اتاق اصناف: اعتصاب بازاریان صحت ندارد اتاق اصناف: اعتصاب بازاریان صحت ندارد | آوتاف
خانه / اخبار داغ / اتاق اصناف: اعتصاب بازاریان صحت ندارد

اتاق اصناف: اعتصاب بازاریان صحت ندارد

روزنامه صبح نو نوشت: در چند روز گذشته در برخی شبکه‌های مجازی فراخوان اعتصاب در بازار بزرگ تهران و چندین شهر دیگر تبلیغ شده و بارها هم تکرار شد اما مشاهدات از بازار تهران در روز شانزدهم و هفدهم مهرماه و نیز اظهارنظر مسوولان بازار نشان می‌دهد که این فراخوان در عمل متقاضی نداشته است.

گزارش میدانی از روز شانزده و هفدهم مهرماه در نقاط مختلف بازار تهران حاکی از آن است که مغازه‌ها در همه راسته‌ها باز و فعالیت طبق روال معمول برقرار است. در فراخوانی که از چند روز گذشته منابع فاقد هویت در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند، سعی شده بود کسبه با استفاده از برخی جملات هیجانی و تکیه بر قیمت ارز به اعتصاب دعوت شوند.

اتاق اصناف: اعتصاب بازاریان صحت ندارد

قای علی فاضلی، رییس اتاق اصناف ایران  می‌گوید: «من بازارها را از نزدیک بررسی کردم. بازار مشکلی ندارد و رونق همیشگی خود را داشت. برخی رسانه‌های معاند خبری مبنی‌بر اعتصاب بازار در شهرهای ایران منتشر کرده‌اند که صحت ندارد.» فاضلی گفت: «بر کسی پوشیده نیست که دشمن در حوزه اقتصاد هدف‌گذاری کرده است و بازار هدف اول آن‌هاست. اما بازاریان دلیلی برای اعتصاب ندارند. بازاریان اگر حرفی دارند در قالب اتحادیه‌های صنفی خود حرفشان را به گوش مسوولان می‌رسانند.»

وی ادامه داد: «یقیناً بازاریان درباره رکود و ایجاد رونق بازار حرف دارند و حرفشان را هم می‌زنند اما اینکه اعتصاب کنند صحت ندارد. چه چیزی باعث می‌شود که بازاریان دست به اعتصاب بزنند؟ بازار ایران هرگز در جنگ اقتصادی با دشمن، در زمین دشمن بازی نمی‌کند.»

رییس اتاق اصناف افرادی را که تلاش می‌کنند بازار کشور را به تعطیلی بکشانند، جاهل دانست. او می‌گوید: «برخی در ابتدای صبح یا غروب فیلمی را از چند مغازه می‌گیرند و با تیتر تعطیلی بازار منتشر می‌کنند که کاملاً مغرضانه است. در همه‌جای دنیا سندیکاها و اتحادیه‌ها اعتراض می‌کنند و حرف‌شان را به گوش مسوولان‌ می‌رسانند، اما در ایران اگر چند بازاری مقابل مغازه‌هایشان تجمع کنند و با مسوولان صحبت کنند، فوراً برچسب ضد انقلاب به ما می‌چسبانند و اگر حرف‌مان را نزنیم هم رسانه‌های معاند می‌گویند که در ایران آزادی بیان وجود ندارد. ولی ما دل به حرف دشمن خوش نمی‌کنیم.»

حتما بخوانید:  حضور عوامل کلیپ «مزاحمت خیابانی» در دادسرا

رییس اتاق اصناف ایران می‌گوید: «بازاریان حرف دارند و نسبت به برخی از تصمیم‌گیری‌ها بسیار گلایه‌مندیم اما این مسائل را در قالب نهادهای مدنی و اتحادیه‌ها و اتاق‌های اصناف پیگیری خواهیم کرد. ما هم خودمان را طلبکار مسوولان می‌دانیم و هم خود را مدیون انقلاب اسلامی.»

فاضلی در بخش دیگری از سخنان خود می‌افزاید: «می‌توانیم با وحدت و انسجام و همدلی بیشتر مشکلات را تا حدود زیادی حل کنیم. برخی از دشمنان به‌دنبال ادامه رفتارهای غیر منطقی در بازار مانند اعتصاب هستند اما بازاریان هیچ‌گاه تمایلی به اعتصابات مورد نظر دشمن نداشته‌اند و ندارند.»

فاضلی می‌افزاید: «من علاوه‌بر بازار تهران به شهر زنجان رفته‌ام و با اصناف و بازاریان آن‌ها جلسه‌ای داشتم و مسائل مختلف را بررسی کردیم. الان نیز به تبریز آمده‌ام تا با بازاریان تبریزی گفت‌و‌گویی داشته باشم و وضعیت‌شان از نزدیک بررسی شود و پس از آن به استان‌های دیگر خواهم رفت.»

با چرخی در کوچه و بازار اصفهان متوجه همان رونق همیشگی شهر می‌شوید. خبرنگار اعزامی به اصفهان در بازدید از بازار این شهر در روزهای شانزدهم و هفدهم مهرماه همین توصیف را داشته است. این خبرنگار در گفت‌و‌گو با کسبه بازار اصفهان می‌گوید: امروز و دیروز (دوشنبه و سه‌شنبه)همانند همیشه از ابتدای صبح فعالیت و کار در بازار ادامه داشت، هرچند رکود در خرید و فروش به‌سبب شرایط بازار وجود دارد اما این موضوع دلیلی بر اعتصاب نیست.

گزارش‌ها و مشاهدات میدانی از بازار طلا، کفش و فرش و دیگر راسته‌های بازار بزرگ و قدیمی شهر تبریز حاکی از آن است که بازار در آرامش کاملی قرار دارد و انتشار خبر تعطیلی بازار تبریز کذب محض بود.

حتما بخوانید:  پالس بریتانیا به ایران درباره نازنین زاغری

بازار تبریز در دو روز گذشته شلو‌غ‌تر از روزهای گذشته بود و باوجود دروغ‌پراکنی‌های رسانه‌های معاند، بازاریان تبریز توجهی به این موضوعات نکرده‌اند و مثل روزهای گذشته مشغول کار و کاسبی خود هستند. شایعه‌سازی جریان ضدانقلاب در برخی از رسانه‌های خودشان این‌گونه که بود که از مردم و بازاریان تبریز و سایر شهرها خواسته بودند بازار را در روزهای شانزدهم و هفدهم تعطیل کنند.

و مغازه‌های خود را باز نکنند ولی به هدف خود نرسیدند و بازاریان دست رد به سینه آن‌ها زدند. جالب هم اینکه آن‌ها با انتشار عکس‌های آرشیوی از تعطیلی بازار تبریز که مربوط به محرم و روز تاسوعا و عاشوراست سعی می‌کردند به مردم سایر شهرها القا کنند که بازار تبریز تعطیل شده ولی مشاهدات ما چیز دیگری را نشان می‌دهد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *