رقم احتمالی وام ودیعه مسکن مستأجران رقم احتمالی وام ودیعه مسکن مستأجران | آوتاف
خانه / اخبار داغ / رقم احتمالی وام ودیعه مسکن مستأجران

رقم احتمالی وام ودیعه مسکن مستأجران

خبرگزاری تسنیم در گزارشی درباره وضعیت وام ودیعه مسکن به مستأجران به گمانه‌زنی درباره مبلغ این وام و نرخ سود آن پرداخته است.

رقم احتمالی وام ودیعه مسکن مستأجران

در این گزارش آمده:

* حسن روحانی بر اختصاص وام ودیعه مسکن به مستاجران از ماه آینده (مرداد ۹۹) تاکید کرده است.

* مقرر شد این طرح با اولویت تهران و هفت کلانشهر در مردادماه برای مستاجرانی که در این دسته بندی واقع شده و قرارداد آنها رسمی و متراژ واحد مسکونی آنان طبق الگوی مسکن است، آغاز شود.

* بر اساس گزارش های میدانی نرخ اجاره بهای مسکن امسال در مقایسه با سال گذشته تقریبا دو برابر شده است. قسمت بد این ماجرا برای مستأجران، اصرار مالکان برای دریافت اجاره ماهانه و خودداری از گرفتن پول پیش (رهن) است. در این وضعیت نابسامان بازار اجاره مسکن، ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا مصوب رده که نرخ اجاره بها در تهران، کلانشهرها و سایر شهر به ترتیب فقط ۲۵، ۲۰ و ۱۵ درصد افزایش یابد.

* در این شرایط گمانه زنی ها درباره مبلغ وام ودیعه مسکن مستأجران که قرار است به مالکان پرداخت شود، داغ شده است. در تسهیلات ودیعه مسکن، مستأجران فقط سود این تسهیلات را به بانک باز پس می‌دهند.

* گفته می شود وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد پرداخت وام ودیعه ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومانی را به بانک مرکزی ارائه کرده است. فارغ از اثر گذاری کم این مبلغ، سود این تسهیلات که مستأجر باید آنرا پرداخت کند می تواند به چالشی برای برنامه وزارت راه و شهرسازی تبدیل شود.

* بر اساس شنیده ها سود این وام احتمالا ۱۸ درصد است، البته چنانچه این وام از محل مبلغ در نظر گرفته شده برای کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا تامین شود سود آن ۱۲ درصد محاسبه خواهد شد.

حتما بخوانید:  ماجرای فساد عجیب و غریب در وزارت صمت

* برای یک وام حدود ۳۵ میلیون تومانی که قرار باشد یک سال در اختیار موجر قرار بگیرد مستاجر باید حدود ۳٫۵ میلیون تومان سود با نرخ ۱۸ درصد به بانک پرداخت کند. جزئیات و نحوه پرداخت وام ودیعه مسکن هنوز مشخص نیست، اما با توجه به برنامه های ۷ سال اخیر دولت در حمایت از مردم، خیلی نمی توان به اثرگذاری این برنامه نیز امیدوار بود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *