محمد خاتمی: بگذارید مردم حرفشان را بزنند محمد خاتمی: بگذارید مردم حرفشان را بزنند | آوتاف
خانه / اخبار داغ / محمد خاتمی: بگذارید مردم حرفشان را بزنند

محمد خاتمی: بگذارید مردم حرفشان را بزنند

برترین‌ها: رئیس دولت اصلاحات از رویه‌های موجود در صدور احکام ناروا برای فعالان سیاسی و مدنی، ستاره‌دار شدن دانشجویان و دربند بودن کارگران انتقاد کرد.

سیدمحمد خاتمی در دیدار جمعی از ایثارگران و جانبازان جنگ تحمیلی در هفته دفاع مقدس ضمن تجلیل از شهیدان و جانبازان و آزادگان و ایثارگران، دو اصل «مقاومت» و «بازدارندگی» را دو اصل کارآمد در برابر تهدیدهای دشمن و تسلیم نشدن و دفاع از خود دانست و گفت: یکی از دستاوردهای جمهوری اسلامی بسط دادن این مقاومت در توده مردم بود و با توجه نشان دادن به رای و نظرات مردم، آن مقاومت سخت‌افزاری با مقاومت معنوی و حضور و پشتوانه مردم تثبیت شد.

وی جایگاه امروز ایران در منطقه و قدرت و تاثیرگذاری آن در معادلات منطقه‌ای را محصول مقاومت در دفاع مقدس و نیز مقاومت در برابر فزون خواهی قدرت‌های بزرگ و سیاست بازدارندگی دانست و گفت: هر چه نسبت میان ملت و حاکمیت قوی‌تر شود، بازدارندگی و مقاومت اثر بیشتری در قدرت ما خواهد داشت.

خاتمی با طرح این پرسش که تلقی جهان از قدرت امروز ایران باید چگونه باشد؟ تأکید کرد: ما دنبال تسلط و دخالت در امور دیگران نیستیم و این باید جزو سیاست‌های اصلی ما باشد که «مقاومت» می کنیم و «صاحب قدرت» می شویم برای تا میدان‌دار «صلح» و «امنیت»، نه تنها در منطقه که در جهان باشیم.

وی افزود: ما در دنیا خواستار صلح و همبستگی هستیم؛ البته خواستار عدم دخالت در امور دیگران هم هستیم و همواره از مظلومان جهان دفاع کرده‌ایم.

وی با اشاره به شیوه مواجهه امام حسین در واقعه کربلا و آغاز نکردن جنگ یادآوری کرد: ما باید پیشگام مذاکره برای صلح و امنیت در منطقه و جهان باشیم اما مذاکره‌ای که برای تسلیم و زبون کردن ملت ایران باشد، نمی‌پذیریم.

حتما بخوانید:  درگذشت آهنگساز آلبوم خاطره‌انگیز دهه ۷۰

خاتمی تأکید کرد: باید با تلاش و دیپلماسی و شعار اعلام کنیم ما این قدرت را پیدا کرده‌ایم و امنیت و صلح برای همه می‌خواهیم. مقاومت و بازدارندگی برای صلح و امنیت برای همه است.

وی در ادامه بر ضرورت تقویت جنبه مردمی مقاومت در داخل کشور اشاره و تأکید کرد: باید حقوق مردم رعایت شود و به گرفتاری‌های آنها رسیدگی شود. ملت را به رسمیت بشناسید و یک جریان اجازه نداشته باشد که در همه جا باشد و همه را حذف کند؛ بگذاریم مردم بیایند حرفشان را بزنند.

خاتمی هشدار داد: ما نباید این همه دانشجویان ستاره‌دار و این همه کارگر دربند داشته باشیم. نباید با اعتراضات–حتی اگر گروه‌هایی استفاده سیاسی کنند- اینگونه برخورد شود و باید مردم بتوانند حرفشان را بزنند و امنیت داشته باشند؛ امنیت شغل و کار داشته باشند. و نیز ببینند و قانع شوند که مسؤولان تلاششان برای رفع گرفتاری‌ها و ایجاد زمینه‌ مناسب‌تر برای زندگی آبرومندانه آنان است.

وی ادامه داد: من نمی‌خواهم بگویم همه نارضایتی‌ها و اعتراضات درست است اما بالاخره این نارضایتی و اعتراض -که بعضا هم تحت تاثیر جو ایجاد شده در فضای مجازی است- وجود دارد، اغلب گروه‌ها و افراد و بسیاری از دین‌داران، معلمان، کارگران، کارفرمایان و کارمندان به نحوی ناراضی هستند از این وضع زندگی. ما حتما می‌توانستیم بهتر از این کشور را اداره کنیم.

خاتمی گفت: امروز ایران به عنوان نیروی تاثیرگذار و مقتدر در منطقه و دنیا مطرح است اما چگونگی بهره‌گیری از این اقتدار مهم است. ممکن است این اقتدار موجب غرور برخی افراد شود اما باید این اقتدار با وحدت ملی و باز کردن فضا و جلوگیری از احکام ناروا (برای فعالان سیاسی و مدنی) ایجاد و تقویت شود.

حتما بخوانید:  پست همایون درباره فوت استاد شجریان

خاتمی در ادامه به موضوع وحدت در جامعه پرداخت و گفت: وحدت جامعه این نیست که همه بیایند تسلیم یک سلیقه شوند و اگر نشدند مال و جان و آزادی‌شان تهدید شود.

وی با اشاره به طولانی‌شدن حصر و آسیبی که رای‌دهندگان بعد از انتخابات ۸۸ متحمل شدند، تصریح کرد: وحدت، «همه با هم» بودن است. همه با هم باشیم و در عین حال اختلاف نظرها را به رسمیت بشناسیم. شعار من در زمان ریاست‌جمهوری، زنده باد مخالف من بود چون این مخالف است که باید آزادی داشته باشد، و الا آزادی موافق یا تابع که هنر نیست.

خاتمی با استناد به قانون اساسی گفت: هرکس در چارچوب قانون اساسی عمل می‌کند ولو با ما مخالف است، حق شهروندی دارد در چارچوب قانون اساسی عمل می کنند، چرا باید از حقوق خود محروم باشند؟

وی با اشاره به حرف و عمل امام (ره) در اهمیت رای و نظر مردم و اعلام جمهوری اسلامی نه یک کلمه کمتر نه یک کلمه بیشتر، گفت: امام حتی رسمیت و مشروعیت رهبری خود را ناشی از رأی خبرگان دانست که خبرگان مشروعیت و مرجعیت خود را از رأی مردم گرفته‌اند و در نتیجه رهبری منتخب مردم است. ما باید عملکرد امام و حمایتش از رای مردم را تبیین کنیم.

خاتمی با اشاره به برخی جریان‌هایی که اعتقادی به رای مردم ندارند گفت: یا باید سخن و عمل امام را نادیده بگیریم و بگوییم جمهوری مورد قبول ایشان نبوده چنانکه گفتند و رأی مردم را بی اعتبار دانستند یا اگر رای مردم را قبول داریم، باید زمینه بروز آزادی این رأی را نیز فراهم آوریم.

حتما بخوانید:  هشدار درباره بد‌حجابی در مطب‌ها و داروخانه‌ها

وی در پایان از ایثارگران خواست با فضا دادن به نسل جوان تجربیات خود را به نسل جدید منتقل کنند و از طریق تشکیلات با احزاب و افراد و جامعه صحبت و نظرات خود را منتقل کنید.

در ابتدای این دیدار ایثارگران به بیان دغدغه‌های خود درباره وضعیت کنونی سیاست خارجی ایران و عملکرد آینده اصلاح‌طلبان بیان کردند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *