تورم ۷۵درصدیِ شهریه‌ها در دانشگاه آزاد تورم ۷۵درصدیِ شهریه‌ها در دانشگاه آزاد | آوتاف
خانه / اخبار داغ / تورم ۷۵درصدیِ شهریه‌ها در دانشگاه آزاد

تورم ۷۵درصدیِ شهریه‌ها در دانشگاه آزاد

رزونامه هشمهری در گزارشی از افزایش ۴۰ تا ۷۵درصدی شهریه دانشگاه آزاد در ترم جدید خبر داده که اعتراض دانشجویان این دانشگاه را به دنبال داشته است.

ی

در بخشیب از این گزارش آمده:

* افزایش ناگهانی شهریه بسیاری از رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی در مقاطع تحصیلی مختلف، صدای دانشجویان این دانشگاه را درآورده؛ شهریه‌هایی که برای ترم جدید بین ۴۰تا۷۵درصد افزایش یافته است و حتی در بعضی رشته‌ها روی شهریه ترم‌های قبل دانشجویان نیز اعمال شده و برای آنها بدهی صادر کرده‌اند. حالا ۴۰هزار دانشجوی این دانشگاه در کارزاری اینترنتی از رئیس مجلس شورای اسلامی خواسته‌اند نسبت به این تخلف رسیدگی کند.

* به‌غیر از جمع‌آوری امضا در کارزار اینترنتی، دانشجویان برخی دانشکده‌ها تجمع کرده و از مدیران خواسته‌اند که در این‌باره توضیح دهند. به‌طور نمونه دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد واحد مشهد ۲۲شهریور‌ماه در محوطه این دانشگاه تجمع کرده و با دردست‌داشتن پلاکاردهایی که روی آنها نوشته شده بود «آقای رئیس‌جمهور؛ با شهریه نجومی و غیرقانونی دانشگاه پزشکی آزاد مقابله کنید»، «دوسال آموزش مجازی و بدون امکانات؛ افزایش شهریه ۷۵درصدی!» و «ما دانشجویان پزشکی، افزایش شهریه را تنها تا ۲۰درصد پرداخت می‌کنیم» اعتراضات خود را نسبت به این اقدام دانشگاه آزاد نشان دادند.

* همچنین دانشجویان فنی-مهندسی تهران جنوب و دانشجویان واحد تهران مرکز هم طی اعتراضی هماهنگ، خواستار لغو افزایش نامتعارف شهریه دانشگاه آزاد شدند.

* مهسا.ف یکی از دانشجویان کارشناسی واحد تهران جنوب در این‌باره گفت: «مدیریت دانشگاه اقدام به افزایش ۴۴درصدی شهریه ثابت کرده و معوقه این مبلغ را به‌عنوان بدهی برای دانشجویان ثبت کرده‌اند. اما طبق قانون نباید شهریه ثابت تغییر پیدا کند، ضمن اینکه کلاس‌ها هم چند ترم آنلاین بوده است. حالا هم گفته‌اند اگر بدهی را پرداخت نکنید امکان ثبت‌نام در ترم جدید را نخواهید داشت. این موضوع باعث خشم و عصبانیت همه ما دانشجویان شده و حتی به‌طور قانونی و صلح‌آمیز مواضعمان را مطرح کرده‌ایم اما فعلا که راه به‌جایی نبرده‌ایم.»

حتما بخوانید:  پسر ۱۸ساله با یک توهم خانواده‌اش را کشت

* فرزاد.ج دانشجوی دانشگاه آزاد اراک هم در این‌باره گفت: «دانشگاه آزاد بدون اطلاع قبلی و بدون هیچ ضابطه‌ای به یکباره شهریه‌ها را افزایش داده و حتی ما را بابت ترم‌های پیش بدهکار کرده است. به‌رغم اعتراض سراسری ما به این ظلم و جمع‌آوری ۴۰هزار امضا در کارزار اینترنتی هنوز هیچ‌یک از مسئولان این موضوع را پیگیری نکرده‌اند و مدیران دانشگاه آزاد هم بدون توجه به خواسته دانشجویان، اعمال غیرقانونی شهریه را دنبال می‌کنند.»

محسن نفر، معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی:

* (درباره افزایش ۷۵درصدی شهریه‌ رشته‌های علوم پزشکی): «اعتراضی به من نرسیده است. اما تغییر شهریه‌ها در دانشگاه آزاد همواره معمول بوده و یکدفعه افزایش خاص و غیرمعمولی نداشته‌ایم. میزان افزایش سنواتی مانند قبل است و هیچ تفاوت معناداری نداریم. البته هرگونه افزایش شهریه‌ای را باید هیأت امنای دانشگاه اعلام کند.»

احمد حیدری، سخنگوی دانشگاه آزاد:

* (با ابراز بی‌اطلاعی از اعتراض دانشجویان نسبت به افزایش شهریه): « میزان افزایش شهریه در آغاز هر سال تحصیلی از سوی هیأت‌امنای دانشگاه اعلام می‌شود به این شکل که هیأت امنا باید جلسه بگذارد – که امسال اواخر شهریور خواهد بود – و در آنجا تعیین می‌شود که رشد شهریه در سال تحصیلی جدید چگونه باشد.»

وحید چگینی، رئیس واحد تهران جنوب دانشگاه آزاد:

* (با رد هرگونه افزایش چندباره در میزان شهریه ثابت دانشجویان این دانشگاه): اتفاقی که در واحد تهران جنوب افتاده، این است که افزایش شهریه سال پیش را به‌موقع اعمال نکرده بودند؛ یعنی باید در سال تحصیلی گذشته، برای هر ترم ۲۰درصد افزایش شهریه (برای شهریه متغیر) را اعمال می‌کردند اما در دوره مدیریت سابق این واحد دانشگاهی، این اتفاق رخ نداده بود که ما مجبور شدیم این ترم این کار را انجام دهیم. بنابراین افزایش ۲۰درصدی شهریه متغیر برای دوترم، برابر ۴۰درصد افزایش شد که دانشجویان آن را پرداخت نکرده‌اند و به دانشگاه بدهکار هستند.به دانشجویان اعلام شده است که این بدهی را تا قبل از فارغ‌التحصیلی‌شان به‌صورت اقساط می‌توانند پرداخت کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *