اولین دیدار وزیران خارجه ایران و طالبان در تهران اولین دیدار وزیران خارجه ایران و طالبان در تهران | آوتاف
خانه / اخبار داغ / اولین دیدار وزیران خارجه ایران و طالبان در تهران

اولین دیدار وزیران خارجه ایران و طالبان در تهران

ایسنا: وزارت امورخارجه دولت موقت طالبان از دیدار امیرخان متقی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، پیرامون مسائل اقتصادی دوجانبه و مسائل امنیتی خبر داده و گفته که این مذاکرات مثبت و سازنده بوده است.

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه دولت موقت طالبان در توییتی درباره دیدار روز یک‌شنبه(۱۹ دی) امیرخان متقی با وزیر امور خارجه ایران نوشته است که در این دیدار روی مسائل اقتصادی دوجانبه میان افغانستان و ایران بحث و تبادل نظر شد.

اولین دیدار وزیران خارجه ایران و طالبان در تهران

او خاطرنشان کرده که در این دیدار، روابط، تجارت، بازرگانی، فرآورده‌های نفتی، ترانزیت و مسائل امنیتی به صورت مثبت و سازنده مورد بحث قرار گرفت.

حفیظ ضیا احمد گفت: ایران می‌تواند صادرات خود را به سایر کشورهای منطقه از طریق افغانستان ترانزیت کند و افغانستان نیز می‌تواند از مزیت ترانزیتی ایران استفاده کند.

اولین دیدار وزیران خارجه ایران و طالبان در تهران

پیش از این، روابط عمومی وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرده بود که شب گذشته(شنبه، ۱۸ دی) «مولوی امیرخان متقی»، سرپرست وزارت امور خارجه هیات حاکمه افغانستان در راس یک هیات اقتصادی و سیاسی وارد تهران شد.

در این هیات که سرپرست های وزارت‌های اقتصاد و صنعت، تجارت افغانستان و معاونان چندین وزارت اقتصادی نیز حضور دارند، درباره همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور مذاکره می‌شود.

روابط عمومی وزارت خارجه ایران تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر ضرورت حفظ روابط اقتصادی و تجاری دو کشور در راستای منافع مردم کشور همسایه خصوصا در شرایط کنونی تاکید دارد.

اولین دیدار وزیران خارجه ایران و طالبان در تهران

از سوی دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در توضیحی پیرامون فعالیت سفارت افغانستان در تهران اظهار داشت: فعالیت‌های دیپلماتیک سفارت افغانستان در تهران همانند تمامی سفارتخانه‌های خارجی در چارچوب اصول و قواعد تعریف شده کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در خصوص روابط دیپلماتیک قرار دارد و هیچ گونه تغییر و تحولی خارج از آن ممکن نیست.

حتما بخوانید:  مدافع جنجالیِ سپاهان: قدم پرسپولیسی‌ها رو چشم

این سخنان خطیب زاده در واکنش به برخی ادعاها مبنی بر این بود که دولت ایران سفارت افغانستان در تهران را به طالبان تحویل خواهد داد.

منابع آگاه در سفارت افغانستان نیز این شایعات را رد کرده و بی اساس خوانده‌اند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *