علی اکبر صالحی: در تورقوز آباد خبر خاصی نیست علی اکبر صالحی: در تورقوز آباد خبر خاصی نیست | آوتاف
خانه / اخبار داغ / علی اکبر صالحی: در تورقوز آباد خبر خاصی نیست

علی اکبر صالحی: در تورقوز آباد خبر خاصی نیست

گفتگو روزنامه اعتماد با علی‌اکبر صالحی درباره آژانس، نتانیاهو برجام و منتقدانش:

*آقای نتانیاهو این‌بار واقعا خود را مسخره عام و خاص کرد. دروغگویی او در این مساله امر بدیهی است. ما اصطلاحی به اسم ناکجا آباد داریم و البته از صحبت‌های نتانیاهو هم متوجه نشدیم که نام محل مدنظر تورقوزآباد است یا دورقوزآباد و بیشتر به نظر می‌رسد که همان ناکجاآباد است.

صالحی: از سازمان انرژی اتمی هیچ سندی بیرون نرفته است

سازمان انرژی اتمی کاملا این ادعای مطرح شده از سوی نتانیاهو را رد می‌کند. ما در مکان نام برده شده هیچ گونه فعالیتی نداریم. البته می‌گویند عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. این رسوایی که با صحبت نتانیاهو به پا شد بهترین پاسخ به رفتار‌ها و تهمت‌های نا به جایی است که اسراییل همواره نسبت به ایران داشته است.

نخست‌وزیر رژیم اسراییل چندماه قبل هم در ادعایی کم و بیش مشابه در کنار چندقفسه از اسناد ایستاد و ادعا کرد که این اسناد را از قلب تهران ربوده و به تل آویو برده‌اند.

پاسخ این ادعا را وزیر امور خارجه کشورمان به زیبایی دادند، اما آنچه می‌توانم بگویم این است که قطعا از سازمان انرژی اتمی هیچ سندی بیرون نرفته‌است.

آقای صالحی، معدود افرادی هم بودند که در فضای مجازی این ادعا را مطرح کردند که ایران ابتدا به پرونده نطنز نیز خندید، اما مختومه کردن پرونده ادعا‌هایی که گفته می‌شد ایران در این مرکز فعالیت مخفی دارد سال‌ها برای ایران زمان و هزینه برد و اکنون نیز این ادعای نخست‌وزیر رژیم اسراییل می‌تواند تا همان اندازه برای ایران دردسر شود؟

ایران یکی از کشور‌هایی است که بیشترین نفربازرسی را دارد و الحمدالله تا به امروز همکاری‌ها بسیار خوب بوده و هیچ نکته خاصی باعث کند یا ضعیف شدن همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشده‌است. 

حتما بخوانید:  سرگیجه داوطلبان؛ کنکور تعویق افتاد یا نه؟!

میزان برگشت‌پذیری ایران براساس سناریو‌های مختلف با چه میانگین سرعتی خواهد بود؟

در صورت تصمیم نظام، برگشت‌پذیری ما بسیار سریع خواهد بود. فرض کنید نظام تصمیم بگیرد که ما غنی‌سازی ۲۰ درصد را از سر بگیریم، ما در عرض حداقل ۴ تا ۵ روز این فرآیند را درحد تولید قابل قبول راه می‌اندازیم. این مساله معنای بسیاری دارد، اما ما امیدوار هستیم که برجام پابرجا بماند.

گفته می‌شود که سازمان انرژی اتمی طرح‌هایی را برای تامین آب شرب بخش‌هایی از شمال و جنوب کشور در نظر دارد. برنامه مدنظر سازمان در این حوزه چیست و در چه مرحله اجرایی قرار دارد؟

این ماشین ثبت اختراع شده و مجوز‌های لازم از وزارت بهداشت و سایر وزارتخانه‌های مربوطه را گرفته است. این ماشین می‌تواند منجر به دردسترس قرار گرفتن تمیزترین آب در منازل شود. این دستگاه شبیه دستگاه‌های آب سرد کن است که به عنوان نمونه هموطن ما در جنوب می‌تواند با قراردادن آن در گوشه‌ای از منزل خود ۳۰ تا ۴۰ لیتر روزانه آب سالم در اختیار داشته باشد.

آیا ادعاهایی، چون ادعای بنیامین نتانیاهو درباره وجود فعالیت‌های هسته‌ای مخفی در ایران می‌تواند در این مسیر اختلال ایجاد کند؟

خیر. این ادعا‌ها بیشتر دستمایه مسخره عام و خاص شده و اتفاقا این ادعا‌ها باید روند صدور گزارش نتیجه‌گیری وسیع‌تر درباره صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تسریع کند.

تا چه اندازه باید به تداوم همراهی اروپا با ایران در اجرای برجام امیدوار بود؟

اروپایی‌ها تاکنون به خوبی در کنار تداوم اجرای برجام ایستاده‌اند و این در حالی است که در گذشته تحلیل‌هایی از این دست زیاد بود که اروپایی‌ها و آمریکای‌ها بازی پلیس خوب و بد را انجام می‌دهند، اما تا به امروز اروپایی‌ها از نظر گفتاری خوب ایستادگی کرده‌اند.

حتما بخوانید:  چرا مردم به تاناکوراپوشی روی آورده‌اند؟

پیش بینی شما از چالش میان ایران و آمریکا در آینده نزدیک چیست؟

 دولت ترامپ منطق قدرت را دنبال می‌کند و این منطق جنگل است و در قرن ۲۱ این منطق نمی‌تواند چاره‌ساز باشد.

آمریکا در اجلاس سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی بسیار تنها بود . این مساله نه غلو و نه شعار است.

در سفر اخیری که جناب رییس‌جمهور به نیویورک داشتند نیز ما شاهد برتری سیاسی ایران بودیم. این مساله جای شکر‌گزاری دارد.

ایران چه گام‌هایی برای افزایش سطح ایمنی نیروگاه بوشهر برداشته است؟

 من می‌گویم بوشهر ایمن است و همین‌طور اگر از اماراتی‌ها هم سوال کنید آن‌ها ایمنی نیروگاه‌های خود را تضمین می‌کنند. در حال حاضر OSART یک مرجع بین‌المللی است که نماینده آن تا چندماه دیگر به ایران سفر خواهد کرد.

 کویت یک بار در این زمینه ابراز نگرانی کرده بود و ما اعلام کردیم که از حضور دانشمندان کویتی در بوشهر خوشحال می‌شویم و دعوت کردیم که مهمان ما باشند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *