نرخ واقعی بنزین در ایران؛ ۳ هزار تومان نرخ واقعی بنزین در ایران؛ ۳ هزار تومان | آوتاف
خانه / اخبار داغ / نرخ واقعی بنزین در ایران؛ ۳ هزار تومان

نرخ واقعی بنزین در ایران؛ ۳ هزار تومان

خبرگزاری ایلنا: حمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی درباره افزایش قیمت بنزین اظهار داشت: با توجه به افزایش ۱۰ درصدی مصرف بنزین و رشد قاچاق، دولت باید هم نرخ را افزایش دهد و هم سهمیه بندی را اعمال کند؛ یعنی بنزین سهمیه بندی با نرخ یارانه‌ای توزیع کند و برای مصرف بیشتر از سقف تعیین شده قیمت بالاتری در نظر بگیرد تا بتواند جلوی قاچاق را بگیرد.

وی ادامه داد: قاچاق ریسک دارد، اگر قیمت‌ها واقعی باشد توجیهی برای قاچاق و ریسک کردن وجود نخواهد داشت.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی تصریح کرد: هم خریدار بنزین قاچاق می‌خواهد با قیمت پایین‌تر بخرد و هم اینکه قاچاق حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد هزینه دارد. برای قاچاق خیلی عوامل باید در نظر گرفته شود، کسانی که در این صحنه کار می‌کنند هزینه‌های بالایی دارند. بنابراین وقتی قیمت واقعی شده و به نرخ دیگر کشورها نزدیک می‌شود انگیزه قاچاق به شدت کاهش می‌یابد.

وی در ادامه گفت: قیمت بنزین در دنیا ۵۰ سنت است اگر دلار را با نرخ ۱۰ هزار تومان هم در نظر بگیریم و بخواهیم با قیمت واقعی بفروشیم باید ۵ هزار تومان فروخته شود.

حسینی خاطرنشان کرد: در حال حاضر به نظر نمی‌رسد جامعه کشش و آمادگی این نرخ داشته باشد، اما اگر بنزین یارانه‌ای ۱۰۰۰ تومان و بنزین آزاد روی ۳ هزار تومان باشد قیمت منطقی می‌شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)
حتما بخوانید:  ارسال نامه سه کشور به شورای امنیت علیه ایران

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *