بشار اسد، ایران را دور زد! بشار اسد، ایران را دور زد! | آوتاف
خانه / اخبار داغ / بشار اسد، ایران را دور زد!

بشار اسد، ایران را دور زد!

سایت دیده بان ایران در گزارشی جزییات جدید توافق برای انتقال گاز به لبنان از طریق سوریه و اردن، با چراغ سبز آمریکا را بررسی کرده.

بشار اسد، ایران را دور زد!

در این گزارش به نقل از خبرگزاری فرانسه آمده:

* هفته گذشته بود که خبر رسید ؛ وزیران انرژی و نفت کشورهای اردن، مصر، سوریه و لبنان در نشستی چهارجانبه در امان درباره انتقال گاز مصر از طریق اردن و سوریه به لبنان به توافق رسیدند. تمام اهداف این خط لوله کنار گذاشتن ایران از معادلات تامین انرژی لبنان و ناکام گذاشتن دیپلماسی دو ماهه ایران برای نقش آفرینی در تحولات لبنان است.

* نکته مهم در این قرار داد همراهی دولت سوریه به عنوان متحد ایران با طرح امریکایی- اسرائیلی ارسال سوخت به لبنان است موضوعی که کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل آن را تایید کرد. این توافق در شرایطی به دست آمده که لبنان با کمبود شدید سوخت و قطعی برق مواجه است و خدمات عمومی و فعالیت‌های بیمارستان‌ها، رستوران‌ها، مغازه‌ها و صنایع این کشور فلج شده است.

* به گفته بانک جهانی، لبنان با یکی از بدترین بحران‌های اقتصادی خود طی حدود صد و هفتاد سال گذشته روبه‌روست. ریمون غجر وزیر انرژی لبنان که در نشست روز چهارشنبه در امان حضور داشت، برآورد کرد که کشورش «امروز به ششصد میلیون متر مکعب گاز برای تولید چهارصد و پنجاه مگاوات برق نیاز دارد.»

* بسام طعمه همتای سوری او نیز اطمینان داد که «خط گاز عربی» که سوریه را به اردن متصل می‌کند با وجود حمله شورشیان مخالف رژیم بشار اسد در سوریه، آماده است. «خط گاز عربی» که شامل یک خط لوله انتقال گاز و همچنین انتقال برق است، مصر، اردن و سوریه را به هم متصل می‌کند اما این خط در جریان جنگ داخلی سوریه شدیدا آسیب دید.

حتما بخوانید:  خواهر تتلو به جرم خوانندگی بازداشت شد

* نشست این چهار کشور عربی با چراغ سبز استثنایی از سوی آمریکا صورت گرفت. آمریکا با اجازه دادن به این کشورها برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه سوریه، زمینه انتقال انرژی از مصر به لبنان را فراهم کرد.

* در حالی که وزرای انرژی چهار کشور اردن، مصر، لبنان و سوریه حدود یک ماه پیش در نشستی در امان پایتخت اردن درباره انتقال گاز به لبنان توافق کردند، کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی مدعی شد که گاز این رژیم به لبنان منتقل خواهد شد. «یهود یعاری» تحلیلگر امور عربی در کانال مذکور گفت که آمریکا طرحی را برای تجهیز لبنان به گاز اسرائیل از طریق مصر، اردن و سوریه تهیه کرده است و به موجب این طرح، لبنان به گاز استخراجی میدان گازی «Levitan» اسرائیل مجهز خواهد شد.

* یعاری افزود که دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا برای اجرای این طرح، از تحریم‌های سوریه عبور می‌کند و این گاز اسرائیل با عنوان «گاز مصر» به لبنان منتقل خواهد شد.

* به نوشته وبگاه «العربی الجدید»، یعاری تصریح کرد که همه طرف‌ها به ویژه دولت لبنان از این موضوع اطلاع دارد اما همه سعی دارند حقیقت این فریب یعنی انتقال گاز اسرائیل به لبنان تحت عنوان گاز مصر را پنهان کنند. یعاری همچنین گفت که در صورت اجرای این طرح آمریکا، گاز اسرائیل از طریق صحرای سیناء و با خط لوله گاز عربی واقع در جنوب شهر طابا و دریای سرخ به اردن و از آنجا به سوریه و پس از آن به لبنان منتقل خواهد شد.

* این تحلیلگر کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی افزود که انتقال گاز مصر به لبنان عملا غیر ممکن است زیرا خطوط لوله گاز موجود در سیناء تنها برای انتقال تولیدی میدان «لویتان» اسرائیل به مصر مورد استفاده قرار می‌گیرد و این یعنی مصر گزینه‌ای جز فروش گاز خریداری شده از اسرائیل به لبنان را ندارد و پس از آن این گاز را از طریق خطوط لوله گاز عربی از طابا به اردن و سوریه و سپس لبنان منتقل می‌کند.

حتما بخوانید:  ۴۰ ماساژور فاقد مجوز در مشهد دستگیر شدند

* وزرای انرژی مصر، سوریه، لبنان و اردن حدود یک ماه پیش در نشستی در امان پایتخت اردن درباره احیای خط لوله گاز عربی و انتقال گاز از مصر به لبنان توافق کردند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *