آمریکا: در مذاکرات وین به توافق نزدیک شده بودیم آمریکا: در مذاکرات وین به توافق نزدیک شده بودیم | آوتاف
خانه / اخبار داغ / آمریکا: در مذاکرات وین به توافق نزدیک شده بودیم

آمریکا: در مذاکرات وین به توافق نزدیک شده بودیم

خبرگزاری فارس، «رابرت مالی»، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران امروز سه‌شنبه یادآوری کرده که جمهوری اسلامی ایران تا زمانی که آمریکا از برجام خارج شد به مفاد این توافق پایبند بود.

او که در اندیشکده کارنگی صحبت می‌کرد درباره وضعیت مذاکرات احیای برجام گفت: «نباید به اینجا می‌رسیدیم…. تمام مواردی که ایران اکنون ناقض آن است همانهایی هستند که تا زمان خروج امریکا از توافق آنها را رعایت می‌کرد.»

آمریکا: ایران خواستار بازگشت به برجام نیست

وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «دولت بایدن، پیشنهاداتی را روی میز گذاشت که به معنای آن بود که اگر ایران وارد مذاکره می‌شد و به تفاهم دست پیدا می‌کردیم تمامی تحریم‌های ناسازگار با برجام برداشته می‌شدند و خیلی سریع این اتفاق می‌افتاد.»

رابرت مالی، در ادامه تأکید کرد: «این مهم‌ترین گامی بود که دولت بایدن می‌توانست بردارد.»

رابرت مالی همچنین تصریح کرد ارزیابی همه طرف‌های برجام در ۶ دور اول مذاکرات وین این بوده که «ما به حصول تفاهم نزدیک شده بودیم.»

او در ادامه مدعی شد: «اما الان تیم متفاوتی در ایران روی کار آمده که به صراحت می‌گوید می‌خواهد روال متفاوتی در پیش بگیرد.»

او گفت: «ایران اکنون در معرض انتخاب است: آیاآنها آماده‌اند به برجام برگردند یا اینکه مسیر متفاوتی انتخاب می‌کنند؟»

این مقام آمریکا تصریح کرد با گذشت هر روز این پیام برای آمریکا ارسال می‌شود که دولت جدید ایران خواستار بازگشت به توافق نیست.»

رابرت مالی همچنین گفت: «لازم است برای دنیایی آماده باشیم که ایران با محدویتی علیه برنامه هسته‌ایش مواجه نیست و لازم است گزینه‌هایی برای آن در نظر داشته باشیم. این کاری است که ما همزمان با امیدمان به بازگشت آنها به توافق انجام می‌دهیم.»

حتما بخوانید:  ماجرای عکسی خبرساز از پسرِ همتی

او اضافه کرد: «ما آماده سازگاری با واقعیت‌های جدیدی خواهیم بود که به موجب آن مجبوریم همه گزینه‌ها را برای مقابله با برنامه هسته‌‌ای ایران مدنظر قرار دهیم.»

رابرت مالی در ادامه تصریح کرده اینکه در مذاکرات وین گفت‌وگوها با ایران به صورت غیرمستقیم انجام می‌شده «بسیار ناامیدکننده» بوده است.

مقام آمریکایی در ادامه گفت با مقام‌های چین در خصوص تحریم‌های ایران رایزنی کرده است. او گفت: «رایزنی‌هایی با همکاران چینی‌مان در خصوص تحریم‌های ایران داشته‌ایم. چنانچه ایران آماده بازگشت به توافق هسته‌ای نباشد آماده‌ایم با همه گزینه‌هایمان فضای جدیدی ایجاد کنیم.»

او همچنین به اختلافات ادعایی آمریکا با رژیم صهیونیستی در خصوص برجام پرداخت اما گفت که اسرائیل خواستار محرمانه ماندن موارد اختلافی است. وی گفت: «ما با اسرائیل اختلافاتی در خصوص ایران داریم اما هدفمان در خصوص جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای مشترک است.»

رابرت مالی همچنین گفت: «احساس ما این است که بازگشت به برجام هنوز بهترین رویداد است اما ما واقع‌بین هستیم. احتمال بالایی وجود دارد که ایران بخواهد مسیر متفاوتی در پیش بگیرد بنابراین لازم است با اسرائیل و سایر شرکای منطقه همکاری کنیم.»

مالی در ادامه اضافه کرد که ظرف چند روز آینده راهی کشورهای عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی خواهد شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *