افزایش اعتقادات دینی ایرانی‌ها بعد از شیوع کرونا افزایش اعتقادات دینی ایرانی‌ها بعد از شیوع کرونا | آوتاف
خانه / اخبار داغ / افزایش اعتقادات دینی ایرانی‌ها بعد از شیوع کرونا

افزایش اعتقادات دینی ایرانی‌ها بعد از شیوع کرونا

خبرگزاری فارس: رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: براساس بسیاری از نظرسنجی‌هایی اعتقاد بسیاری از مردم به دین و خدا بعد از شیوع کرونا بیشتر شده است.

افزایش اعتقادات دینی ایرانی‌ها بعد از شیوع کرونا

حجت الاسلام رستمی:

کرونا که در کشور و دنیا اتفاق افتاد و عوارضی که داشت برای همه روشن است. متاسفانه این بیماری باعث ابتلای برخی از هموطنان و مشکلاتی برای بسیاری از مردم شد، همچنین باعث شد برخی از هموطنان ما عزیزان خود را از دست بدهند.

در این ماجرا به واسطه ناشناخته بودن، رفتارها و سرعت شیوع ویروس و اطلاعات غلطی که از ابتدا منتشر شد جوامع به نوعی همانند هم در مواجهه با آن عمل کردند و تجربیات کشورهای مبتلا هم چندان کمکی به کشورها نکرد.

ما حتی دیدیم کشورهایی که در ابتدا برخی رفتارها مانند فاصله گذاری و قرنطینه را تمسخر می‌کردند، امروز خودشان به نوعی گرفتار امواج بدتری از این ویروس شده اند و مشکلات بسیاری برای آنها ایجاد شده است.

اگر مجموعه دانشگاهی، اساتید و حوزه‌های دانشی و دانشمندان اهمیت موضوع را به به درستی درک کنند و ورود کنند و هم مجموعه تصمیم گیران و سیاستگذاران به آنچه در این حوزه تولید می شود توجه کنند، ما قطعا شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود. همانطور که تا کنون این اتفاقات را شاهدیم و می‌بنیم که امروزه کیت های تولید داخل ما به کشورهایی مانند آلمان که در این حوزه صاحب سبک و مطرح هستند صادر می شود و این نشان دهنده توان دانشمندان و دانشگاهیان ما است.

(با اشاره به برخی نظرسنج‌های صورت گرفته در رابطه با بحث کرونا): در یکی از این نظرسنجی ها پرسیده شده که دولت چقدر توانایی دارد که از آسیب دیدگان اقتصادی حمایت کند و در نتیجه می‌بینیم که عمده مردم این انتظار را دارند که دولت از آسیب دیدگان اقتصادی حمایت کند.

حتما بخوانید:  حال خوبِ پرسنل مسیح دانشوری با ترانه «عارف»

همچنین از مردم پرسیده شده چقدر امید دارند که بحران کرونا در یکی دو ماه آینده حل شود و زندگی به روال عادی خودش بازگردد که ۵۶ درصد امید زیادی به بازگشت زندگی به روال عادی خودش دارند.

نکته جالبی که در این نظرسنجی وجود دارد این است که از مردم پرسیده شده آیا در مدت شیوع کرونا به کسی کمک مالی و مادی داشته اند که بیش از ۳۴ درصد پاسخ دادند که در این مدت کمک کرده‌اند، بیش از ۹ درصد گفته‌اند در آینده کمک خواهند کرد و بیش از ۴۸ درصد گفته‌اند که توان مالی برای کمک ندارند و تنها حدود ۵ درصد گفته‌اند که کمک نکرده و نخواهد کرد.

این نظرسنجی نشان می‌دهد بیش از ۵۰ درصد مردم بعد از شیوع کرونا درآمد اقتصادی‌شان کاهش یافته و ۴۱ درصد کسب و کارشان تعطیل شده است. ۲۳ درصد هم گفته‌اند که کسب و کارشان تغییر نکرده و ۱۳ درصد هم به از دست دادن شغل خود اشاره کرده‌اند.

یکی از سوالات دیگری که پرسیده شده این است که بعد از شیوع کرونا مسئله دین و خداوند برای شما به نسبت به قبل تغییری پیدا کرده است که در مجموع سه و نیم درصد گفتند که اعتقاد ما کمتر شده، بیش از ۴۸ درصد هم گفتند که تغییری نکرده و بیش از ۴۷ درصد هم گفته اند که اعتقادشان بیشتر شده است.

ما در مجموعه نهاد در حدی که در بضاعت‌مان بوده جلساتی در رابطه با مسائل مربوط به بحث کرونا برگزار کرده ایم از این به بعد نیز جلسات را برگزار خواهیم کرد اما کار اصلی در مجموعه‌ها و انجمن‌های علمی و دانشگاهی باید انجام شود و همکاران ما نیز در کنار دوستان خواهند بود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *