هشدار اتحادیه اروپا درباره سرنوشت برجام هشدار اتحادیه اروپا درباره سرنوشت برجام | آوتاف
خانه / اخبار داغ / هشدار اتحادیه اروپا درباره سرنوشت برجام

هشدار اتحادیه اروپا درباره سرنوشت برجام

خبرگزاری فارس: «جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نامه‌ای هشدار داده توافق هسته‌ای ایران در «بزنگاهی حساس» قرار گرفته است.

بورل در نامه‌ای خطاب به وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا که روز سه‌شنبه به رویت خبرگزاری فرانسه رسیده نوشته است: «شاهد تحولات بسیار نگران‌کننده‌ای در زمینه مسائل هسته‌ای و همچنین دور جدید تحریم‌های آمریکا هستیم.»

وی در ادامه نوشته است: «این مسئله، خطر تضعیف تلاش‌های دیپلماتیک، از جمله تلاش‌های خودمان برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام و بازگرداندن ایران به اجرای کامل تعهدات هسته‌ای را در پی دارد.»

هشدار اتحادیه اروپا درباره سرنوشت برجام

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا «برجام» توافقی است که سال ۲۰۱۵ میان ایران از یک سو و گروه ۱+۵ (شامل ۵ عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان) از سوی دیگر مورد توافق قرار گرفت.

دولت آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از این توافق خارج شده و ضمن اعمال تحریم‌های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم‌های دیگری علیه ایران وضع کرد.

فرانسه در کنار انگلیس و آلمان سه عضو اروپایی برجام هستند که علی‌رغم مخالفت‌های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده‌های خود برای جبران آثار این خروج عمل نکردند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی‌عملی کشورهای اروپایی در ۵ گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد.

«جو بایدن»، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا تا به حال به طور صریح و شفاف سیاستش در قبال برجام را اعلام نکرده است. او، در عوض، با استفاده از عباراتی مبهم و تفسیرپذیر هم از بازگشت به برجام سخن گفته و هم از قصدش برای انجام مذاکراتی جهت «طولانی‌تر کردن و تقویت» این توافق هسته‌ای.

حتما بخوانید:  پیشنهاد جدید سنجش برای برگزاری کنکور ارشد

جمهوری اسلامی ایران گفته که هیچ قید و شرط و مطالبات جدیدی را برای اینکه آمریکا تعهداتش در برجام را اجرا کند نخواهد پذیرفت.

یک منبع که با تفکرات تیم بایدن در خصوص ایران آشنا است روز گذشته (دوشنبه) به شرط عدم افشای نام به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «اگر ایران به پایبندی به توافق بازگردد ما هم به آن باز می‌گردیم. این نخستین گام خواهد بود.»

وی در ادامه تصریح کرده بازگشت به توافق اولیه کف سیاست دولت بایدن در قبال ایران است نه سقف آن. منبع مورد استناد آسوشیتدپرس اضافه کرد: «[سیاست دولت بایدن در قبال ایران] به اینجا ختم نمی‌شود.»

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *