هلیکوپتر «نبوغ» بر فراز مریخ به پرواز درآمد هلیکوپتر «نبوغ» بر فراز مریخ به پرواز درآمد | آوتاف
خانه / اخبار داغ / هلیکوپتر «نبوغ» بر فراز مریخ به پرواز درآمد

هلیکوپتر «نبوغ» بر فراز مریخ به پرواز درآمد

باشگاه خبرنگاران: هلی‌کوپتر «نبوغ» ناسا پس از دو بار تعویق، سرانجام موفق شد اولین پرواز آزمایشی خود را بر فراز مریخ انجام داده و یک لحظه تاریخی را رقم بزند.

پرواز هلیکوپتر نبوغ ناسا با موفقیت انجام شد

هلی کوپتر «نبوغ» ناسا پس از دو بار تعویق، سرانجام امروز بر فراز سیاره سرخ به پرواز درآمد. نبوغ در ماموریت اعزام مریخ‌نورد «استقامت»، به همراه آن راهی مریخ شد و دو هفته پیش، با انجام اقدامات اولیه، از «استقامت» جدا شده و بر سطح این سیاره مستقر شد؛ نقطه عطف این ماموریت پیش از انجام اولین پرواز آزمایشی، مقاومت «نبوغ» در سرمای منفی ۹۰ درجه مریخ بود.

هدف ناسا از انجام این ماموریت، جستجو برای یافتن رگه‌هایی از حیات در سیاره سرخ است. پرواز «نبوغ» اولین پرواز یک هلی‌کوپتر در سیاره‌ای دیگر است و می‌تواند به اندازه پرواز برادران رایت حائز اهمیت باشد.

این پرواز به صورت خودکار توسط سیستم هدایت، ناوبری و کنترل هلی‌کوپتر انجام شد. علت خودکار بودن پرواز «نبوغ» این است که مخابره اطلاعات به مریخ چیزی حدود ۱۵ دقیقه و ۲۷ ثانیه زمان می‌برد، بنابراین «نبوغ» خودش باید تصمیمات لازم را برای پرواز بگیرد. حدود ۱۲ ثانیه طول می‌کشد تا پره‌ها از دور صفر به ۲۵۳۷ دور در دقیقه (سرعت مطلوب برای نخستین پرواز) برسند.

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *