عضو طالبان: سیستم دمکراتیک نه، تنها شرع اسلام عضو طالبان: سیستم دمکراتیک نه، تنها شرع اسلام | آوتاف
خانه / اخبار داغ / عضو طالبان: سیستم دمکراتیک نه، تنها شرع اسلام

عضو طالبان: سیستم دمکراتیک نه، تنها شرع اسلام

دویچه وله: وحیدالله هاشمی، فرمانده ارشد طالبان به رویترز گفته که سیستم دمکراتیک پایگاهی در افغانستان ندارد و شاید حکومت شورایی اداره امور در افغانستان را بر عهده گیرد. او هبت‌الله اخوندزاده را رئیس احتمالی شورا معرفی کرده است.

وحیدالله هاشمی، فرمانده ارشد طالبان در مصاحبه با خبرگزاری رویترز به چشم‌انداز حکومت طالبان، اداره امور، مسائل زنان و جذب نیروهای ارتشی پرداخته است او در این گفت‌وگو به زبان انگلیسی، توضیحاتی در باره ساختار حکومتی طالبان داد که شباهت‌های زیادی با نحوه اداره افغانستان در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ دارد. هاشمی گفته که هبت‌الله آخوندزاده، رهبر اسلام‌گرایان می‌ماند و در صورت تشکیل یک شورای حکومتی، در راس آن قرار می‌گیرد، چیزی شبیه رئیس‌جمهور.

عضو طالبان: سیستم دمکراتیک نه، تنها شرع اسلام و بس

هاشمی افزوده که بسیاری از جوانب مربوط به شیوه حاکمیت طالبان بر افغانستان هنوز مشخص نشده‌ اما “افغانستان یک کشور دمکراتیک نخواهد بود.” او در توضیح امر گفته است: «سیستم دمکراتیک در کشور ما پایگاهی ندارد. ما بحث نمی‌کنیم که چه نوع سیستم سیاسی در افغانستان اعمال کنیم. سیستم ما قانون شریعت است و بس.»

در دوران سیطره قبلی طالبان بر افغانستان، ملا عمر، رهبر این گروه در سایه بود و یک شورا اداره امور روزانه را بر عهده داشت. ملا عمر سه جانشین دارد: مولوی یعقوب، پسرش، سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه قدرتمند حقانی و عبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در دوحه و یکی از بنیان‌گذاران این گروه.

فرمانده طالبان از تلاش برای جذب نظامیان و پیوستن نیروهای این گروه به صفوف ارتش و نیروی هوایی نیز خبر داده است. این در حالی است که طی ۲۰ سال گذشته هزاران نفر از نیروهای ارتش افغانستان به دست طالبان کشته یا زخمی شده‌اند. این اواخر، خلبان‌های نیروی هوایی هدف سوءقصدها بودند زیرا آمریکایی‌ها به آنها آموزش می‌دادند.

حتما بخوانید:  پایداری و قالیباف به لیست واحد رسیدند

هاشمی عنوان کرده که در روزهای ‌آینده در باره به کارگیری سربازان و خلبان‌هایی که برای دولت ساقط شده کار می‌کردند، تصمیم‌گیری می‌شود: «طالبان می‌خواهد یک نیروی ملی جدید ایجاد کند که شامل اعضای خودش و سربازان دولتی مایل به همکاری باشد.» او یادآور شده که اکثر این افراد در ترکیه، آلمان و بریتانیا تعلیم دیده‌اند و طالبان با آنها وارد تعامل می‌شود: «هر چند اصلاحاتی در ارتش خواهیم داشت اما به آنها نیاز داریم و دعوت‌شان می‌کنیم تا به ما ملحق شوند.»

وحید‌الله هاشمی گفته که در میان رزمندگان طالبان هیچ کس خلبانی نمی‌داند؛ در حالی که نیروهای این گروه حین تصرف شهرها و عقب‌نشینی نیروهای دولتی و خارجی، به کلی هلی‌کوپتر و هواپیما دسترسی یافته‌اند.

رویترز از قول او نوشته است: «ما از کشورهای همسایه که هواپیماهای افغانستان در آنها فرود امده‌اند می‌خواهیم این هواپیماها را برگردانند.» این اشاره‌ای آشکار است به ۲۲ هواپیمای نظامی، ۲۴ هلی‌کوپتر و صدها ارتشی افغان که آخر هفته به ازبکستان گریختند.

هاشمی هم‌ زمان تاکید کرده که وضعیت زنان و حقوق مدنی و قانونی آنها در آینده، از سوی شورای علمای دینی تعیین و تبیین خواهد شد: «علما باید در نهایت در باره تحصیل یا اشتغال زنان تصمیم بگیرند. آنها باید بگویند دختران می‌توانند به مدرسه بروند یا پوشش و لباس‌شان چه باشد.»

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *