کیهان: کُره، اموال ۸۴میلیون ایرانی را بلوکه کرده کیهان: کُره، اموال ۸۴میلیون ایرانی را بلوکه کرده | آوتاف
خانه / اخبار داغ / کیهان: کُره، اموال ۸۴میلیون ایرانی را بلوکه کرده

کیهان: کُره، اموال ۸۴میلیون ایرانی را بلوکه کرده

روزنامه کیهان: کره جنوبی به جای اینکه ترتیباتی اتخاذ کند تا اموال بلوکه ۸۴ میلیون ایرانی را بازگرداند، با دعوت از سفیر ایران به تصمیم تهران برای شکایت از کره جنوبی از طریق مراجع رسمی بین‌المللی، معترض شده است!

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی خبر داد که سعید بادامچی شبستری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول به وزارت خارجه کره جنوبی دعوت و نسبت به تصمیم تهران برای شکایت از بلوکه شدن دارایی‌هایش در بانک‌های کره جنوبی به وی اعتراض و از این تصمیم ایران ابراز تاسف شده است.

بدهی کره جنوبی به ایران در دو بانک این کشور مجموعا به ارزش ۷ میلیارد دلار است که حدود ۲ سال است که به بهانه تحریم‌های آمریکا پرداخت نشده است. این بدهی در ازای خرید میعانات گازی از ایران بوده و کره‌ پس از توقف واردات این محصول، اقدام به خرید بنزین از آمریکا کرده است.

گفتنی است، یک بدهکار نمی‌تواند رفتار طلبکارانه داشته باشد. کره جنوبی در حالی به سفیر ایران اعتراض می‌کند که ۷ میلیارد دلار به ایران بدهکار است و شکایت از عدم پرداخت آن، حق مسلم جمهوری اسلامی ایران است. کره جنوبی به جای رفتار ناپسند و غیرمعمول در اعتراض به شکایت ایران، باید سریعا نسبت به پرداخت بدهی خود به ایران اقدام کند.

به گزارش فارس، حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان ۲۳ خردادماه در گفت‌وگوی تلفنی با عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی با انتقاد از مسدودسازی منابع بانک مرکزی ایران توسط کره جنوبی، به رئیس کل بانک مرکزی دستور داد با همکاری وزارت امور خارجه موضوع را از طریق سیاسی دوجانبه و مسیر حقوقی و نهادهای مالی و مجامع بین‌المللی مورد پیگیری قرار دهد.

حتما بخوانید:  درگیری بین طرفداران بایدن و ترامپ در میشیگان

وی تاکید کرد: ممانعت کره جنوبی در استفاده ایران از منابع بانک مرکزی برای خرید کالاهای اساسی، دارو و اقلام انسان‌دوستانه هرگز پذیرفتنی نیست و انتظار داریم دولت کره جنوبی هرچه سریع‌تر این محدودیت را برطرف کند.بهانه‌های کره‌ای‌ها به هیچ وجه قابل قبول و مسموع نیست

در همین خصوص، سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۲۳ تیر ماه در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره بدهی کره جنوبی به ایران و دستور رئیس جمهور برای برگرداندن طلب هفت میلیارد دلاری ایران از این کشور، اظهار داشت: هم در سطح سفرا و هم مقامات وزارت خارجه دو کشور و حتی مقامات اقتصادی و بانک مرکزی دو کشور رایزنی‌ها ادامه داشته و ما این را ادامه خواهیم داد.

به صراحت به کره‌ای‌ها گفتیم و الان هم به صراحت می‌گویم آنچه آنها به عنوان بهانه عدم پرداخت بدهی‌های خودشان به ملت ایران ذکر می‌کنند، اصلا قابل قبول و مسموع نیست. جمهوری اسلامی ایران تحت تحریم‌ نهادهای بین‌المللی، شورای امنیت و غیره نیست و یک کشور قلدر یاغی به صورت یکجانبه جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرده است و کره به عنوان یک دولت مستقل موظف نیست آن تحریم‌ها را اجرا کند.

وی بیان داشت: بهانه‌ای که می‌آورند مبنی بر اینکه تحریم‌های آمریکا موجب می‌شود که نتوانیم بدهی شما را دهیم، اصلا قابل قبول نیست و در هیچ محکمه‌ای قابل پذیرش نیست. انتظار داریم مقامات کره جنوبی رویکرد خودشان را در این زمینه تغییر بدهند و سعی کنند با توافقاتی که با مقامات ما انجام می‌دهند بدهی‌های خود را پرداخت کنند.

حتما بخوانید:  طرحی جالب برای گوشی‌بازانِ توالت‌نشین

موسوی گفت: این مذاکرات تا حالا روزنه‌هایی ایجاد کرده بود، اگر ببینیم این روزنه‌ها بسته می‌شود، حتما سایر اقدامات براساس دستور رئیس جمهور در دستورکار ما و بانک مرکزی که مسئول اصلی این کار است، قرار خواهد گرفت.

رابطه ارباب رعیتی آمریکا و کره جنوبی به خودشان مربوط است

سخنگوی وزارت خارجه پیش از این هم گفته بود که کره جنوبی حق ندارد اموال ملت ایران را برای مدت مدیدی به بهانه تحریم‌ها و فشارهای آمریکا بلوکه کند و تبعیت کورکورانه کره جنوبی از آمریکا و بلوکه کردن اموال ایران به هیچ وجه قابل قبول نیست.

موسوی هفته‌ گذشته نیز در سفری به اردبیل در جمع خبرنگاران در این باره تصریح کرد: رابطه ارباب رعیتی آمریکا و کره جنوبی به خودشان مربوط است و به ما ربطی ندارد ولی باید کره جنوبی در معامله خود با ایران صادق باشد و به تعهدات خود در این زمینه باید عمل کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *