دوچرخه‌سواری خانوادگی به خاطر دربی لغو شد دوچرخه‌سواری خانوادگی به خاطر دربی لغو شد | آوتاف
خانه / اخبار داغ / دوچرخه‌سواری خانوادگی به خاطر دربی لغو شد

دوچرخه‌سواری خانوادگی به خاطر دربی لغو شد

روزنامه اعتماد: در حالی که قرار بود دیروز صبح و همزمان با روز جهانی بدون خودرو، شهروندان تهرانی نیز در راستای حمایت از این کمپین جهانی، در همایش دوچرخه‌سواری در پارک لاله شرکت کنند، یک‌باره شهرداری تهران در اطلاعیه‌ای که در کانال‌های تلگرامی مرتبط با حمل و نقل پاک منتشر شده رسما خبر از لغو این برنامه داد.

ماجرای لغو دوچرخه‌سواری خانوادگی در تهران

در این اطلاعیه آمده است: «به استحضار شهروندان گرامی شهر تهران می‌رساند بنابر پاره‌ای از ملاحظات امنیتی و قضایی و دستور مقامات مربوطه، همایش دوچرخه‌سواری روز جمعه صبح از پارک لاله لغو و از سوی شهرداری برگزار نخواهد گردید». این درحالی بود که در فضای مجازی دلیل لغو این برنامه، مخالفت نیروی انتظامی و دادستانی عنوان شده بود.

این خبر زمانی قوت گرفت که نامه‌ای به نقل از یعقوب آزاده‌دل و مدیر سیستم حمل‌ونقل پاک شهرداری تهران و خطاب به فرمانده نیروی انتظامی تهران و رییس قوه قضاییه در فضای مجازی منتشر شد که او در آن، از تعطیلی این همایش گلایه کرده بود.

بخشی از گفتگو با مدیر سیستم حمل‌ونقل پاک شهرداری تهران در این رابطه را بخوانید: 

* راستش را بخواهید ما هم نمی‌دانیم …! بعد از اینکه ما – اداره محیط زیست شهرداری تهران – به کمپین جهانی بدون خودرو پیوستیم، از حدود یک ماه و نیم قبل، برنامه‌ریزی و تلاش‌های زیادی را برای برگزاری مراسم روز جهانی بدون خودرو در تهران آغاز کردیم. برای این برنامه‌ها، مانند همه برنامه‌های مشابه و طبق قانون، از استانداری مجوز گرفتیم و نیروی انتظامی و تمامی دستگاه‌های مرتبط هم در جریان بودند.

* برنامه‌های آن هم کاملا مشخص و کنترل شده بود. مثلا در این برنامه قرار بود حدود ۲۰ نفر از بچه‌های معلولی که بیش از ۳ ماه بود تمرین دوچرخه‌سواری کرده بودند، در راستای حمایت از این کمپین جهانی، در این همایش رکاب بزنند، یا در برنامه‌ای دیگر قرار بود دانش‌آموزان دوچرخه‌سوار منطقه ۱۷ برای ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه برای رفتن به مدرسه در این برنامه حضور پیدا کنند.

حتما بخوانید:  ثبات بازار مرغ و گوشت در آستانه ماه رمضان

* دستور لغو از طرف دو مرجع دادستانی شعبه ارشاد و راهور ناجا بود.

* در مورد دادستانی، نامه‌ای از سوی دادستانی ارشاد برای شهردار منطقه ۶ که قرار بود برنامه در منطقه آنها اجرا شود، ارسال شده بود که در آن همان‌گونه که شهردار منطقه می‌گفتند گویا در آن ذکر شده بود که اگر قرار است این همایش به صورت مختلط برگزار شود، باید جلوی آن گرفته شود وگرنه عواقب کیفری برای مدیران شهری خواهد داشت. در مورد نامه راهور هم که برای ما، معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری ارسال شده بود، آمده بود که فرماندهی نیروی انتظامی اعلام کرده که به خاطر نزدیک بودن «دربی» فوتبال، باید این برنامه لغو شود.

* در حالی که به نظرم اصلا ربطی به موضوع نداشت. در مورد نامه دادستانی هم از آنجایی که قرار بود این همایش خانوادگی برگزار شود، دیدیم نمی‌شود اعضای خانواده را از هم جدا کرد. این بود که از سوی معاونت حمل و نقل ترافیک اعلام کردیم که برنامه از سوی ما لغو است.

* پیش‌بینی ما چیزی شرکت حدود هزار نفر بود. حتی از کسانی برای اولین‌بار، برای حضور در این همایش ثبت‌نام کردیم و به این ترتیب حدود ۵۰ درصد علاقه‌مندانی که دوچرخه شخصی داشتند ثبت‌نام کرده بودند و ما مشخصات کامل آنها را داشتیم. از سویی بقیه علاقه‌مندانی که می‌خواستند با دوچرخه‌های اشتراکی در این همایش حضور داشته باشند هم مشخصات‌شان قبلا و هنگام ثبت‌نام برای استفاده از دوچرخه ثبت شده بود. یعنی می‌خواهم بگویم فرد ناشناس و شناخته‌نشده‌ای در این همایش نبود و ما همه تدابیر لازم را اندیشیده بودیم ولی خب…..

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *