آیا این لباس نامتعارف است؟ سری به جامعه بزنید! آیا این لباس نامتعارف است؟ سری به جامعه بزنید! | آوتاف
خانه / اخبار داغ / آیا این لباس نامتعارف است؟ سری به جامعه بزنید!

آیا این لباس نامتعارف است؟ سری به جامعه بزنید!

عصر ایران: مصطفی داننده؛ فعال رسانه‌ای در یادداشتی به حواشی رونمایی از لباس تیم ملی فوتبال زنان اعتراض کرد.

ب

در بخشی از این یادداشت آمده:

* در لغت‌نامه دهخدا و فرهنگ معین کلمه « نامتعارف» نامتداول و غیر مرسوم معنا شده است. حالا بهتر است یک بار دیگر به لباس رسمی تیم ملی فوتبال زنان در جریان سفر به ازبکستان نگاه کنیم. آیا این لباس نامتعارف است؟ ما آن را در جامعه نمی‌بینم؟ اولین بار است که زنان ایرانی را در چنین شمایلی می‌بینیم؟

* پاسخ به تمام این سوال‌ها «خیر» است. پس چرا یک نماینده‌ در مجلس اصرار دارد که پوشش رسمی فوتبالیست‌های زن ایرانی غیر مرسوم است؟

* اگر این دوستان به عرف اعتقاد دارند، چرا معترض هستند؟ عرف جامعه ما امروز همین است. قاعده این است که عُرف هیچگاه نامتعارف نمی‌شود! سری به کوچه و خیابان‌های شهرهای مختلف کشور بزنید و سبک لباس پوشیدن دختران را ببیند. قطعا لباس اعضای تیم ملی فوتبال زنان بسیار پوشیده‌تر از کف جامعه است.

* اگر این نوع سبک خلاف نظر جامعه بوده است، چرا در این مدت بسیاری از مردم لب به تحسین گشودند و گفتند که بالاخره فدراسیون فوتبال هم یک کار قشنگ کرد؟ برخی از آنها پرسیدند وقتی می‌شود انتخاب درست کرد، چرا آن لباس‌های نازیبا را برای اعضای کاروان المپیک ایران انتخاب کردید؟

* لباس‌های رسمی تیم ملی بانوان فوتبال ایران نامتعارف نبود. نامتعارف رفتار شماست که با جامعه فاصله دارد. بله، اگر این اتفاق دهه ۶٠ یا اوایل دهه ٧٠ افتاده بود، حرف شما درست بود. اما الان کافی است کمی از دفترهای خود بیرون بیایید و چند قدمی در خیابان راه بروید تا به معنای متعارف و نامتعارف برسید.

حتما بخوانید:  روسیه هم نگران تنش میان ایران و آمریکا شد

* فدراسیون فوتبال لباسی کاملا مناسب با عرف جامعه انتخاب کرده است. دختران فوتبالیست لباسی را پوشیده‌اند که ما مثل آن را در مترو، اتوبوس، دانشگاه و خیابان تن بانوان این سرزمین می‌بینیم.

* مانتو که امروز پوشش اصلی زنان ایرانی است تا قبل سال ١٣۵٠ در ایران رایج نبوده و شاید اگر کسانی که ٢٠٠ سال پیش به رحمت الهی رفته باشند، اکنون سر از خاک برآورند از زنان مانتو پوش تعجب کنند و آن را نامتعارف بدانند.

* وقت آن رسیده است که کمی عینک بدبینی را از چشم خود برداریم و واقعیت‌های جامعه را آنگونه که هست ببینیم نه آنطور که دیگران دوست دارند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *