما اگر ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد یا به آن داشتن آن نزدیک شود، با مصونیت بیشتری به کارهای خود ادامه خواهد داد.

بلینکن گفت: بنابراین بهترین و پایدارترین راه برای مهار ایران، دیپلماسی به‌شدت واقع‌بینانه است.

حتما بخوانید:  «هری پاتر» برنده بزرگ تونی ۲۰۱۸ جوایز تئاتر شد

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین افزود: اتحادیه اروپا همه طرف‌ها از جمله ایالات متحده و ایران را دعوت کرده است که بنشینند و بررسی کنند که چه راهی برای اینکه ایران به اجرای تعهداتش بازگردد، وجود دارد.

بلینکن گفت: ما این دعوت را قبول کرده‌ایم، اما ایران به آن نه گفته است. اکنون توپ در زمین آنهاست و آنها باید نشان دهند که آیا در خصوص تعامل مجدد جدیت کافی دارند یا خیر.

وی ادامه داد: توافق هسته‌ای هیچ‌یک از ابزارهای کنونی برای مهار سایر فعالیت‌های ایران را از ما نمی‌گیرد. ما با هماهنگی سایر کشورها از همه این ابزارها استفاده می‌کنیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *