جان کری: برجام بدون آمریکا هم کار می‌کند جان کری: برجام بدون آمریکا هم کار می‌کند | آوتاف
خانه / اخبار داغ / جان کری: برجام بدون آمریکا هم کار می‌کند

جان کری: برجام بدون آمریکا هم کار می‌کند

خبرگزاری ایرنا: جان کری در مصاحبه ای با شبکه «سی.بی.اس» که یکشنبه پخش شد، در پاسخ به این پرسش که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برجام را «توافق بد» خوانده است، اظهار داشت: گفتن این حرف موجب نمی شود که این گونه باشد.

وی افزود: این توافق از لحاظ بازرسی ها، پاسخگویی و آنچه که ایران باید انجام دهد، سختگیرانه ترین توافق است که در مقایسه با هر توافق دیگری روی کره زمین، بیشترین شفافیت در طولانی ترین مدت را ایجاد می کند. هیچ کشوری مثل ایران برای پایبندی به این توافق عمل نکرده است.

وزیر خارجه دولت باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا در ادامه گفت: درحالی که آمریکا از توافق خارج شده است، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و انگلیس همگی تلاش می کنند تا آن را حفظ کنند. فقط آمریکا از آن خارج شد، فقط دونالد ترامپ.

کری تاکید کرد: به نظرم کارشناسانی که می فهمند – وزارت دفاع – وزیر دفاع او بر این عقیده بودند که باید توافق را حفظ کرد. وزیر خارجه ای که ترامپ اخراجش کرد (رکس تیلرسون) هم معتقد بود که باید آن توافق را حفظ کرد. مقام های اطلاعاتی دولت او هم می گفتند که باید آن را حفظ کرد. واقعیت این است که آن توافق کار می کند و حالا بدون آمریکا هم کار می کند.

سی.بی.اس در بخش دیگری از پرسش های خود درخصوص تماس های تلفنی کری با وزرای خارجه اعضای گروه ۱+۵ برای حفظ برجام سئوال پرسید. وی درباره تماس خود با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران گفت که در هنگام آن تماس، «سیاست خارجی آمریکا همچنان از توافق هسته ای حمایت می کرد».

حتما بخوانید:  آمریکا فرزندان مقامات ایرانی را اخراج می‌کند

کری افزود: من تلاش داشتم تا سیاست آمریکا که بخشی از توافق بود و آنچه عقل سلیم حکم می کرد، ادامه پیدا کند. من مذاکره نکردم. من حرف خودم را زدم و همیشه از حقم برای حرف زدن استفاده می کنم.

سی.بی.اس همچنین به صحبت های ترامپ اشاره کرد که گفته بود «جان کری در مذاکره هسته ای میز مذاکره را ترک نکرد، مگر وقتی که می خواست دوچرخه سواری کند».

وزیر خارجه دولت اوباما اظهار داشت که وی یک بار از مذاکرات خارج شد و دو یا سه بار دیگر نیز در آستانه ترک میز مذاکره قرار داشت.

کری افزود: متاسفانه او (ترامپ) واقعا اغلب موارد نمی داند که چه حرفی می زند. این غم انگیز است. او چیزهایی به هم می بافد و همین طور چیزهای دیگری می بافد.

وی در انتقاد از رفتارهای «غیرقابل پیش بینی» ترامپ گفت: آن نوع رفتارهای غیرقابل پیش بینی که هفتاد سال پیام هایی مانند ناتو را از بین می برد یا غیرقابل پیش بینی بودن در رابطه با خلع سلاح و سلاح های هسته ای یا هر چیز دیگر یا روسیه واقعا خوب نیست.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *