تغییرات سود سپرده‌های بانکی و بیمه شخص ثالث تغییرات سود سپرده‌های بانکی و بیمه شخص ثالث | آوتاف
خانه / اخبار داغ / تغییرات سود سپرده‌های بانکی و بیمه شخص ثالث

تغییرات سود سپرده‌های بانکی و بیمه شخص ثالث

همزمان با تغییرات جدید در پرداخت نرخ سود سپرده روزشمار که بر اساس آن سود سپرده‎های بانکی از فردا «ماه‎شمار» محاسبه خواهد شد، بیمه‌نامه‌های شخص ثالث هم دستخوش تغییر می‌شود.

تغییرات سود سپرده‌های بانکی و بیمه شخص ثالث

از فردا اول بهمن ماه ۹۷ بانک‌ها حق ندارند به سپرده‌های کوتاه‌مدت سود روزشمار پرداخت کنند و باید ضوابط جدید را برای پرداخت سود به این سپرده‌ها رعایت کنند.

سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری عادی از روزشمار به ماه‌شمار تغییر می‌یابد. پیش از این در شبکه بانکی حداقل مانده در روز مبنای محاسبه سود برای آن روز بوده است، یعنی اگر یک حساب در روز چندین گردش داشته باشد کمترین مانده آن روز مبنای پرداخت سود خواهد بود.

حال بر اساس قانون جدید حداقل مانده ماه مبنای پرداخت و محاسبه سود خواهد بود، به عبارت دیگر اگر یک حساب در ۳۰ روز کاری ۱۰۰ میلیون تومان داشته باشد و تنها برای یک روز به ۱۰ هزار تومان برسد برای آن ماه سود بر مبنای ۱۰ هزار تومان محاسبه و به مشتری پرداخت می شود.

همچنین در این مصوبه تأکید شده که حداکثر نرخ سود علی‌الحساب برای سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی ۱۰ درصد سالانه است.

موضوع مهم دیگر در بخشنامه سودی بانک مرکزی این است که سود سپرده‌های کوتاه‌مدت تنها در صورتی باید به حساب سپرده‌گذار واریز شود که برداشتی از این حساب در طول ماه انجام نشده باشد.

قبلاً بانک‌ها حتی در صورت واریز و برداشت به حساب‌های کوتاه‌مدت، سود روزشمار را در پایان هر ماه به حساب سپرده گذاران پرداخت می‌کردند.

اما در این بخشنامه که برگرفته از تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار است، تأکید شده که حداقل مبلغ مانده حساب در یک ماه برای محاسبه سود آن ماه در نظر گرفته شود.

حتما بخوانید:  ناپدید شدن لایک‌های اینستاگرام به زودی در آمریکا

بانک مرکزی البته در این بخشنامه خط و نشان جدی برای بانکدارها کشیده و هشدار داده که درصورت تخلف در پرداخت سود به سپرده های کوتاه مدت با آنها برخورد جدی خواهد شد.

شواهد نشان می‌دهد با ادامه روند‌های موجود، حجم شبه پول در آخر سال جاری به ۱۷۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید و اگر فرض بگیریم که به این حجم شبه پول ۲۰ درصد هم سود تعلق بگیرد باید بانک‌ها در آخر سال جاری حدوداً ۳۴۰ هزار میلیارد تومان سود پرداخت کنند که این از توان نظام بانکی خارج بوده و یک ناترازی برای بانک‌ها ایجاد خواهد کرد و همچنین موجب خلق نقدینگی عظیمی خواهد شد. شورای پول و اعتبار برای جلوگیری از این خلق عظیم نقدینگی و تا حدودی نظم بخشیدن به نظام بانکی این تصمیم اخیر را گرفت.

با حضور پول‌ها در سپرده‌های کوتاه مدت یک سیالیتی وجود داشت و فرد سپرده گذار می‌توانست هر زمان که اراده کند به پول خود دسترسی پیدا و آن را برداشت کند و به سایر بازار‌های موزای انتقال دهد و حتی در این شرایط برداشت به وی سود هم تعلق بگیرد. با این تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار دیگر این شرایط وجود ندارد و به نوعی این شورا با این تصمیم، ترمز سیالیت این سپرده‌ها را خواهد کشید.

جزئیات و نحوه تغییر محاسبه بیمه شخص ثالث

غلامرضا سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی در گفتگو با روزنامه همشهری درباره تغییرات بیمه شخص ثالث توضیحاتی ارائه کرد:

جزئیات و نحوه تغییر محاسبه بیمه شخص ثالث

*یکی از مبانی تعیین و محاسبه حق بیمه، ویژگی راننده و شاخص هایی که برای راننده خوب و کم ریسک یا احتمالا راننده پر ریسک و پر خطر خواهد بود.

حتما بخوانید:  به شانه‌هایم هم خورده باشد، فوتبال را کنار می‌گذارم

*هدف این است که یک نرخ و حق بیمه منصفانه و عادلانه از بیمه گذاران گرفته شود و بین کسانی که خوب و کم ریسک رانندگی می کنند با کسانی که رانندگی پر ریسک و پر خطر دارند در محاسبه و و دریافت حق بیمه شخص ثالث تفاوت قائل شویم.

*بیمه نامه شخص ثالث همچنان خودرو محور، اما با لحاظ ویژگی های راننده است.

*مالک خودرو هنگام اقدام برای خرید بیمه نامه می تواند اعلام کند که افراد یا اعضای دیگر خانواده هم امکان رانندگی با همان خودرو را دارند در نتیجه افراد قید شده با خودروی بیمه شده و با همان بیمه نامه، امکان استفاده را خواهند داشت. پس این فرضیه که ممکن است ۳ نفر از یک خودرو استفاده کنند و بیمه نامه مجزا خریداری کنند مطلقا درست نیست.

*در نهایت هر خودرو باید یک حق بیمه پرداخت کند اما اگر یکی از استفاده کنندگان خودروی بیمه شده رانندگی پرریسک داشته باشد برای او حق بیمه بالاتری محاسبه می شود و برای فرد دیگر که رانندگی ایمن داشته حق بیمه کمتری محاسبه می شود. ولی در نهایت یک حق بیمه در مجموع محاسبه و در شرکت های بیمه از بیمه گذار دریافت می شود.

*اصلی ترین ملاک ما در نظر گرفتن تخلفات به ثبت رسیده رانندگان در ۱۰ سال گذشته است.

*تخفیف عدم خسارت قابل انتقال نخواهد بود. به واقع این تخفیف برای مالک یا راننده خودرو محفوظ خواهد بود و تنها می تواند به خودروی دیگر متعلق به خود یا افراد درجه یک او منتقل شود و نمی تواند آن را به خریدار یا افراد دیگر منتقل کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *