مهرعلیزاده: دولت سوم خاتمی را تشکیل خواهم داد مهرعلیزاده: دولت سوم خاتمی را تشکیل خواهم داد | آوتاف
خانه / اخبار داغ / مهرعلیزاده: دولت سوم خاتمی را تشکیل خواهم داد

مهرعلیزاده: دولت سوم خاتمی را تشکیل خواهم داد

ایسنا: کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دولت احتمالی خود را دولت سوم سید محمد خاتمی خواند .

محسن مهرعلیزاده کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شامگاه سه شنبه طی گفت‌وگویی در شبکه اجتماعی کلاب هاوس با انتقاد از عدم احراز صلاحیت برخی داوطلبان کاندیداتوری‌ انتخابات توسط شورای نگهبان اظهار کرد: رد صلاحیت دوستان عزیزی مثل آقایان شریعتمداری، پزشکیان، جهانگیری و لاریجانی و همچنین افرادی که لایق و سزاوار بودند و می‌توانستند بعنوان کاندیدایی مناسب برای ریاست جمهوری مطرح باشند، موجب سرد شدن فضای انتخابات شد.

مهرعلیزاده: دولت سوم خاتمی را تشکیل خواهم داد

وی در پاسخ به پرسشی درباره جایگاه جوانان و بانوان در دولت خود گفت: دولتی که تشکیل خواهم داد دولت سوم خاتمی است یا همان ویژگی‌ها در ابعاد مختلف اعم از اقتصادی، بین‌الملی و نشاط و آزادی‌های اجتماعی و سیاسی.

وی افزود:من نام دولت خودم را دولت زندگی نامیدم و معتقدم مردم باید زندگی کنند و شاداب باشند؛ چراکه شایسته زندگی خوب هستند. مشی اصلاح‌طلبی همواره اعتماد به جوانان بوده و خودم محصول اعتماد به جوانان هستم و در ۲۵سالگی مورد اعتماد قرار گرفتم و از سویی نیز تجربه خوبی از اعتماد به جوانان دارم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اغلب جوانانی که من به آنها اعتماد کردم از مدیران امروز کشور هستند، افزود: تصمیم دارم حتی از دهه هفتادی ها در سمت‌هایی نظیر فرماندار استفاده کنم همچنین ۳ نفر زن در کابینه من خواهند بود. در ۳۱ استان کشور نیز معتقدم باید هر استان حتما یک استاندار یا قائم مقام استاندار زن داشته باشیم. در حوزه های دیگر حتی معاونت اول در صورت شایستگی باید زنان حضور داشته باشند. من همچنین درباره استفاده از اهل سنت محدودیت قائل نخواهم شد.

مهرعلیزاده همچنین در پاسخ به پرسشی درباره شیوه گفت و گو با مردم گفت: اگر با مردم صادقانه صحبت کنیم، آنها به اندازه زیادی هوشیارند و می‌فهمند. قطعا در ایام انتخابات باید به نحوی با مردم صحبت کنیم که بین اصلح و غیر اصلح تمایز قائل شوند.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره برخورداری ستادهای انتخاباتی کاندیداهای مختلف از امنیت در فضای رقابتی موجود اظهار کرد: من هیچگاه به دنبال طمع یک ریال از هیچ جا برای خودم نبودم و امروز نیز با حقوق بازنشستگی زندگی میکنم و نشان داده ام اگر از از نزدیکانم فسادی مرتکب شده باشند، برخودر کردم؛ طبیعی است که از سیستم قضاییه هم انتظار دارم و قطعاً اجاره نخواهم داد برخوردهای امنیتی با فعالان سیاسی و اجتماعی را ادامه دهند.

وی افزود:قوانین جرم سیاسی در کشور مشخص است و فکر میکنم این انتخابات پایانی بر شیوه‌ای خواهد بود که در آن افراد هر طور که علاقه مند بودند، با مردم رفتار می کردند؛ من در این موضوع تمام قد خواهم ایستاد.این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: اگر قانون ملاک باشد، تعارضی در کار نیست؛ یکی از ویژگیهای اصلی دولت آقای خاتمی قانون‌گرایی بود و من هم بر این موضوع تاکید دارم.

مهرعلیزاده در پاسخ به پرسشی درباره تعامل دولت احتمالی وی با مجلس یازدهم گفت: از نظر قانون اساسی رئیس جمهوری بالاترین مقام کشور بعد از رهبری است و در اختیار رئیس جمهور است که در جاهایی که ببیند هرکدام از قوای دیگر در انجام وظایف خود مسائلی جز منافع ملی را در نظر میگیرند، می‌تواند تذکر دهد؛ البته اصل بر تعامل است و من اطمینان دارم با تعامل همه مسلئل قابل حل است.

حتما بخوانید:  جزئیات عرضه اینترنتی کالا‌های اساسی اعلام شد

وی در پاسخ به پرسشی درباره حوزه سلامت خاطر نشان کرد: در این حوزه برنامه مفصلی بر مبنای تجربیات طرح تقریبا نیمه کاره رها شده تحول سلامت تدوین کرده ایم. مشکل ما در کشور فعلا کرونااست و بنظر من مدیریت کرونا تاکنون فاجعه‌ای تمام عیار بوده است. بنظر من بحران ها بهترین فرصت برای اعمال اصلاحات است و باید از بحران کرونا در راستای اصلاح طرح سلامت استفاده کنیم و در زمانی کوتاه با این فاجعه برخورد کنیم.

وی ادامه داد:به نظر من اگر مقداری عکس وضع موجود عمل میشد و به بخش خصوصی اعتماد می شد و این اجازه به این بخش داده می شد تا واکسن وارد کنند، وضع بهتری داشتیم. قول می‌دهم به محض شروع دولت حداکثر ظرف ۳ ماه واکسیناسیون سراسری در کشور انجام خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره انتقادات به انتخابات سال ۸۴ و رفتار او در انتخابات پیش رو اظهار کرد: بنظر میآید در سال ۸۴ هم همه کنش‌گران سیاسی به اندازه وزن و جایگاه خود در وضع ایجاد شده سهیم بودند و باید به همان میزان از مردم عذرخواهی کنند. با این حال معتقدم امسال با ساز و کاری که تشکیل شده، اتفاق خوبی افتاده است.

مهرعلیزاده در پاسخ به پرسشی درباره مهمترین برنامه خود در حوزه بازار سرمایه گفت: فوری ترین اقدام این است که هرگونه اقدام و مداخله دولت در خصوص قیمت، بالا و کنترل بازار و همچنین اجازه دخالت سهام داران عمده را سلب کنیم، وضعیت بورس سامان می‌یابد.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که اگر آقای خاتمی از شما بخواهد به نفع آقای همتی کناره‌گیری کنید، آیا این کار را انجام می‌دهید؟ اظهار کرد: من با آقای خاتمی و آقای نبوی و سایر دوستان عزیز صحبتهایی داشتم که نهایتا منجر به ارسال نامه به آقای نبوی شد و قطعا در این زمینه تصمیم با جمع دوستان خواهد بود و ان شاءالله این بار در نهاد تشکیل شده بر اساس عقل جمعی رفتار خواهد شد. من آقای خاتمی را جدا از اصلاح صلایان نمی دانم و ایشان را در راس این جریان می دانم و بر همین اساس نیز به هر تصمیم که در شورای اصلاحات اخذ شود، احترام میگذارم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به پرسش دیگری درباره نتایج رایزنی‌ها یا جبهه اصلاحات و اینکه آیا اصلاح طلبان قصد داند که در پیروزی او سهیم باشند و شکست او را بر عهده نگیرند؟ اظهار کرد: در صورت پیروزی من، میدان میدان حضور صحیح و اصولی جریان اصلاح طلبی خواهد بود و همچنین در صورت شکست اگر باز هم من مقصر شناخته شوم، اشکالی ندارد و می گویم فدای سر جریان اصلاحات. من آمده‌ام که صدای مطالبات مردمی و یادآور روزهای خوش اصلاحات باشم.

مهرعلیزاده در پاسخ به پرسشی درباره شانس وی برای پیروزی در انتخابات گفت: در احتمالات صفرمطلق نداریم و بر همین اساس نیز پیش می‌رویم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره وعده عملی وی برای عدم تکرار ادعای کمبود اختیارات رئیس جمهوری اظهار کرد: از الان نمی‌شود برای آینده وعده عملی داد بلکه باید به تجربیات من دقت کنید؛ من اهل باج دادن نیستم؛ با این حال وعده میدهم که میشود ایستاد و کار خواهم کرد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره گفتمان وی خاطر نشان کرد: من در سال ۱۳۸۴ کاندیدا بودم و در آن زمان نیز تز دولت رفاه را داشتم و تنها کاندیدایی بودم که با گفتمانی علمی و کار شده وارد رقابت شدم‌ طی این ۱۶ سال نیز بیکار ننشسته‌ام و مانند فردی نیستم که بگویم امروز بر من تکلیف شد تا وارد عرصه انتخابات شوم؛ حداقل در هر زمینه ای چندین استاد دانشگاه با من کار کرده‌اند و الان برنامه عملی من برای دولت سیزدهم روی میز من قرار دارد. هفته آینده در مراسم رونمایی از برنامه‌ها فایل برنامه هایم را در اختیار عموم قرار خواهم داد.

حتما بخوانید:  ترامپ: ما برای برگزاری جشن بزرگ آماده‌ایم

هرعلیزاده در پاسخ به پرسشی درباره برنامه‌های وی در حوزه اقوام گفت: مشابه فعلی ما این است که ایران در خطر است فارغ از هر قوم و گروه و دین و مذهب؛ بنابراین باید حرکتی کنیم که از رنگین کمان بسیار زیبای قومیت ادیان و مذاهب بیشترین استفاده را کنیم و محدودیتهای ایجاد شده را از بین ببریم و از آنها در جایگاه های مختلف بهره ببریم. در صورت تغییر نگاه امنیت به نگاه شهروندی و اجتماعی نسبت به اقوام و مذاهب میتوانیم بسیاری از مسائل را برطرف نماییم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره برنامه‌های وی در حوزه سیاست خارجی اظهار کرد: سیاست خارجی دولت من سیاست توسعه محور خواهد بود و همه چیز در اختیار برنامه‌های توسعه ای کشور خواهد بود؛ طرح گفت‌وگوی تمدنهای دولت آقای خاتمی را زنده خواهم کرد و این موضوع با انتخاب وزیر مناسب در این زمینه قابل زنده کردن هست؛ آقای ظریف اگر افتخار دهند، ایشان یکی از افتخارات دولت من خواهند بود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: فکر میکنم در مرزی که گمرک احداث نشود، باید احتمالاً سنگر بسازیم؛ در نتیجه سیاست خارجی من توجه به ظرفیت های منطقه ای، همسایه ها و حضور در بازارهای اقتصادی منطقه برای ارتقاء و رشد اقتصاد خواهد بود.

مهرعلیزاده در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره نظر وی در خصوص وقایع آبان ۹۸ گفت: آبان ۹۸ فاجعه‌ای بود که در نتیجه عدم توجه به سخن متخصصان رخ داد؛ اگر آبان مسئولیتی داشتم کمیته‌ حقیقت یاب برای دلجویی از آسیب دیدگان تشکیل میدادم. من معتقدم اگر شکافهای بین ملت و دولت ترمیم نشود یک فاجعه رقم می‌خورد.

وی در پاسخ به پرسشی در باره رویکرد او در برابر فشارها به دولت احتمالی‌اش با تاکید بر اینکه من اهل عقب نشینی نیستم گفت: من مدیری عمل گرا هستم و در کارم با هیچ کسی تعارف ندارم. درباره راه ندادن دادن نماینده من به صدا و سیما نیز باید بگویم که امروز من رییس جمهور نیستم و به عنوان یک شهروند مشمول تمامیت خواهی‌هایی از این دست هستم؛ به همین دلیل معتقدم که رای مردم تضمین قدرت مردم است و اگر مردم در انتخابات تمامیت خواهان را کنار بزنند مطمئن باشند، آنها نمی‌توانند کاری کنند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: من از رد صلاحیت هرگز نمی‌ترسیدم و نمی‌ترسم بلکه از این می‌ترسیدم که تفکر اصلاح طلبی و نام خاتمی حذف شود. امیدوارم وقتی مردم بدانند صدای‌شان شنیده می‌شود مطالبات آنها مطرح می‌شود، مشکل کم مشارکتی هم برطرف شود.

مهرعلیزاده در پاسخ به این پرسش که آیا قصدی برای استفاده از اصولگرایان معتدل در دولت سیزدهم دارید؟ گفت: ایران برای همه ایرانیان است؛ من تفکر اصلاح طلبی را تنها راه برون رفت از مشکلات امروز کشور می‌دانم؛ در نتیجه در مجرای استقرار اندیشه اصلاح طلبی از هر فردی که دلسوز ایران باشد استفاده خواهم کرد.

حتما بخوانید:  رفع برخی محدودیت‌های ارتباطی موسوی و رهنورد

وی در پاسخ به پرسشی درباره برنامه‌های وی در زمینه سند همکاری ۲۵ سایه با چین گفت: قطعا در دولت بعدی ابتدا با مشی دولت سنجیده می‌شود و متناسب با مصالح کشور پیگیری می‌شود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این پرسش که آیا کاندیداتوری‌ در انتخابات را جدی گرفته‌اید؟ گفت: بله خیلی هم جدی گرفته‌ایم. منتها نوع حضور، قطعا بر اساس سیاست های هر کاندیدا انجام می‌شود؛ البته من امکانات چند صد میلیاردی برخی کاندیداهای دیگر را که سالهاست در حال استفاده از امکانات دولتی و هواپیماهای شخصی هستند ومکررابه سفرهای استانی می‌روند را ندارم بلکه به مردم و امکانات خودمان متکی هستیم.

مهرعلیزاده در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا در انتخابات پیش رو پایگاه رای ملی دارد یا روی آذری زبان‌ها سرمایه گذاری کرده‌؟ اظهار کرد: امروز ما نگران ایران هستیم و ایران در خطر است؛ کارم در سطح ملی بوده است و اشراف کافی در همه امور دارم. من در استان‌های خراسان بزرگ و اصفهان استاندار بوده‌ام. من فرزند آذربایجان هستم و مثل همه آذری زبانان عزیز بر ایران عزیز غیرت دارم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره نتیجه بررسی‌های کمیته حقیقت یاب اسیدپاشی اصفهان اظهار کرد: در زمان دادستانی آقای رییسی این مسائل رخ داده و ان شاءالله وقتی ایشان به قوه قضاییه بازگشتند بهتر این موضوع را رسیدگی کنند تا سوالی در اذهان باقی نماند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره سیاستهای فرهنگی وی خاطر نشان کرد: اعتقاد دارم که فرهنگ عرصه امنیتی نیست و من مخالف فرهنگ د.لتی و طرفدار دولت فرهنگی هستم. من در جهت سپردن فرهنگ و سیستم های نظارت فرهنگی دست اهل فرهنگ حرکت خواهم کرد.

مهرعلیزاده در پاسخ به این پرسش که آیا این انتقاد را وارد می دانید که با وجود عدم تایید صلاحیت اصلاح‌طلبان توسط شورای نگهبان، درحال مشروعیت بخشی به انتخابات هستید؟ گفت: حال که فضای انتخابات سرد است، قطعاً من این کمک را خواهم کرد و به مردم می‌گویم که باید از فرصت خود استفاده کنند تا وضع از آنچه هست بدتر نشود؛ در عین حال تابع نظر جبهه اصلاحات هستم و چندین بار گفته‌ام که به نحوه عمل شورای نگهبان معترضم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره موضع اخیر مجمع روحانیون مبارز گفت: دولت سوم خاتمی دولتی نیست که خاتمی رییس جمهور آن باشد، بلکه یک مشی سیاسی اصلاح طلبی است نه یک کار فردی.

این کاندیدای انتخابات ریاست درباره برنامه‌هایش در زمینه خصوصی سازی و علت عدم واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس در دولت اصلاحات اظهار کرد: معتقدم خصوصی سازی های فعلی متاسفانه تبدیل به نوعی دولتی سازی ها شده است. من در زمینه محدود کردن واگذاری دولت به دولتی برنامه‌ریز و ناظر برنامه‌هایی دارم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: من در سال ۸۳ با موفقیت کامل کار واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس را پی گیری کردم و در خرداد ۸۴ برای اینکه جنبه تبلیغاتی نگیرد اعلام نکردم و وقتی آقای احمدی نژاد روی کار آمد دستور دادند که این کار انجام نشود و موضوع نیز از آن تاریخ متوقف ماند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *