رئیس کمیسیون اصل ۹۰: تخلف در اوین محرز است رئیس کمیسیون اصل ۹۰: تخلف در اوین محرز است | آوتاف
خانه / اخبار داغ / رئیس کمیسیون اصل ۹۰: تخلف در اوین محرز است

رئیس کمیسیون اصل ۹۰: تخلف در اوین محرز است

صداوسیما: شجاعی رئیس کمیسیون اصل ۹۰ گفت: فیلم‌های انتشار یافته از داخل زندان اوین بسیار تلخ و ناگوار است و ما قبل از اینکه این بازرسی را از این زندان انجام دهیم فیلم‌ها را با دقت در کمیسیون مورد بازبینی قرار دادیم.

حجت الاسلام و المسلمین حسن شجاعی رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، در خصوص بازدید اعضای امروز اعضای این کمیسیون از زندان اوین گفت: در جلسه‌ای که در زندان اوین تشکیل شد ما این فیلم‌ها را با حضور مسئولینی از قوه قضائیه و سازمان امور زندان‌ها مجدداً مورد بازبینی قرار دادیم و بازرسی از بند‌های زندان‌ها داشتیم.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰: تخلف در اوین محرز است

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: این فیلم‌ها در طی چند سال اخیر توسط دوربین‌های زندان اوین ضبط شده بود و متأسفانه از آرشیو این مجموعه خارج شده است و این فیلم‌ها مربوط به سال ۹۵ تا ۹۹ است.

حجت الاسلام و المسلمین شجاعی ادامه داد: تخلف در زندان اوین محرز است و ما به این جمع بندی رسیدیم که خاطیانی در این پرونده وجود دارند و حتماً باید با این خاطیان برخورد شود.

وی گفت: به نظر ما بررسی‌ای که انجام دادیم برخی از ترک فعل‌ها هم متوجه برخی از مسئولین سازمان امور زندان‌ها و مدیران میانی است.

آقای شجاعی افزود: به نظر ما ترک فعل‌هایی انجام دادند و جمع بندی کمیسیون این است که باید با این مسئولین هم برخورد شود و باید یا استعفاء دهند یا برکنار شوند.

وی گفت: در مورد برخی از این فیلم‌ها که تخلفاتی رخ داده و متأسفانه کرامت انسانی نادیده گرفته شده، در گذشته برخورد‌های لازم صورت پذیرفته بوده و مسئولین مربوطه در همان زمان متوجه این موضوع شدند و همان موقع متخلفین و خاطیان به مراجع مربوطه معرفی شدند و برخورد لازم در همان ایام صورت پذیرفته.

حتما بخوانید:  صدای خطای انسانی دوم، اسفندماه در می‌آید

آقای شجاعی افزود:، اما برخی از موارد هم وجود داشت که متأسفانه از دید مسئولین پنهان مانده بود و با انتشار این فیلم‌ها اکنون مشخص شده است و ما این‌ها در زمره ترک فعل‌ها می‌دانیم.

وی با اشاره به اینکه این حوادث بسیار تلخ است گفت: تلخی این حادثه در وجود چنین اتفاقاتی در زندان اوین هست و انتشار آن چندان تلخ نیست، اما آنچه که مهم است و با بازرسی‌ای که ما انجام دادیم و با زندانیان مختلفی در بند‌های مختلف از جمله بند‌های عمومی، امنیتی و همچنین زنان زندانی صحبت کردیم آنچه مسلم است تضییع کرامت انسانی یک پدیده گسترده در زندان اوین یا زندان‌های جمهوری اسلامی ایران نیست.

آقای شجاعی افزود: آنچه که دشمنان ما امروز تبلیغ می‌کنند که اراده‌ای در نظام برای تضییع کرامت انسانی و حقوق زندانیان وجود دارد، این قطعاً خطاست.

وی گفت: چیزی که اتفاق افتاده مربوط به تعدادی از مأمورین این مجموعه است و به نظر ما همین موارد یک مورد آن هم زیاد است و نباید تحمل شود.

آقای شجاعی افزود: به نظر ما مسأله را نباید تقلیل دهیم به خطای مباشرین در صحنه و حتماً بخشی از مدیران در این موضوع تقصیر دارند و جمع بندی ما این است که باید این افرادی که ترک فعل داشته اند و قصور داشته اند حتماً برکنار شوند.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ گفت: به نظر ما با متخلفان این واقعه باید برخورد مناسب صورت پذیرد و با کوتاهی کنندگان از مدیران باز باید برخورد شود و برکنار شوند و مهمتر از آن برای اصلاح فرآیند‌ها و ساختار‌ها باید فکر اساسی اندیشیده شود.

حتما بخوانید:  زمزمه شهردار شدن هاشمی جدی‌تر شد

وی افزود: ساختاری که اجازه می‌دهد خطای کسی باعث تضییع حقوق زندانیان شود هم قابل تحمل نیست و نمی‌توانیم آن را به خطای یک فرد تقلیل دهیم و حتماً باید این ساختار و فرآیند مورد دقت قرار گیرد و اصلاحات اساسی در فرآیند‌ها صورت پذیرد.

آقای شجاعی گفت: پرونده زندان اوین در باره این مورد هنوز باز است و ما از مسئولین مربوطه به کمیسیون اصل ۹۰ دعوت خواهیم کرد و ان شاء الله گزارش که تهیه شد و به تصویب کمیسیون رسید خدمت مردم عزیز ارائه خواهیم داد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *