ظریف: آمریکا میز مذاکره را ترک کرده است ظریف: آمریکا میز مذاکره را ترک کرده است | آوتاف
خانه / اخبار داغ / ظریف: آمریکا میز مذاکره را ترک کرده است

ظریف: آمریکا میز مذاکره را ترک کرده است

خبرگزاری ایرنا: وزیر امور خارجه ایران تبعیت کشورها از تحریم های یکجانبه آمریکا را اجباری دانست و گفت آمریکا میز را ترک کرده است. میز همانجاست. ما با کشورهای دیگر که همگی منافعی داشتیم و با هم رقابت می کردند، به بهترین قراری که می توانستیم رسیدیم.

محمد جواد ظریف روز چهارشنبه در انجمن آسیایی نیویورک این مطلب را در پاسخ به این سوال عنوان کرد که آیا هیچ راهی برای تعامل با آمریکا نیست؟

سوال دیگر اینگونه بود که ” روابط بین ایران و آمریکا در مسیر منفی تر شدن است. چین، هند، ترکیه و کره جنوبی برای خرید نفت به مشکل خواهند خورد و آمریکا اعلام کرده تا زمانی که ایران به صورت یک نیروی انقلابی عمل کند و رفتار عادی نداشته باشد، این جنگ سرد ادامه خواهد یافت”

وزیر امور خارجه پاسخ داد: مهم این است که آمریکا نگاه کند به آنچه می گوید. آنها از برجام خارج شدند و سعی کردند توجیه کنند که این یک قرارداد اجرایی بود و کنگره تاییدش نکرده بود اما قرارهایی بوده که کنگره تایید کرده و آمریکا باز هم از آنها خارج شده است.

ظریف اضافه کرد: این یک سیاست خطرناک است که آمریکا پیگیری می کند، نه تنها قطعنامه شورای امنیت را نقض می کند، بلکه دیگران را به چنین تحلفی دعوت می کند. تحریم های این دوره کاملا متفاوت هستند چون هیچ مبنایی از سوی شورای امنیت وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: این اولین بار است که یک عضو دائم شورای امنیت از دیگران می خواهد که قطعنامه سازمان ملل را نقض کنند و اگر نکنند آنها را تنبیه می کند.

حتما بخوانید:  ربیعی: با پدیده کودکان نامشروع مواجهیم

وزیر امور خارجه با بیان اینکه “این آمریکاست که باید به رفتار خود نگاه کند نه ایران”، تصریح کرد: ما می دانیم که آمریکا اقتصاد بزرگی است و کشورها نمی توانند بازار آن را از دست بدهند و برای همین از تحریم ها تبعیت می کنند اما امریکا باید بداند که کشورها از روی اجبار و فشار این کار را می کنند. آیا ما می خواهیم سیستم بین الملل را بر اساس اجبار تعیین کنیم؟

ظریف تاکید کرد: ما نباید به این سمت برویم، باید به سمتی برویم که سیستم بین الملل به سمت عدالت برود. ما امپراطوری داشتیم که از عمر آمریکا بیشتر عمر کرد، اما تمام شد، امپراطوری ها تمام شده اند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *