سلطانی‌فر: می‌توانیم زنان را به ورزشگاه‌ها راه دهیم سلطانی‌فر: می‌توانیم زنان را به ورزشگاه‌ها راه دهیم | آوتاف
خانه / اخبار داغ / سلطانی‌فر: می‌توانیم زنان را به ورزشگاه‌ها راه دهیم

سلطانی‌فر: می‌توانیم زنان را به ورزشگاه‌ها راه دهیم

روزنامه ایران ورزشی با مسعود سلطانی‌فر (وزیر ورزش) در مورد ورود زنان به استادیوم‌ها گفتگو کرده است که بخشی از آن را در ادامه می‌خوانید.

مسعود سلطانی فر:

* در موضوع ورود بانوان به ورزشگاه‌ها اگر اظهارنظرهای نسنجیده و دخالت‌های بی‌مورد آدم‌های مختلف نبود و عوامل بیرونی تحریک نمی‌شدند، شاید ما این موضوع را زودتر سروسامان داده و حل کرده بودیم. در هر صورت این هم یک مطالبه‌ داخلی اجتماعی ماست چون بالاخره در جامعه‌مان امروز اجازه داده‌ایم که خانم‌ها در همه عرصه‌ها وارد شوند و مشارکت کنند. عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و به هرحال از خیلی از جهات در زمینه مشارکت بانوان جلوتر از کشورهای منطقه هستیم. در کنکور ما می‌بینیم که بیش از ۶۰ درصد از شرکت‌کنندگان خانم هستند و فقط ۴۰ درصد آقا هستند.

* خانم‌ها اجازه دارند به برنامه‌های هنری مثل سینما، کنسرت و پارک بروند و به نظر من فضای استادیوم‌های ما به لحاظ فرهنگی و اجتماعی تفاوتی ندارد با سینماها، کنسرت‌ها و پارک‌ها. منظور این است که فضای اجتماعی و فرهنگی که در استادیوم‌ها هست با فضای کنسرت‌ها، خیابان‌ها، پارک‌ها و سینماها تفاوت چندانی ندارد.

* نیت‌مان این است که به خاطر الزامات بین‌المللی و به خاطر مطالباتی که وجود دارد و حقوقی که بانوان ما دارند، این اتفاق بیفتد. هم الزامات بین‌المللی را در نظر می‌گیریم و هم مطالبات اجتماعی و داخلی و هم حق و حقوقی که بانوان دارند. همانطور که بانوان حق دارند مثل آقایان به سینما، کنسرت، تئاتر و پارک بروند، حق دارند به استادیوم‌ها هم بیایند.* (در پاسخ به سوالی در این باره که زنان فقط برای دیدارهای ملی اجازه حضور در استادیوم‌ها را پیدا می‌کنند؟): بله، تلاش می‌کنیم که این هماهنگی را به وجود بیاوریم. ممکن است در دیدارهای باشگاهی، کمی فضا نامناسب باشد. ما هم تأیید می‌کنیم و فعلاً تصمیمی در این رابطه نداریم. فعلاً تنها دیدارهای ملی را بررسی می‌کنیم، آن هم برای برخی رشته‌ها مشکلی نداریم. در حال حاضر درباره مسابقات داخل سالنی مثل والیبال، تقریباً بحث ورود بانوان در حال اجرا شدن است. به‌عنوان مثال در همین رویداد لیگ جهانی والیبال که در ارومیه و اردبیل داشتیم. در اردبیل نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه اردبیل تأکید کرده بود و گفته بود که من اصرار دارم حتماً خانم‌ها بیایند. من هم که رفته بودم، ایشان به من گفتند که چه اشکالی دارد خانم‌ها هم حضور داشته باشند. آنها با نظم و آرامش مسابقه را تماشا می‌کنند.

حتما بخوانید:  فرشاد مومنی: میرکاظمی فهمی از اقتصاد ایران ندارد

* ما داریم از کانال‌های مختلف با رعایت ملاحظات شرعی و فرهنگی و اخلاقی، هماهنگی‌هایی بین دستگاه‌های موثر و دست‌اندرکار ایجاد می‌کنیم که حضور بانوان را در دیدارهای ملی‌مان تحقق بدهیم. امیدوار هستیم با همان سمت و سویی که در چند دیدار گذشته داشتیم، این اتفاق رخ دهد مثل بازی دوستانه تیم ملی یا بازی پرسپولیس – کاشیما در فینال لیگ قهرمانان آسیا و بازی‌هایی که جنبه ملی دارد، حالا یا بازی‌های ملی یا بازی‌های تیم‌های باشگاهی با تیم‌های باشگاهی خارجی می‌توانیم زمینه حضور بانوان را فراهم کنیم.* (ماجرای ضرب‌الاجل فیفا برای ورود زنان به استادیوم‌ها): ضرب‌الاجلی نداشتیم برای حضور بانوان. انتظارم این است که شرایط امروز کشور ما که مردم بیش از هر زمانی نیاز به شور و نشاط و شادی و شعف و امید دارند، رسانه‌های ورزشی ما به دروغ التهاب و استرس ایجاد نکنند. مثلاً درباره مسأله ضرب‌الاجل، ماجرا به این صورت است که نامه‌ای که نوشته شده از سوی آقای اینفانتینو، برای آقای تاج نوشته شده که انتظارمان این است که پیرو بحث‌هایی که داشتیم در مسابقات مقدماتی تحقق پیدا کند اما تهدیدی وجود نداشته که اگر این کار را نکردیم چه اتفاقی می‌افتد.* در دیدارهایی که به صورت جداگانه با آقای اینفانتینو داشتم و آقای رییس جمهوری جداگانه داشتند، ایشان این تقاضا را مطرح کردند. ما هم همین بحث را گفتیم که داریم هماهنگی لازم را انجام می‌دهیم تا شرایط حضور بانوان را فراهم نماییم. ما برای حضور بانوان‌مان ورودی جدا، معبر جدا، مکان جدا، سرویس و خدمات جدا و همه این موارد را در استادیوم‌های‌مان پیش‌‌بینی می‌کنیم. الان در سینماها خانم‌ها و آقایان می‌روند کنار هم می‌نشینند و کسی مانع‌شان نمی‌شود. در استادیوم‌ها اما می‌گوییم معبر جدا، ورودی جدا، مکان جدا، سرویس و خدمات جدا، انتظامات جدا در یک گوشه استادیوم مشخص می‌کنیم، اینها هم می‌روند می‌نشینند. اصلاً تهدید به تعلیق وجود نداشت.

حتما بخوانید:  نماینده مجلس‌ِ ایران شدن چقدر خرج برمی‌دارد؟!

* خیلی‌ها معتقدند که مثلاً ما باز هم چند بار به صورت گزینشی بانوان را به استادیوم‌ها ببریم و ببینیم که چطور پیش می‌رود. به هر صورت اتفاق افتاده، ما چند بار آزمایش کردیم و هیچ مشکلی به وجود نیامد. تقریباً همه عوامل هم تأیید کردند که مشکل خاصی نبود. بعضی‌ها هم در این بین رفتند فیلم‌هایی گرفتند و پخش کردند. به هرحال فکر می‌کنم با رعایت همه موارد شرعی و اخلاقی و فرهنگی‌مان بتوانیم این مشکل را حل کنیم و این فشار و هزینه سنگینی که نظام دارد در بیرون برای این قضیه بی‌مورد می‌پردازد را نپردازد.

* درباره اینکه عربستان یک سال است که اجازه داده خانم‌ها بروند رانندگی کنند. خانم‌های ما بیش از ۷۰ سال است): این اجازه را داشتند که مدیریت کنند. این اجازه را داشتند که وزیر شوند، اجازه داشتند که در مجلس، نماینده مجلس شوند. اجازه داشتند که در بالاترین سطح تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کشور بنشینند. حالا این چه چیزی است که ما جلوی آن را می‌گیریم و برای نظام جمهوری اسلامی هزینه‌ای ایجاد می‌کنیم به‌عنوان تنها کشوری که در دنیا به خانم‌ها اجازه حضور در استادیوم‌هایش را نمی‌دهد. من که سراغ ندارم دیگر کشوری به غیر از ما باقی مانده باشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *