تازه‌ترین پیش‌بینی‌ها؛ دلار ۲۵هزار تومان می‌شود؟ تازه‌ترین پیش‌بینی‌ها؛ دلار ۲۵هزار تومان می‌شود؟ | آوتاف
خانه / اخبار داغ / تازه‌ترین پیش‌بینی‌ها؛ دلار ۲۵هزار تومان می‌شود؟

تازه‌ترین پیش‌بینی‌ها؛ دلار ۲۵هزار تومان می‌شود؟

برترین‌ها: دلارماه‌هاست که در مسیر صعودی است و حتی با سر کار آمدن دولت رییسی و علیرغم وعده‌های داده شده هم سرعت این افزایش قیمت کم نشده است. از اردیبهشت‌ امسال که ۲۰دلار در کانال ۲۰ هزار تومان بوده تا امروز، اگرچه گاهی شاهد افت نسبی و مقطعی قیمت بوده‌ایم اما با افزایش حدود ۹هزار تومانی قیمت، ارزش پول ملی تقریبا سی‌درصد کم شده است. افتی چشمگیر که به معنای از دست رفتن سرمایه‌های بسیار و کاهش شدید قدرت خرید ایرانی‌هاست.

این افزایش قیمت در شرایطی است که عده‌ای با نگاه بدبینانه دلار بالای ۳۰هزار تومان را انتظار می‌کشیدند و معتقد بودند سیاست‌های اشتباه اقتصادی حتی می‌تواند دلار را به ۳۵ و ۴۰هزار تومان برساند. عده دیگری اما خوشبینانه دل به وعده‌ها و مذاکرات بسته‌اند و می‌گویند قیمت دلار از آنچه هست بالاتر نخواهد رفت و تا پایان سال، زیر ۲۵هزار تومان خواهد ماند.

تازه‌ترین پیش‌بینی‌ها؛ دلار ۲۵هزار تومان می‌شود؟

با همه اینها، بازار ارز هم‌اکنون در شرایط حساس پیش از مذاکرات وین قرار دارد. ‌علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات، روز دوشنبه هشتم آذر ماه در وین به ملاقات گروه ۱+۴ و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، خواهد رفت.

چرا امروز قیمت دلار افت کرد؟

اصغر سمیعی، رییس اسبق کانون صرافان در این خصوص درباره شرایط بازار ارز و پیش‌بینی قیمت دلار در شرایط مذاکرات ۸ آذر، می‌گوید:« راجع به قیمت ارز در آستانه مذاکرات، من علت توقف و حتی کاهش موقت قیمت در این مقطع را تنها خوش‌بینی عمومی به ادامه مذاکرات و رفع انسداد از پول‌های بلوکه شده می‌دانم.»

حتما بخوانید:  پایان رسمیِ همکاری استقلال با استراماچونی

وی می‌افزاید: «البته از سویی تبلیغات دولتی و عملکرد غیرمنطقی بازارساز هم به این تصور خوشبینانه دامن می‌زند، ولی متاسفانه هیچ دلیل واقعی و منطقی اقتصادی برای تقویت پول ملی در این مقطع مشاهده نمی‌شود، نه نرخ تورم کاهش پیدا کرده، نه نرخ بهره کاهش پیدا کرده، نه سرمایه‌گذاری جدی در اقتصاد صورت گرفته و نه تمهیدی برای کاهش حجم نقدینگی اندیشیده شده است.»

رییس اسبق کانون صرافان تصریح می‌کند: «بنده تصور می‌کنم که کاهش حتی اگر شروع شود و بخواهد ادامه پیدا کند، به صورت دستوری و مصنوعی و به ضرب تبلیغ و تزریق خواهد بود.»

سمیعی عنوان می‌کند: «ضمن این‌که باز هم در کوتاه‌مدت، دوباره روند صعودی پیدا می‌کند. خود این تلاطم و کاهش هم به ضرر اقتصاد کشور و تنها به نفع واردات غیرضروری و کمک به خروج بیشتر سرمایه از کشور و صدمه به تولیدات داخلی و کاهش گردشگری در داخل ایران به نفع سفر به کشورهای دیگر خواهد بود.»

وی تاکید می‌کند: «این تلاطمات باعث می‌شود کسانی که از رانت اطلاع برخوردار هستند، بتوانند جیب خودشان را پر کنند و از این رانت استفاده کنند. و دلارهایی که احیانا مردم با خوش‌بینی از خانه‌هایشان بیرون می‌آورند و به بازار عرضه می‌کنند را بخرند و بعد از اینکه بازار دوباره خود را واقعی کرد، یا به طرف واقعی شدن رفت، دوباره آنها را بفروشند و از این طریق سود نامتعارف و ناجوانمردانه‌ای حاصل کنند.»

قیمت دلار ۲۵ هزار تومان می‌شود؟

علی شریعتی، عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران می‌گوید: «فارغ از چگونگی مذاکرات و این‌که توافقی صورت بگیرد یا خیر، من فکر می‌کنم عزم دولت برای توافق جدی است و اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد، این توافق نهایی شده است.»

حتما بخوانید:  مشکل بزرگ بشر برای زندگی در مریخ

وی می‌افزاید: «خبر اعلامی از مذاکرات، احتمالا یک شوک کوتاه‌مدتی را در بازار دلار ایجاد می‌کند و دلار را تا کانال ۲۴ و ۲۵ هزار تومان پایین می‌آورد و کمتر از این رقم نخواهد بود. این کاهش قیمت دلار کوتاه‌مدت است.»

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *