لشگرکشی خیابانی مخالفان و حامیان «مادورو» لشگرکشی خیابانی مخالفان و حامیان «مادورو» | آوتاف
خانه / اخبار داغ / لشگرکشی خیابانی مخالفان و حامیان «مادورو»

لشگرکشی خیابانی مخالفان و حامیان «مادورو»

خبرگزاری ایلنا: حامیان و مخالفان دولت ونزوئلا در خیابان‌های پایتخت تظاهرات برگزار کردند.

چندین تظاهرات در سراسر ونزوئلا با مشارکت طرفداران «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری این کشور و نیز مخالفان سیاسی او به رهبری «خوان گوایدو» رئیس پارلمان که خود را رئیس جمهوری موقت نزوئلا می‌­داند، برگزار شد.

لشگرکشی خیابانی مخالفان و حامیان «مادورو»

تظاهر کنندگان مخالف دولت ونزوئلا در ادامه جنبش اعتراض‌آمیز علیه دولت این کشور مانع عبور و مرور در خیابان «فرانسیسکو فاگارد» بزرگ‌ترین خیابان شهر کاراکاس شدند.

یک مقام پلیس ونزوئلا اعلام کرد: «تظاهر کنندگان پس از یک راهپیمایی اعتراض‌آمیز در این منطقه، تایرهای خودروها را آتش زدند و مانع عبور و مرور در این شریان مهم ترافیکی شدند».

همزمان با تجمع مخالفان نیکلاس مادورو، موافقان او نیز در کاراکاس گرد هم آمدند. آنها نیز به مناسبت ۲۰ سالگی انقلاب ونزوئلا با لباس‌های قرمز در خیابان بولیوار در مرکز شهر اجتماع کردند.

لشگرکشی خیابانی مخالفان و حامیان «مادورو»

نیکلاس مادورو با استقبال از هواداران خود که در خیابان اجتماع کرده بودند، گفت: «خیابان، باز هم خیابان، برای دفاع از میهن و انقلاب».

او در این سخنرانی خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در کشور شد و گفت: «تمام این بورژواهایی که قدرت را در مجلس در دست گرفته‌اند، باید برگزاری انتخابات پارلمانی در همین سال را به بحث بگذارند.»

برخی کشورها از جمله آمریکا،‌ کانادا، آرژانتین، ‌برزیل،‌ شیلی، ‌کلمبیا، کاستاریکا، ‌گواتمالا،‌ هندوراس، پاناما،‌ پاراگوئه، پرو و مغرب ریاست گوایدو را به رسمیت شناختند حال آن‌که کشورهایی چون روسیه، ایران، ترکیه، کوبا، مکزیک و چین، مادور را رئیس‌جمهوری قانونی ونزوئلا اعلام کرده­‌اند.

لشگرکشی خیابانی مخالفان و حامیان «مادورو»

گوآیدو ارتش ونزوئلا را به حمایت از خود فراخواند

وآیدو در جمع حامیانش تاکید کرد، تا زمانی که مادورو از “غصب” ریاست جمهوری دست بردارد و با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زیر نظر ناظران بین‌المللی موافق کند، جنبش اپوزیسیون راهش را ادامه می‌دهد. روز شنبه ده‌ها هزار ونزوئلایی در کاراکاس و سایر شهرها به اعتراضات اپوزیسیون علیه مادورو پیوستند.

حتما بخوانید:  گمانه‌زنی‌ها؛ رئیسی می‌آید، قالیباف منصرف شد

این رهبر اپوزیسیون ونزوئلا همچنین خواستار جدایی نظامیان بیشتری از دولت مادورو و همسو شدن آنها با مردم ونزوئلایی شد. او گفت: درخواست ما فقط این نیست که به معترضان شلیک نکنید. ما از شما می‌خواهیم تا بخشی از بازسازی ونزوئلا باشید.

او گفت، اپوزیسیون در روزهای آتی برای انتقال کمک بشردوستانه به کشورش از طریق زمینی و دریایی از سه نقطه مرزی اقدام خواهد کرد. او این اقدام را “محک” نیروهای مسلح ونزوئلا توصیف کرد؛ اینکه آنها اجازه عبور این کمک‌های ضروری را می‌دهند یا از دستورات دولت مادورو تبعیت می‌کنند.

در همین حال مادورو تاکید دارد تنها رئیس‌جمهوری مشروع ونزوئلا است و اعتراضات ضد دولتی روز شنبه را بخشی از تلاش کودتا زیر نظر آمریکا دانست. مادورو در تجمع حامیان دولت در کاراکاس گفت: من با مشروعیت‌بخشی دوباره به مجلس ملی و برگزاری انتخابات جدید موافقم تا مردم یک مجلس ملی جدید انتخاب کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *