اروپا از «مکانیسم ماشه» استفاده نکرد اروپا از «مکانیسم ماشه» استفاده نکرد | آوتاف
خانه / اخبار داغ / اروپا از «مکانیسم ماشه» استفاده نکرد

اروپا از «مکانیسم ماشه» استفاده نکرد

برترین‌ها: به نقل از رسانه فارسی زبان؛ اعضای باقی‌مانده توافق هسته‌ای در چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل سیاسی از ایران خواستند که به تعهدات هسته‌ای خود بازگردد و به آن پایبند بماند. اروپا همچنین فعلا از «مکانیسم ماشه» نمی‌خواهد استفاده کند.

این نشست روز جمعه ۱۵ آذر ماه با حضور نمایندگان گروه ۱+۴ شامل آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس، به ریاست عباس عراقچی و هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی برگزار ‌شد که ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، ششم آذر ماه به ایران هشدار داده بود پاریس به طور جدی در حال بررسی استفاده از «مکانیسم ماشه» در توافق هسته‌ای موسوم به برجام است.

اروپا از «مکانیسم ماشه» استفاده نکرد

بر اساس «مکانیسم ماشه» که در بند ۳۷ برجام آمده در صورت اختلاف و نقض پایبندی این توافق توسط امضاکنندگان، کمیسیون مشترک تشکیل می‌شود. چنانچه در این کمیسیون اختلاف حل و فصل نشود، موضوع به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع خواهد شد.

در صورتی که شورای امنیت سازمان ملل ظرف ۳۰ روز به تعلیق تحریم‌ها رای ندهد، تحریم‌ها در چارچوب قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت خود به خود به اجرا گذاشته خواهند شد.

نماینده چین بعد از پایان اجلاس گفت اروپا «مکانیسم ماشه را فعال نکرد»، اما «همه ما از ایران خواستیم به پایبندی کامل به تعهدات هسته‌ای بازگردد».

فو جونگ، رئیس بخش کنترل تسلیحات وزارت خارجه چین در ادامه گفت، طرفین باید از هر اقدامی که به تنش‌ها دامن می‌زند، اجتناب کنند.

ایران از اردیبهشت امسال تاکنون طی چهار مرحله از تعهدات برجامی خود عدول کرده و هشدار داده اگر اروپا منافع اقتصادی ایران از توافق هسته‌ای را تامین نکند، گام‌های بیشتری برخواهد داشت.

حتما بخوانید:  ۱۶۰۰میلیارد هزینه بابت چی آقای شهردار؟

همچنین این اجلاس درست یک روز بعد از نامه سه کشور اروپایی عضو برجام به آنتونیو گوترش، دبیرکل ملل متحد، و اعتراض آنها به «توسعه موشک‌های بالستیک توسط ایران» برگزار شد.

در این میان خبرگزاری ایرنا گزارش داده است که عراقچی بعد از دیدار با اعضای برجام، با رافائل گروسی مدیر کل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین نیز دیدار و درباره روابط و همکاری‌های دوجانبه گفت‌وگو کرد.

آقای گروسی از ۱۱ آذرماه کار خود را به عنوان مدیر کل جدید آژانس آغاز کرده و گفته است در آینده نزدیک به تهران سفر می‌کند.

آژانس طی ماه‌های گذشته به دفعات از ایران خواسته که فورا در مورد ذرات پیدا شده اورانیم در انبار تورقوزآباد توسط بازرسان آژانس توضیحات قانع کننده‌ای ارائه دهد.

آقای گروسی اخیرا گفته بود که «زمان توضیح درباره این مسئله حیاتی است».

اما از سویی دیگر بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، تاکید کرده که «آلودگی با غنای بالا» در تورقوزآباد مطرح نیست.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *