امروز کتاب بخرید، البته اگر بوی بنزین بگذارد امروز کتاب بخرید، البته اگر بوی بنزین بگذارد | آوتاف
خانه / اخبار داغ / امروز کتاب بخرید، البته اگر بوی بنزین بگذارد

امروز کتاب بخرید، البته اگر بوی بنزین بگذارد

برترین‌ها: سرمای ناگهانی هوا و بارش برف و گرانی بنزین و اعتراض‌هایی که در پی آن صورت گرفت و قطعی اینترنت و عدم دسترسی به شبکه‌های اجتماعی سبب شد که بازتاب رسانه‌ای «هفته کتاب» و طرح «پائیزه کتاب» کمتر از همیشه باشد.

اما روز ویژه طرح پاییزه که استقبال از کتاب و کتابفروشی‌ها در آن روز به اوج خود می‌رسد، امروز است. روز آخر هفته کتاب که در سال‌های اخیر روز کتابگردی نامگذاری شده است، روزی که کتابخوان‌ها قرار می‌گذراند تا به کتابفروشی‌های محبوب خود بروند و سری به آن‌ها بزنند و کتاب بخرند.

امروز کتاب بخرید، البته اگر بوی بنزین بگذارد

تخفیف ۲۰ درصدی کتاب در این روز‌ها سبب می‌شود که کتابخوان‌ها با سبد‌های سنگین‌تری از کتابفروشی‌ها به خانه بروند.

کتابفروشان و ناشران معمولا ویژه برنامه‌هایی را برای روز کتابگردی تدارک می‌بینند، از جمله جلسه دیدار با نویسندگان و مترجمان و تخفیف‌های ویژه این روز و. بسیاری از کتابخوان‌ها و دوستداران کتاب در این روز به شکل گروهی به کتابفروشی‌ها سر می‌زنند، معروف‌ترین گروه کتاب‌گردی در سال‌های اخیر کاروان احمد مسجد جامعی، وزیر سابق ارشاد و عضو شورای شهر تهران است. او آغازگر راهی بود که خیلی زود فراگیر شد.

مسجد جماعی امسال هم به مناسبت فرا رسیدن هفته کتاب فراخوان داده است که در متن آن آمده: ۶ سال از راه‌اندازی آئین مردمی کتابگردی گذشته، ۶ سال پیش این آئین برای پشتیبانی از کتابفروشی‌ها به عنوان کانون ارتباط نویسندگان و مردم و بخشی از فضای عمومی با نشاط و پویای شهری و برای قدردانی از کتابفروشان شکل گرفت. او در بخش دیگری از فراخوان خود با اشاره به وضعیت نامساعد بازار کتاب و کتابفروشی‌ها از عموم مردم خواسته است که به این حرکت فرهنگی بپیوندند؛ و نگذارند که چراغ کتابفروشی‌ها خاموش شود.

حتما بخوانید:  محدودیت ترافیکی جاده‌ها در تعطیلات پیش‌رو

امسال در حالی به استقبال برنامه کتابگردی می‌رویم که تحریم‌ها بر انتشار کتاب نیز تاثیرگذاربوده است؛ و باعث گرانی قیمت کتاب شده است؛ و ممکن است به کم رونقی کتابفروشی‌ها منجر شود.

در چنین شرایطی نباید بگذاریم چراغ کتابفروشی‌ها خاموش یا کم نور شود. زیرا کتابفروشی‌ها چراغ خانه‌های ما را روشن می‌کند و نور امید را همچنان در دل ما زنده نگه می‌دارد. ما می‌توانیم با حضور در کتابفروشی‌ها و خریدن کتاب به روشن نگه داشتن این چراغ‌ها کمک کنیم؛ و شهر و خانه خود را روشن نگه داریم.

تجربه سال‌های اخیر نشان داده که کتاب فروشی‌ها در روز کتابگردی پررونق‌ترین روز سال خود را می‌گذرانند. اگر هر شهروند به نزدیکترین کتابفروشی محل زندگی خود برود و دست کم یک کتاب بخرد، روز کتابگردی پررونق‌ترین روز کتابفروشی‌ها در سال ۹۸ خواهد بود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

یک دیدگاه

  1. باز دوباره بوی خوش و خاطره انگیز کتاب…یاد باد روزگاری که نه رایانه بود و نه کتابهایی از جنسی بدون کاغذ! یاد باد آن روزگاران، یاد باد!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *