سید احمد خمینی: از همه عذرخواهی می‌کنم سید احمد خمینی: از همه عذرخواهی می‌کنم | آوتاف
خانه / اخبار داغ / سید احمد خمینی: از همه عذرخواهی می‌کنم

سید احمد خمینی: از همه عذرخواهی می‌کنم

روزنامه اعتماد: روز گذشته انتشار یک تصویر از حضور سید احمد خمینی در مراسم عزاداری حضرت سید الشهدا سوژه کاربران فضای مجازی شد.

در این تصویر حضور فرزند سید حسن خمینی در یک جایگاه شیشه‌ای که در میان اهالی ورزش به vip معروف است، حاشیه‌ساز شد؛ تا جایی که سیل انتقادات به حضور ویژه سید احمد خمینی در مراسم عزاداری خادم‌الرضا(ع) در شهر قم به اینستاگرام او هم رسید و کاربران با درج کامنت ذیل آخرین عکس احمد خمینی به این موضوع به‌شدت انتقاد کردند.

این اتفاقات بهانه گفت‌وگو با سید احمد خمینی است. مشروح مصاحبه احمد خمینی را در زیر می‌خوانید.

سید احمد خمینی: از همه عذرخواهی می‌کنم

روز گذشته عکسی از شما در فضای مجازی منتشر شد که حاشیه‌هایی به همراه داشت. یکی از اصلی‌ترین انتقادات حضور شما در جایگاه ویژه بود. چرا به جای حضور در میان مردم به جایگاه ویژه رفتید؟

عکس منتشر شده مربوط به حضور من در مراسم هیات خادم‌الرضا در ورزشگا شهید حیدریان شهر قم بود. من هرسالی که در ماه محرم در شهر قم حضور داشته باشم، به این هیات می‌روم و اتفاقا در سال‌های گذشته در کنار سایر مردم حاضر می‌شدم اما امسال به دلیل رعایت مسائل ایمنی دسترسی به سکوها مسدود شده و به همین دلیل در این جایگاه که امکان حضور همه مردم در آن فراهم است حاضر شدم.

همان‌طور که در کامنتی در اینستاگرام توضیح دادم، دلیل حضور من در جایگاه ویژه لباس روحانیتی است که بر تن دارم. یکی دیگر از عوامل احتمال گرمازدگی بود. باید به این نکته اشاره کنم که مقصود من از جایگاه ویژه، نامی است که این قسمت از ورزشگاه دارد وگرنه همه می‌دانند که هیات جایگاه ویژه ندارد.

حتما بخوانید:  قیمت گوجه به ۴هزار تومان می‌رسد

متاسفانه برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی در این مورد منظور من را متوجه نشدند. بله روحانیت درجه‌بندی دارد. مقصود من از روحانیون درجه یک مراجع عظام تقلید، اساتید حوزه و علما بودند. من در برابر این بزرگواران روحانی درجه دو محسوب می‌شوم.

انتشار این تصویر تفکر فاصله روحانیت از مردم عادی را دامن می‌زند. بهتر نیست روحانیون و علما در این باره پیش‌قدم شده و نسبت به این اتفاقات هشدار‌های لازم را دهند؟

پرواضح است که هیئات مذهبی قصد ایجاد فاصله میان مردم و روحانیت را ندارند و این موضوع بسیار مفصل‌تر از این حرف‌ها است و این بحث در این مقال نگنجد اما اگر بخواهم به صورت خلاصه به این موضوع اشاره کنم باید بگویم که برخلاف تصور بخشی از جامعه، طلبه‌های عادی زندگی خوبی ندارند و این دقیقا خلاف موضوعی است که رسانه‌های بیگانه سعی در تلقین آن دارند. لازم است که تاکید کنم منظورم از این گزاره خودم و امثال من نیست. طلبه‌های عادی که شرایط زندگی خوبی هم ندارند، به‌شدت از جامعه دور هستند. ممکن است برخی بگویند این همه روحانی که در جامعه حضور دارند چه کسانی هستند؟ واقعیت آن است طلابی که با جامعه در ارتباط هستند، از حداقل امکانات رفاهی بهره می‌برند درست عکس روحانیون ضعیف.

چرا افکار عمومی نسبت به شما تا این حد حساس است؟ پیش از این نیز به دلیل جشن عمامه‌گذاری مورد انتقاد قرار گرفتید.

پیش از پرداختن مفصل به دلایل چرایی هجمه انتقادات به من، با توجه به آنکه به مراسم عمامه‌گذاری اشاره کردید قصد دارم توضیحاتی درباره آن مراسم دهم. یکی از انتقاداتی که به آن برنامه وارد شد، آن بود که چرا ۸۰نفر برای عمامه‌گذاری یک طلبه دور هم جمع شده‌اند؟ درپاسخ به این سوال باید بگویم این موضوع در حوزه قم یک رسم است. امروز هر طلبه عادی که در حوزه حضور دارد، نمی‌گویم طلبه آقازاده، پس از عمامه‌گذاری ولیمه می‌دهد.

حتما بخوانید:  پیروزی گرایی با اجرای یک فن تماشایی

در آن جلسه نه آقای خاتمی حضور داشتند و نه چهره‌های سرشناس سیاسی. تمامی حاضرین یا از دوستان من بودند یا از دوستان نزدیک پدرم. در واقع مراسم عمامه‌گذاری من همان ولیمه‌ای بود که به آن اشاره کردم. در این برنامه من سیدعلی محقق استاد پدرم را به جماران دعوت کرده و مراسم عمامه‌گذاری توسط ایشان انجام شد. این برنامه نه‌تنها برای یک آقازاده بلکه برای یک طلبه عادی نیز خارج از عرف نبود.

اما درباره انتقادات و حاشیه‌هایی که در ماه‌های اخیر برای من ایجاد شده باید بگویم تمام تلاش من بر آن است که در مسیر امام قدم برداشته و باعث آبرو‌ریزی حضرت امام و بیت ایشان نشوم. موضوعاتی که در ماه‌های اخیر مطرح شده به دلیل کینه‌توزی جریانی خاص از حضرت امام(ره) است. واقعیت آن است که من بسیار کوچک‌تر از آن هستم که هدف تخریب باشم. هدف اصلی انتقادات و تخریب من، پدرم سید حسن خمینی است. جریانی که بیت امام را نشانه گرفته، قصد دارد بسیار آهسته و پیوسته به مردم القا کند که سید حسن خمینی و بیت حضرت امام زندگی اشرافی و در اصطلاح لاکچری دارد؛ درحالی که این از واقعیت به دور است. من هیچگاه به چیزی که نبودم، تظاهر نمی‌کنم. من همواره خودم هستم و همیشه پای اشتباهاتم ایستاده‌ام.

من بسیار عیب نهفته، ایراد و اشکال دارم که نقد به آنها وارد است اما انتقاداتی که این روز‌ها مطرح می‌شود بسیار سطحی است زیرا من مشکلات بزرگ‌تری دارم که به واسطه ستارالعیوب بودن خداوند این عیوب تا این لحظه محفوظ مانده است. بازهم تاکید می‌کنم که هدف تخریب پدر من است و از من به عنوان واسطه استفاده می‌شود.

حتما بخوانید:  صاحبان عزا‌، سنگ قبر قسطی می‌خواهند!

من می‌دانم نقد‌هایی که مطرح می‌شود از سر دلسوزی است اما نباید از مهم غافل شد که عده‌ای در پوشش نقد به دنبال انتقام‌گیری سیاسی هستند. من همواره از نقد استقبال کرده و خواهم کرد. مهم نیست چه کسی انتقاد می‌کند، مهم آن است که ما نقد را دیده و بررسی کنیم و در صورتی که نقد وارد بود آن عیب خود را برطرف کنیم.

آیا می‌پذیرید که می‌شد به جای نشستن در جایگاه ویژه، در کنار مردم عادی نشسته و عزاداری کنید؟

قطعا می‌پذیرم. قطعا بالاتر دیدن خودم از سایر مردم امری اشتباه و غلط است هرچند در این باره من توضیحات دیگری دارم که ممکن است به عنوان توجیه قلمداد شود و به همین دلیل اکنون قصد توضیح بیشتر در این باره ندارم. نقد به حضور من در جایگاه ویژه وارد است و من از این بابت عذرخواهی می‌کنم. باید نقد را ببینیم، اگر درست بود بپذیریم و سپس عذرخواهی کنیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *