ماجرای هوآوی از کانادا تا ایران و آمریکا ماجرای هوآوی از کانادا تا ایران و آمریکا | آوتاف
خانه / اخبار داغ / ماجرای هوآوی از کانادا تا ایران و آمریکا

ماجرای هوآوی از کانادا تا ایران و آمریکا

خبرگزاری مهر: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا می گوید هیچ اطلاعی از برنامه های مربوط به دستگیری مدیر ارشد امور مالی شرکت هواوی نداشته است.

منگ وانژو شنبه گذشته در کانادا و به درخواست دولت آمریکا دستگیر شده است. تحقیقات از وی در مورد همکاری برای دورزدن تحریم های آمریکا بر علیه ایران در جریان است.

این زن دختر رن ژنگ فی، موسس شرکت هواوی محسوب می شود. ظاهرا علت بی اطلاع ماندن ترامپ از این بازداشت آن است که رئیس جمهور آمریکا در زمان این رخداد در حال گفتگو و مذاکره با رئیس جمهور کشور چین بوده است. هدف از این دیدار پایان دادن به نبرد تجاری چین و آمریکا اعلام شده بود.

بی اطلاعی ترامپ از دستگیری مدیر ارشد هواوی

انتظار می رود منگ بعد از رسیدگی اولیه به اتهاماتش در ونکوور کانادا به آمریکا تحویل داده شود. بعد از دستگیری وی رسانه های چینی، آمریکا را به تلاش برای مقابله با گسترش فعالیت های جهانی هواوی متهم کرده وخواستار آزادی سریع او شدند. البته به نظر می رسد چین قصد ندارد این موضوع را در گفتگوهای تجاری خود با آمریکا دخالت بدهد.

بر اساس اطلاعاتی که به دنبال محاکمه اولیه مدیر ارشد امور مالی هواوی در کانادا منتشر شده، وی با استفاده از یکی از شرکت های تابع هواوی به نام اسکای کام به دور زدن تحریم های اقتصادی اعمال شده بر علیه ایران طی سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ کمک کرده است. وی که به کلاهبرداری در روابط تجاری با ایران متهم شده، با خطر صدور ۳۰ سال حکم زندان مواجه است.

در همین حال دولت چین به کانادا هشدار داده که هر چه سریع تر منگ وانژو را آزاد کند. چین این اقدام را غیرقانونی و بسیار زشت توصیف کرده و افزوده که اگر کانادا از بازداشت وانژو دست برندارد با تبعات سنگینی مواجه خواهد شد.

حتما بخوانید:  پسر ابوبکر البغدادی، خودش را منفجر کرد

چین خواستار آزادی فوری مدیر «هواوی» شد

“لی یو چنگ” معاون وزیر خارجه چین روز یکشنبه با انتشار بیانیه ای از “جان مک کالوم” سفیر کانادا در چین خواست این مدیر بازداشت شده چینی را بلافاصله آزاد کند و از حقوق و منافع مشروع و قانونی او محافظت کرده در غیر این صورت باید مسئولیت کامل تبعات آن را بپذیرد.

معاون وزیر خارجه چین تاکید کرد بازداشت مدیر مالی شرکت هواوی، «نقض شدید حقوق و منافع مشروع شهروندان چینی است».

لی در این بیانیه آورده است: «این اقدام حرکتی غیرقانونی، غیرمنطقی، ناخوشایند و غیرقابل قبول است».

شرکت فناوری هواوی روز پنجشنبه در پکن با صدور بیانیه ای هرگونه تخلف توسط این مدیرش را رد و اعلام کرد اطلاعات اندکی در مورد بازداشت خانم «وانژو» در دست دارد.

در بیانیه شرکت فناوری هواوی آمده است: این شرکت منطبق با قوانین و مقررات بین المللی از جمله قوانین و مقررات صادرات، رعایت تحریم ها و کنترل صادرات سازمان ملل متحد، ایالات متحده و اتحادیه اروپا فعالیت کرده است.

این شرکت اظهار امیدواری کرده است سیستم های قضایی کانادا و آمریکا در نهایت به یک نتیجه گیری درست برسند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *